Digitálne doklady v mobile budú legálnou alternatívou k tým fyzickým
Doklady v mobile nie sú nový nápad. Keď pred štyrmi rokmi Samsung informoval, že bezpečnostná úroveň jeho vtedajšieho vlajkového smartfónu Galaxy S20 umožňuje uložiť občiansky preukaz do digitálnej podoby, majitelia jasali. Najprv sa mal projekt spúšťať v Nemecku, potom v ďalších krajinách.
Zvlášť dobrou správou bolo, že táto funkcia neostala na úrovni jednostrannej ponuky. Do projektu sa ešte v roku 2020 zapojilo Nemecko s tým, že bude musieť upraviť súvisiacu legislatívu.
Slovensko sa digitalizovalo tiež, čiastočne
Kto čakal podobný projekt aj na Slovensku, bol napokon sklamaný, pretože sa občianske preukazy do našich mobilov nedostali.
Napriek tomu nemožno hovoriť o tom, že sa na Slovensku nedialo nič. Skôr naopak, pripravil sa základ pre budúce zavedenie preukazov do mobilov. Masívna digitalizácia služieb, zavedenie digitálnych podpisov a možnosť komunikácie s úradmi cez online schránku na Slovensko.sk predsa len posunulo Slovensko do digitálnej éry.
EÚ už digitálne doklady rieši
Pritom práve v decembri minulého roka sa štáty EÚ po viac ako pol roku od podania návrhu zhodli na tom, že vodičský preukaz bude mať popri fyzickej aj digitálnu formu. Digitálny vodičský preukaz v mobile má byť plnohodnotnou alternatívou k fyzickému.
Digitálny vodičský preukaz by malo byť jednoduchšie predložiť na dopravnú kontrolu, ale tiež ho obnoviť či vymeniť, pretože všetko bude online, konštatuje RTVS.
V Česku už niektoré doklady nepotrebujete nosiť vôbec
V susednej Českej republike zašli ešte ďalej, a vodičský preukaz už motoristi nemusia počas jazdy nosiť vôbec.
Nemá zmysel, aby vodiči nosili aj vodičák, ak sa táto osoba dôveryhodne preukáže iným dokladom, na základe ktorého si podrobné informácie o nej policajt vyhľadá v databáze.
Digitálne doklady v mobile aj na Slovensku
EÚ sa od marca minulého roka aktívne zaoberá zavedením digitálnych dokladov do mobilov a do projektu sa ako členská krajina zapája aj Slovensko.
Je to priaznivá zmena, ktorú víta najmä mladšia časť obyvateľstva, pre ktorú sú smartfóny samozrejmou každodennou výbavou. Nevôľa s akceptáciou novôt sa pri každej technologickej inovácii týka predovšetkým staršej časti obyvateľstva, ktorá si ťažšie zvyká na nové technologické štandardy.
Dobrou správou má byť skutočnosť, že digitálny preukaz v mobile nebude jedinou možnosťou, ako sa preukazovať. Fyzický občiansky preukaz s bezpečnostnými prvkami má byť zachovaný a digitálna verzia má byť plnohodnotnou, ale dobrovoľnou alternatívou.
Už sa doklady riešia aj na Slovensku
„Návrh riešenia európskej digitálnej peňaženky, ktorej súčasťou bude aj elektronický občiansky preukaz, sa momentálne finalizuje na úrovni Európskej únie. Na Slovensku je projekt vo svojej úvodnej prípravnej fáze. Predbežne sa sa uvedenie digitálnej peňaženky plánuje v roku 2026,“ uviedla pre TASR Zuzana Krištofovičová, hovorkyňa Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.
V praxi by sa digitálny občiansky preukaz v mobile dal využiť nielen na preukazovanie totožnosti, ale tiež na identifikáciu občana pri online komunikácii s úradmi.
Je nepochybné, že EÚ narazí na kritiku verejnosti aj preto, že všetky smartfóny nebudú digitálne preukazy podporovať, keďže budú existovať minimálne hardvérové a softvérové požiadavky.