sobota, 16 novembra, 2024
Reklama

Elon Musk rozbieha hromadné čipovanie mozgov. Budete ho chcieť aj vy

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.

Ďalší úspech pri vkladaní čipu do mozgu

Firma Neuralink úspešne implantovala čip do mozgu ďalšiemu pacientovi. Elon Musk sa zapísal do histórie pred pár mesiacmi, kedy ochrnutý Noland Arbaugh opäť dostal možnosť používať počítače len pomocou mysle. Ukázalo mu to, že čip funguje a môže pokračovať s čoraz viac ambicióznymi cieľmi.

Teraz sme sa prostredníctvom nového podcastu Lex Fridmana dozvedeli, že Neuralink úspešne implantovala čip do mozgu svojho druhého pacienta. Musk dodal, že „operácia sa vydarila nad očakávania dobre.

Reklama

Máme množstvo signálov, veľa elektród. Funguje to skvele,“ dodal. Po operácii druhému pacientovi funguje zatiaľ 400 z celkových 1 042 elektród, ktoré čip podporuje. To je výrazný úspech oproti prvému pacientovi Arbaughovi, ktorému funguje zhruba 10 až 15 % elektród.

Reklama

Arbaugh aj napriek tomu dokáže bezproblémovo ovládač počítač a vykonávať na ňom základné činnosti. Podľa vlastných slov dokáže aj hrať počítačové hry, ako napríklad Super Mario Cart alebo Civilization V.

neuralink cip
Zdroj: X, PNGWing

Otvorí nové možnosti?

Dokážeme si teda predstaviť, aké nové možnosti otvára testovanie čipu v mozgu druhého pacienta. Ten má podľa všetkého podobné poškodenie miechy, kvôli ktorému je takmer úplne ochrnutý.

Reklama

Musk sa so svojou firmou Neuralink aktuálne zameriava na vývoji a vylepšovaní čipu, ktorý už majú teraz v mozgu dvaja ľudia. Zaujímavé je pritom, že vylepšovať sa dá aj priebežne, a to pomocou bezdrôtových softvérových aktualizácií.

Reklama

Už v aktuálnom stave teda dokáže čip v mozgu výrazne pomôcť ľuďom s ochrnutím, ako už pred pár mesiacmi dokázal Arbaugh a ako teraz dokazuje druhý pacient. Sme zvedaví na ďalšie informácie od spoločnosti Neuralink. Uvidíme, ako sa úspešnejší chirurgický zákrok a aktivácia väčšieho podielu elektród odrazí na funkčnosti.

Muskovým ďalším cieľom je pomáhať ďalším ľuďom s rôznymi fyzickými, ale aj psychickými postihnutiami a chorobami. Do budúcnosti sľubuje napríklad vyliečenie slepoty pomocou mozgového implantátu. V hľadáčiku má aj iné komplexné choroby, ako schizofréniu alebo epilepsiu.

Aký máte názor na mozgové čipy? Ste ich zástancami, alebo vás to desí? Napíšte nám vaše názory do komentárov.

Reklama
Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama