Medzinárodná vesmírna stanica padne v roku 2030
Označujú ju za najdrahší a technologicky najvyspelejší predmet, aký kedy ľudstvo vyrobilo. Medzinárodná vesmírna stanica (anglická skratka ISS – International Space Station) sa nachádza na obežnej dráhe Zeme už 26 rokov, od začiatku jej výstavby tesne pred prelomom milénií. Napriek impozantnému prínosu ku vedeckému výskumu a obrovským nákladom na výstavbu a udržiavanie už však má spečatený osud. Jej zničenie naplánovali na rok 2030, pričom NASA oznámila, že sa o to postará jedna z firiem Elona Muska.
Za operáciu ISS bolo od roku 1998 zodpovedných 5 organizácií. Okrem americkej NASA sa na prevádzke spolupodieľajú kanadská, európska, japonská aj ruská vesmírna agentúra. Tie sa zaviazali starať sa o ňu až do roku 2030, kedy ju bezpečne zhodia z orbitu, aby zhorela v atmosfére.
Zákazku získala firma Elona Muska
Pre zneškodnenie Medzinárodnej vesmírnej stanice zostrojí americká firma SpaceX Elona Muska špeciálne vesmírne plavidlo pomenované U.S. Deorbit Vehicle. Zákazka má podľa NASA potenciálnu hodnotu do 843 miliónov amerických dolárov. Táto suma pokryje len náklady na vývoj a nie sú v nej zarátané náklady na samotný štart a celú operáciu.
SpaceX sa postará len o zostrojenie vesmírnej lode, ktorá bude rozdielna od akýchkoľvek doterajších plavidiel, ktoré zásobujú ISS. Po výrobe ho odovzdajú vesmírnej agentúre NASA, ktorá prevezme celú operáciu. Pôvodne uvažovali o využití ruskej rakety Roscosmos, ktorá dlhé roky zásobovala vesmírnu stanicu, štúdie však nakoniec odhalili, že by na to nebola vhodná.

Špeciálne plavidlo SpaceX vzletí v roku 2030 k Medzinárodnej vesmírnej stanici a spojí sa s ňou. Následne spomalí jej rýchlosť raketovým pohonom proti smeru letu a ISS začne strácať výšku. Postupne vstúpi do atmosféry a zhorí v nej – samozrejme je však pravdepodobné, že na zemský povrch padne veľké množstvo úlomkov vesmírnej stanice. Jednou z najdôležitejších úloh NASA a SpaceX tak bude zaistiť bezpečný vstup do atmosféry nad neobývanými lokalitami, aby nikoho neohrozili.
Prečo zhadzujú ISS?
Na ISS sa začína prejavovať jej vek. Technológie sa za posledných 26 rokov výrazne posunuli a postupne začína byť neudržateľné udržiavať ju a neustále opravovať. Ekonomicky aj vedecky schodnejšie riešenie bude ju bezpečne odstrániť a nahradiť novou, modernejšou vesmírnou stanicou.
„Toto rozhodnutie podporuje plány NASA pre budúce komerčné destinácie a dovoľuje nasledovné používanie blízkeho vesmíru pri Zemi,“ uvádza americká vesmírna agentúra v oficiálnom ozname. Okrem ISS sa na obežnej dráhe nachádza len jedna ďalšia stanica, a to čínska Tchien-kung.
Medzinárodnú vesmírnu stanicu v budúcnosti nahradia komerčné stanice, ktoré budú plynúť zo spolupráce štátnych agentúr so súkromnými spoločnosťami. Medzi priekopníkov v súkromnom sektore vesmírnych letov patria SpaceX, Blue Origin, Virgin Galactic a iné, ktoré sa v budúcnosti môžu podieľať na stavbe nových vesmírnych staníc.