piatok, 24 januára, 2025
Reklama

Posledná rola Dana Heribana a príbeh československej politickej traumy | Muž, ktorý stál v ceste RECENZIA

Nenechajte si ujsť

David Zahradníček
David Zahradníček
Volám sa David, mám 23 rokov a aktuálne študujem žurnalistiku v Bratislave. Obľubujem šport a kultúru v akejkoľvek podobe.
Reklama

Muž, ktorý stál v ceste a RECENZIA

Režisér Petr Nikolaev (Lidice, Striedavka) sa po pamätnom celovečernom debute Báječná léta pod psa vracia v jeho najnovšom počine Muž, ktorý stál v ceste do obdobia normalizácie. Tentokrát nás nie tragikomicky, ale seriózne prevedie zastavením rozkvetu Pražskej jari, pričom ústrednou postavou je lekár a politik František Kriegel. Ten ako jediný z unesenej československej delegácie „nepadol na kolená“ a Moskovský protokol nepodpísal.

Muž, ktorý stál v ceste
Zdroj: Continental Film

Sovietskemu zväzu sa nepozdávalo uvoľňovanie komunistického režimu u nás. Leonid Iľjič Brežnev nebol fanúšikom Dubčekovho socializmu s ľudskou tvárou a po viacerých neúspešných upozorneniach sa rozhodol pre rázne rozhodnutie. Operácia Dunaj mala byť „bratskou pomocou“ v boji proti kontrarevolúcii.

ČSSR v noci z 20. na 21. augusta 1968 posiali okupantské vojská, zatkli hlavných vládnych predstaviteľov a odvliekli ich do Moskvy na šálku trpkého normalizačného čaju.

Gro Muža, ktorý stál v ceste je vyjednávanie medzi československými a sovietskymi politickými elitami. František Kriegel, ktorého stvárňuje Tomáš Töpfer, rázne a nezlomne odmieta kývnuť na podmienky Kremľa. Tvrdohlavého odporcu neporiadku a marenia demokratických hodnôt nepodlomí ani únos manželky Rivy (Zuzana Mauréry), ani pobyt na samotke. Ostatní sa podvolia Brežnevovému diktátu (dôvodov je viacero) a súhlasia s pobytom „bratov“ v Československu.

Politická výprava sa aj s Krieglom vracia domov, kde ich vo vrúcnej nevedomosti víta ľud. Kým ulice burácajú radosťou, oni vedia, že socializmus s ľudskou tvárou neprišiel len o tvár, ale o celú hlavu.

Reklama
Muž, ktorý stál v ceste
Zdroj: Continental Film

Triumvirát Dubček – Svoboda – Husák

Áno, názov Muž, ktorý stál v ceste nasvedčuje tomu, že film priblíži život Františka Kriegla, alebo aspoň jeho perspektívu na udalosti augusta ’68. Z polovice to tak aj skutočne je. Na začiatku a na konci snímky je na obraze najčastejšie. Sledujeme jeho kroky pred a po vpáde vojsk, neskôr nahliadneme do domácnosti Krieglovcov, ako sa vyrovnávajú so životom odporcov režimu. Avšak v prostrednom dejstve, keď sa v Moskve láme chlieb československého osudu, dynamiku deja zoberú do rúk Dubček (Dano Heriban), Svoboda (Alois Švehlík), Husák (Adrian Jastraban) a odvrhnú Františka do úzadia.

Filmu to však vôbec neškodí. Môžu za to obdivuhodné herecké výkony. Dano Heriban vo svojej poslednej role hodnoverne zobrazil Dubčekovu rozpoltenosť. Nechcel cúvnuť, nechcel národu odoprieť ustanovené slobody, ale podľahol tlaku spoločníkov.

Husák využil krízu vo svoj prospech a z bývalého trestanca režimu sa stal prvý tajomník KSČ, neskôr prezident. Hercovi Adrianovi Jastrabanovi sa podarilo prvotriedne zachytiť túžbu po moci a prerod charakteru.

Reklama

Alois Švehlík ako Svoboda pôsobil autenticky. Bývalý armádny generál bol prostredníkom medzi Brežnevom a našincami, neskrýval obdiv voči Sovietom a bol hnacím motorom podpísania sporného protokolu.

Muž, ktorý stál v ceste
Zdroj: Continental Film

Fantastické prechody, krívajúce tempo

Okrem skvelých hereckých výkonov poteší aj zapracovanie čiernobielych archívnych materiálov do filmu. Tvorcovia to vymysleli ladne a plynulo. Pred ukážkou z minulosti vymiznú z plátna všetky farby a súvisle sa dej snímky prepojí s dobovými zábermi. Muž, ktorý stál v ceste preto pôsobí ucelene a zomknuto. Návratov do minulosti je vo filme akurátne množstvo. Snímka sa nimi zbytočne nepredlžuje, nevypĺňajú hluché miesta, väčšinou len dotvárajú niekdajšiu atmosféru.

Reklama

Filmu ale miestami uberá na atraktívnosti statické tempo. Sledovať dohady medzi skupinkami mužov za okrúhlym stolom nemusí byť pre každého, zvlášť ak sa v udalostiach z konca 60. rokov minulého storočia nevyznáte. Život nekončiacim rozhovorom dodávajú intrigy, zákernosti, ale aj pohľady na činnosť sovietskej tajnej služby. Dielo Petra Nikolaeva si ale takýchto dynamickejších scén zaslúžilo o trošku viac.

Muž, ktorý stál v ceste
Zdroj: Continental Film

Zhrnutie recenzie na film Muž, ktorý stál v ceste

Muž, ktorý stál v ceste je solídnou historickou drámou, ktorá zaujme spracovaním aj obsadením. Tomáš Töpfer zvládol hlavnú úlohu bravúrne, skvelo mu sekundovali aj Dano Heriban, Adrian Jastraban, Alois Švehlík a Zuzana Mauréry (jej postava by si zaslúžila samostatný film).

Trochu ale zamrzí fakt, že sme sa vo filme nedozvedeli viac o živote Františka Kriegela. A verte mi, je to veľmi zaujímavý príbeh. Držal sa len udalosti, ktorou sa vryl do pamäte národa, a ktorá bola spracovaná už viackrát, napríklad v televíznom seriáli České století. Každopádne, film Petra Nikolaeva je krásnym zhrnutím traumy československého ľudu a ako naše snahy o demokratizáciu udupal muž stojaci v ceste – Brežnev. Zhrnuté, podčiarknuté. Príbeh komunistu, ktorý sa vzoprel Sovietom si od nás odnáša hodnotenie 7/10.

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama