Dungeons & Dragons 2000 a.k.a. Dračie diery
Kým sa konečne podarilo dostať na plátna poriadne spracovanie D&D v podobe filmu Česť zlodejov (aspoň reakcie divákov a kritikov tak zatiaľ hovoria), bolo tu zopár nevydarených pokusov. Pozrieme sa konkrétne na film, ktorý je známy ako Dungeons & Dragons 2000 alebo ako vošiel do našej distribúcie – Dračie diery. Je označovaný dokonca za jedno z najhorších fantasy. Je to ale skutočne tak?
Je istá kategória filmov, ktoré sú tak zlé, až sú dobré (The Room). Potom sú tu také, ktoré pôsobia hlúpo a nekvalitne, je to ale ich zámer a kvalitne sa na tom bavíme (Sharknado). Nie príliš lákavá je však skupina tých, ktoré sa snažia tváriť seriózne a dopadajú nechcene komicky. Žiaľ, práve do nej spadá film, o ktorom hovoríme.
Aj tu sú v centre zlodeji
Zrejme sa nájde len málo ľudí, ktorí by o známu rozprávačskú hru, ktorá má pôvod až v roku 1974, aspoň nezavadili. Čoraz viac vchádza aj do popkultúry prostredníctvom rôznych odkazov vo filmoch a seriáloch. Pre tých, čo by ale predsa nevedeli, stačí na toto spoznať základ – skupinu bytostí z fantasy tematiky spojí spoločná úloha a boj proti istému zlu. A samozrejme, ako názov hovorí, nechýbajú draky.
Takto sa stretáva aj naša družina, ako inak, v krčme (mimochodom, inšpiráciu scénou z kantíny zo Star Wars si všimli viacerí). Aj tu sú v centre pozornosti dvaja zlodeji (s „nápaditými“ menami) Snails (Marlon Wayans) a Ridley Freeborn (Justin Whalin), ktorí sa nechtiac dostanú do úlohy, kde majú ukradnúť mystický predmet z magickej školy. Ktorá sa volá… počkajte si… Magická škola.
Režisérom je tvorca After
Samozrejme potom nechýba ešte trpaslík a škriatok a neskôr v pokračovaniach (ono to má fakt aj pokračovania!) sa pridá aj nízkolevelový ženský mág Marina (Zoe McLellan). Takáto skupina musí zabrániť, aby sa zlý čarodejník so svojimi červenými drakmi (ktorí sú silnejší ako zlatí draci cisárovnej) neujal trónu a nenastolil krutovládu.
Takto sa rozbieha 108 minút dlhý film Dračie diery (pardon, naozaj budem používať tento názov). Zaujímavosťou môže byť, že sa jeho réžie ujal Courtney Solomon, ktorého teraz môžeme poznať ako tvorcu série After (a vidíme, že mu zmena žánrov neprospela). Do deja nepôjdeme hlbšie, pretože jednak treba vyzdvihnúť iba jeho najpodstatnejšie časti a na druhej strane – zdá sa, že sa v ňom strácal aj samotný scenárista.
Pán Irons, len jedná otázka… PREČO?
Namiesto toho treba krátke zamyslenie nad tým, ako sa podarilo nalákať dve veľké herecké hviezdy. Spomenutého čarodeja Profiona totiž hrá Jeremy Irons! Chvíľami sa zdalo, že hrá, čo mu sily stačia a aspoň on sa snaží zachrániť tento kúsok, časom je však zrejmé, že aj on to vzdal (alebo medzi natáčacími dňami výraznejšie popíjal). Jeho konkurentku, mladú vládkyňu Savinu stvárňuje Thora Birch, známa napríklad z Americkej krásy.
Dokonca sa objavuje aj komediálna legenda Richard O’Brien, známy napríklad z Rocky Horror. Hrá vodcu gildy, avšak ani jeho snaha o humor nefunguje a vtipy sú horšie ako ten najhorší otcovský vtip, čo si viete predstaviť. Viete, prečo nechodí vodca banditov domov? Lebo mu gil-dá (hahahahahaha).
Dračie diery so zlými drakmi
Potom je tu najvyšší Profoniov prisluhovač Damodar (Bruce Payne). Ten je na obrazovke dosť času a nevieme sa rozhodnúť, či žiaľbohu alebo chvalabohu. Snaha bola o vytvorenie zastrašujúceho looku s vyholenou hlavou, na druhej strane mu dali ale… modrý rúž?! (ichiban!). Okrem toho ovláda akési príšery, ktoré sú v jeho hlave, čo by sa dali zrejme najlepšie popísať ako… CGI hady.
A tak sme sa plynule dostali k „najlepšej“ časti tohto diela. Efekty sú skutočne… chabé (používam radšej zjemňujúci výraz). Točený síce bol v roku 2000, ale už vtedy sme mali kvalitné CGI (viď Matrix či Mužov v čiernom). Tu draci vyzerajú ako vystrihnutí z videohry so značne menším rozlíšením či namodelovaní študentmi. A dokonca, pri jednej scéne s letiacim drakom vidíte rozpixelované pozadie. Skutočná lahôdka.
(Ne)hrozivý Beholder a (ne)chcene komické kostýmy
Aspoň o malý milimeter na pomyselnej stupnici je na tom lepšie jedna z najhrozivejších príšer D&D, Beholder. Avšak čo mu je pridané v dizajne, mu je zase ubrané (a ešte viac) na jeho prevedení. Obrovská príšera s chápadlami, ktorá sa snaží zakrádať k nepriateľom? To je niečo, čo chcete vidieť.
Kostýmy na tom nie sú o nič lepšie a videl som prepracovanejšie na cosplay súťaži. Na druhej strane som sa dozvedel, že si napríklad Birch ten svoj vytvárala sama, čo je úctyhodné. Lenže trpaslík s jasne uštrikovanou bradou už až tak nepresvedčí (ale aspoň má v nej kusy jedla). Na druhej strane, aspoň niektoré z nich poriadne pobavia. Viď elfku so špicatými… hranami.
Jednoducho, kúsok, ktorý chcete vidieť
Dokonca aj záver vyzerá odfláknuto a svoj aspoň trochu emocionálny postup rýchlo hodí do koša. Na druhej strane, Dračie diery vytvárajú tak čaro nechceného – stávajú sa poriadnou komédiou. Ide to teda o zlý kúsok? Určite. Mali by ste sa mu vyhýbať oblúkom? Určite nie! Ak máte dostatok odvahy, chuť na filmové lahôdky a náladu si pozrieť s kamarátmi niečo na odľahčenie (pokojne aj v piatok večer po štvrtom pive), je to pravý kúsok. Môžete sa tak stať svedkami nevydareného pokusu, ktorý smeroval k modernému prevedeniu.
Vedeli ste o tom, že existuje tento Dungeons & Dragons film? Zachytili ste jeho neslávne zlé prevedenie? Je to niečo, čo by ste si chceli pozrieť? Ak to zvládnete, iste dajte vedieť v komentároch!
Zdroj: collider.com, csfd.cz