utorok, 17 decembra, 2024
Reklama

Falošné nahé fotky Taylor Swift šokovali ľudí na internete. Politici prichádzajú s expresne rýchlou reakciou

Nenechajte si ujsť

Reklama

Deepfake obsah s Taylor Swift vyvolal spoločenskú diskusiu

Pred pár dňami celý svet obleteli nahé fotky i videá populárnej speváčky Taylor Swift. Nešlo o realitu, ale o deepfake obsah, v ktorom niekto zneužil podobizeň známej umelkyne. Aj keď bola táto skutočnosť mnohým známa, explicitné zábery sa internetom šírili ako požiar a v priebehu niekoľkých hodín zdieľali doslova desiatky tisíc ľudí.

Hlavným problémom sa ukázala byť sociálna sieť X od Elona Muska, ktorý na nej od prevzatia Twitteru presadzuje slobodu slova. Aj technologický vizionár však priznal, že obsah s Taylor Swift bol na jeho sociálnej platforme šírený vysoko nad rámec stráviteľnosti a nakoniec platforma začala frázu s menom speváčky úplne blokovať.

Reklama

Bude sa meniť legislatíva

Humbug okolo explicitných záberov síce medzičasom ustal, spoločenská diskusia sa však v skutočnosti iba začala a jej súčasťou sú po novom aj americkí politici. Tí si možno prvýkrát naplno uvedomili, ako jednoducho môže dôjsť k zneužitiu podobizne pomocou technológií a ako rýchlo sa škodlivý obsah môže šíriť medzi používateľmi.

Reklama

Americkí zákonodarci preto v expresnom čase predstavili novú legislatívu, ktorá by podobnému zneužitiu mohla v budúcnosti zabrániť. Ako informuje Verge, nový návrh zákona nesie názov The Disrupt Explicit Forged Images and Non-Consensual Edits (DEFIANCE), skrátene teda legislatíva vzdoru.

taylor swift
Zdroj: DeviantArt

Nový zákon predstavuje významný krok v právnej ochrane jednotlivcov proti zneužitiu ich digitálnej podobizne. Hlavným cieľom predstavenej legislatívy je zabrániť šíreniu materiálov, ktoré boli vytvorené alebo upravené bez výslovného súhlasu zobrazených osôb.

Reklama

Klúčovými prvkami tohto zákona sú definícia pojmu „deepfake“ ako použitie umelej inteligencie alebo iných digitálnych technológií na vytvorenie alebo úpravu obrazových alebo zvukových záznamov s cieľom vytvoriť falošný dojem, že „zobrazená osoba vykonáva činnosti, ktoré v skutočnosti nikdy nevykonala„. Zákon taktiež stanovuje, že vytváranie, šírenie alebo držanie takýchto materiálov s úmyslom ublížiť, zahanbiť alebo inak poškodiť reputáciu jednotlivca, sa považuje za trestný čin.

Reklama

Vymáhateľnosť je otázna

Zákon tiež umožňuje obetiam deepfake materiálov požadovať odškodnenie a prináša jasné právne rámce pre súdne konania proti páchateľom. Rovnako stanovuje nové povinnosti pre platformy a služby sociálnych médií v oblasti rýchleho odstraňovania takéhoto obsahu po jeho zverejnení. Senátor Dick Durbin v tlačovom prehlásení hovorí, že „aj keď ide o falošné materiály, škody, ktoré sexuálny a explicitný deepfake obsah obetiam spôsobí, sú veľmi reálne„.

Americkí zákonodarci teda urobili potrebný krok k boju proti deepfake obsahu, otázne však zostáva, ako efektívna nová legislatíva vlastne bude. Vymáhateľnosť totiž bude vo veľkom záležať na identifikovaní vinníkov, čo v mnohých prípadoch určite nebude jednoduché.

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama