Nájsť ten správny balans je neuveriteľne obtiažne. Opakovane sa to úspešne darí len máloktorým filmárom. Príkladom niekoho takého môže byť napr. Christopher Nolan, no Bill Condon, režisér filmu Dokonalá lož, to žiaľ nedokázal.
Príbeh novinky je akosi paradoxný. Je predvídateľný tým, že tušíme, že sa chystá nejaký zvrat. Zároveň je však nepredvídateľný ním samotným, keďže je tak neočakávaný a extrémny, že mohol byť pokojne vymenený za odhalenie, že postava Helen Mirren bola v skutočnosti superhrdinská mimozemšťanka z Marsu.
To, čo vidíme
Dokonalá lož jednoznačne upadáva z hľadiska kvality scenára. Na druhej strane tu však je množstvo pozitív. Filmu sa darí aj z mierne chabého deja vyťažiť čo najviac príjemne kreatívnym vizuálnym rozprávaním príbehu.
Dokonalým príkladom je krátka scéna, v ktorej postavy rozprávajú o Berlíne tesne po Druhej svetovej vojne. Filmári sa držali pravidla „show, not tell„, teda „ukáž, nehovor„. To znamená, že popri tom, ako jedna z postáv rozprávala o svojich skúsenostiach z roku 1948, sme sa vrátili do minulosti a v reálnom čase sme videli, o čom je vlastne reč. Vidieť zdevastované mesto je totižto omnoho mocnejšie ako len počuť charakter rozprávať o tom, že bolo zdevastované.
Toto je len jeden z mnohých príkladov toho, kedy tvorcovia využili základné techniky rozprávania príbehu na filmovom plátne (na ktoré mnohí zabúdajú), aby umocnili dej.
Vyššie odstavce sa dajú zhrnúť ako skvelé technické spracovanie. V tomto ohľade treba vyzdvihnúť aj spoluprácu režiséra Billa Condona so strihačkou Virginiou Katz. Tí si uvedomili, čo je a nie je podstatné ukázať divákom. V jednej scéne sa charaktery rozprávajú o tom, že idú na dovolenku, pričom v ďalšom prestrihu sa už nachádzajú v inej krajine. Nie je tu žiaden čas preplýtvaný nejakou montážou cestovania. Film rozpráva svoj príbeh naozaj efektívne.
Herecké obsadenie
Roya Courtnaya vo filme stvárnil legendárny herec Ian McKellen, ktorý je všeobecne uznávaný ako jedna z najväčších osobností filmu. S neuveriteľne bohatým pozadím v divadle (v Spojenom Kráľovstve a USA získal aspoň jedno z každého prestížneho divadelného ocenenia) a dvoma nomináciami na Oscara je pôžitok vidieť ho na plátne.
Poznať ho môžete z filmovej série Pán prsteňov (a Hobit), kde stvárnil ikonického Gandalfa. Medzi jeho uznávané roly patria aj tie v snímkach ako séria X-Men, Bohovia a monštrá, Macbeth a mnoho ďalších.
Betty McLeish vo filme stvárnila legendárna herečka Helen Mirren. Tejto profesii sa venuje už od svojich tínedžerských rokov na strednej škole, teda zhruba neuveriteľných 60 rokov. Je jednou z jediných 13 herečiek v histórii, ktorým sa podarilo vyhrať Oscara, ocenenie BAFTA, Critics’ Choice Award, Zlatý glóbus a SAG Award.
Poznať ju môžete z filmov ako RED, Kráľovná, Hitchcock, Gosford Park, The Madness of King George a mnoho ďalších.
Tieto legendárne mená sú spolu neuveriteľne zohrané. Je neuveriteľné, že to musel byť až film Dokonalá lož, ktorý ich spojil na striebornom plátne. Výkony sa nedajú opísať inak ako absolútne fantastické, pričom dúfam, že McKellena a Mirren sme spolu nevideli naposledy. Po ich bokoch nesklamali ani Russell Tovey, Jim Carter a ďalší.
ZHRNUTIE: Dokonalá lož RECENZIA
Efektívne rozprávanie príbehu stráca hodnotu na slabšom scenári a predvídateľných fázach príbehu, ktorý končí takmer absurdným zvratom. Technické spracovanie nie je ničím špeciálne, no tým, že sa drží základných pravidiel filmu a občas do neho vstupujú kreatívne rozhodnutia, pôsobí ako jedna z najsilnejších stránok. Miešanie žánrov je častejšie na škodu ako príjemné, pričom príbeh snaží zapáčiť príliš širokému publiku. Dvojica hlavných hercov pridáva na kvalite a zaručuje, že recenzia na film Dokonalá lož je ukončená hodnotením 6,5/10.
Zdroj: continental-film.sk