Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva RECENZIA – Benedict Cumberbatch sa vracia do Marvel univerza ako Stephen Strange. Nejde však len o pokračovanie jeho sólového filmu, ale aj pol tucta iných projektov z tohto filmového sveta. Navyše sa k jeho réžii pridal Sam Raimi, známy svojimi horormi. Ako dopadla ich desivá cesta do viacerých vesmírov?
Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva RECENZIA
Film dostal prekvapivú, na Marvel film kratšiu stopáž, dve hodiny a šesť minút. Preto sa s ničím nehrá a začína dynamickým rozbehom, ktorý nám poriadne rozbehne hru. Doctor Strange sa stretáva s Americou Chavez (Xochitl Gomez), novo predstavenou postavou, ktorá dokáže otvárať portály medzi univerzami.
Niekto chce získať jej sily a zneužiť ich a tak sa dostáva do viacerých vesmírov niekoľko démonov a monštier. Stephenovi predstaví viac o koncepte mnohovesmíru a divákovi sú ponúknuté uspokojivé vysvetlenia. Strange vyhľadá jediného spojenca, na ktorého sa dokáže spoľahnúť (lebo lukostrelec s čírom by asi veľmi nepomohol…), Wandu Maximoff. Zapojí sa aj Kamar-Taj a šialená cesta naprieč univerzami môže začať. A treba si dávať pozor na to, komu veriť…
Originálny záporák a hlavu zamotávajúce vizuály
V prvom rade je zaujímavé a dobré spomenúť, že si tu nezvolili štandardné zobrazenie záporáka. Celým filmom nás sprevádza pocit originality, ten však akosi ku koncu vyšumí akýmsi rýchlym ukončením. Avšak za nekonvenčnosť určite body navyše.
Prvý Doctor Strange bol mimoriadne silným po vizuálnej stránke, kde sme dostávali snové až halucinogénne obrazy. Na ne nadviažeme aj tu. Scény s prevracajúcimi sa súčasťami prádzdneho univerza, z ktorých sa vám zatočí hlava (hlavne v IMAX) a kaleidoskopické obrazy. Tie ale niekedy dokážu vystriedať poriadne desivé scenérie (a raz som mal pocit ako z Kruhu).
Hororvý podpis režiséra je poznať a hudobná zložka dostáva výbornú
Jednoznačne je poznať podpis režiséra. Predsa len, od začiatku sľuboval priniesť do Marvel univerza horor a tu to naozaj plní. Otrlý fanúšik si síce všimne akési opakovanie klišé a povie si, že scénky pozná, niektoré desivé čriepky ale poriadne zostanú v hlave. Navyše, za jump scary by sa nemuseli hanbiť ani iní tvorcovia.
Atmosféru krásne dokresľuje hudobná zložka. Danny Elfman, ktorý skladá napríklad do Burtonových filmov, sa tu odviazal snáď ešte viac ako Raimi. Výrazné orchestrálne skladby striedajú silné gitarové sóla a dáva nám to perfektný zmysel. Navyše by som nikdy nečakal, že uvidíme Doctora Strange bojovať pomocou nôt…
Očakávané cameo bolo iné, ako sme si mysleli
Dokonca nás jedným hudobným motívom uvrhnú aj na poriadne nostalgickú vlnu. Súvisí s očakávaným cameom a jedným z členov tímu Illuminati. Po zobrazení ich jednotlivých členov kino vybuchlo do nadšeného burácania a to oprávnene. Avšak toto nadšenie nevydrží ani 10 minút, kým ho vystrieda trpké uvedomenie z toho, ako to nakoniec uhrali.
Avšak súhlasím s názorom, ktorý som zachytil skôr – film by sa pokojne mohol volať aj Scarlet Witch v mnohovesmíre šialenstva. Wanda (Elizabeth Olsen) tu dostáva zrejme rovnako priestoru ako hlavný hrdina z titulu. A vôbec nie v zlom – konečne vidíme, čo svojimi silami skutočne dokáže a herečka zvládla jej rozsah emócií podať brilantne.
Ženské obsadenie si ukradne nejednu scénu a varianty potešia
Ženské obsadenie si niekoľkokrát ukradne scény pre seba. Rovnako tak aj mladá Gomez, ktorá ako America zvádzala boj nielen vo viacerých univerzách, ale aj sama so sebou. Onen kontroverzný LGBTQ moment vôbec nebol taký výrazný a rozhodne nešlo o jediný dôvod ju tam mať.
Vidieť viaceré verzie jednej postavy rozhodne potešilo. Každé druhé druhé druhé ja, ktoré mal Stephen, prichádzalo s iným prekvapením. Ukázali nám, akú daň si môže vyžiadať Darkhold (Kniha hriechov) aj aké sily dokáže ovládnuť tento mystik. A jednohlasne sa dokážeme zhodnúť, že zombie (nightmare) Strange bol mimoriadne drsným.
Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva RECENZIA – Zhrnutie
Trochu je na škodu, že práve v spomenutých posledných odstavcov je to, na čo film hrá. Okrem toho poskytuje slabší scenár, aj keď s niekoľkými prekvapeniami. Čakali sme, že sa dej pohne míľovými krokmi a otvorí brány multiverza dokorán, avšak skôr spravil akúsi slučku. Ale rozhodne niečo do ďalšieho MCU pridal.
Marvel to vo svojej podstate dokázal – skĺbil horor (aj keď možno naozaj skôr taký začiatočnícky, ale na MCU dosť nečakaný), napätie zo superhrdinského filmu, dych berúce obrazy a samozrejme pridali aj vlastnú štipku humoru. Kvalita trikov ale nedokáže zakryť generický scenár. Potitulková scéna ešte trochu napraví chuť a vďaka predstaveniu postavy v nej dávam o pol boda navyše. Takto si Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva odo mňa odnáša hodnotenie 6,5/10.