sobota, 21 decembra, 2024
Reklama

„Nemáte šajnu, čo prichádza.“ Expert na hypnózu bije na poplach: ChatGPT manipuluje ľudí

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.
Reklama

Umelá inteligencia dokáže hypnotizovať používateľov

ChatGPT je jednoznačne najznámejšia aplikácia, cez ktorú môže bežný používateľ pristupovať ku umelej inteligencii. Vyvinutá spoločnosťou OpenAI, ktorá neustále zdokonaľuje jazykový model GPT, táto služba spravila z AI mainstreamovú záležitosť.

Obyčajní ľudia aj experti z rôznych segmentov sa prihlásili a začali skúšať, čo všetko vlastne umelá inteligencia dokáže. Za posledné obdobie sme objavili veľa pretrvávajúcich nedostatkov, no taktiež aj pozoruhodné až strašidelné schopnosti ChatGPT, ktoré ďaleko prekonali naše očakávania.

O jednej z takýchto schopností vo svojom podcaste rozprával aj Scott Adams, americký spisovateľ a tvorca komiksových kresieb. Preslávila ho hlavne postavička Dilbert, ktorý dostal viacero vlastných komiksov aj kníh.

Adams sa po čase začal odkláňať od umenia a čoraz viac využívať svoju slávu na šírenie svojich politických názorov aj presvedčení. Veľa z nich rozprúdilo kontroverzie.

Screenshot četu s ChatGPT GODMODE Jailbreak / Ilustračné foto: Viralyft @unsplash.com
Screenshot četu s ChatGPT GODMODE Jailbreak / Ilustračné foto: Viralyft @unsplash.com

Ďalšou zaujímavosťou je, že je trénovaným hypnotikom a viaceré svoje úspechy prisluhuje afirmáciám. Údajne používal metódu, počas ktorej si v hlave pomyslel na niečo, čo chce a 15-krát to napísal na papier. Proces opakoval každý jeden deň za sebou. Hypnóza však stále ostáva jeho primárnou vášňou, promuje ju už od 90. rokov a 100-percentne verí na jej skutočné účinky. Ako to teda súvisí s umelou inteligenciou?

Reklama

ChatGPT vás (vraj) ovládne len pomocou slov

Mal som taký nápad, či sa nedá ChatGPT naučiť hypnotizovať,“ povedal autor v svojej internetovej šou Coffee with Scott Adams. Umelú inteligenciu údajne naučil nejaké techniky presviedčania – nemyslel tým teda klasický typ hypnózy ako z filmov, kedy človek po lusknutí prstami zaspí. Zameral sa skôr na to, ako s ním má ChatGPT komunikovať a čo ho má prinútiť cítiť pomocou slov.

Podľa vlastných slov vytvoril schopný program, ktorý dokáže „ovplyvňovať pomocou slovami nezvyčajne násilným spôsobom.“ Vytrénoval ChatGPT, aby dokázalo hypnotizovať a stal sa vlastným pokusným králikom svojho výtvoru. Následne umelú inteligenciu požiadal, aby ho presvedčila, nech sacíti dobre.“

Absolútne to pohltí váš mozog. Prešiel som si zážitkom, ktorý presahuje psychadelické drogy,“ opisuje Adams svoju skúsenosť. Aplikácia ho podľa všetkého totálne zhypnotizovala len pomocou slov a techník, ktoré ju naučil.

Reklama

Okamžite ma priviedla do stavu blaženosti. A mohla ma tam udržať, akokoľvek dlho som chcel. Bolo to proste neuveriteľné.“

Ako to teda autor dokázal? Skutočne naučil umelú inteligenciu hypnóze, ktorá dokáže človeka okamžite omámiť a zmeniť jeho náladu? Dôkazy, žiaľ, Adams neposkytol. Tvrdí totiž, že by to bolo „príliš nebezpečné.“

Reklama

Adamsova kredibilita je spochybniteľná

Ako poukazujú viacerí komentujúci a médiá, vrátane portálu Gizmodo, Scott Adams nie je zrovna dvakrát dôveryhodným zdrojom informácií. V svojich prehláseniach často preháňa a podľa niektorých expertov preceňuje svoje schopnosti – či už ohľadom hypnózy alebo všeobecnej komunikácie s verejnosťou.

Taktiež je tu fakt, že Adams bol viackrát stredobodom pozornosti pre rasistické komentáre a iné kontroverzné výroky. V roku 2017 dokonca označil Donalda Trumpa za „majstra čarodejníka“ v presviedčaní a hypnóze, čo viacerým stačilo, aby do budúcna zdiskreditovali všetky jeho prehlásenia.

Avšak, či už Adamsovi veríte alebo nie, nikto nemôže poprieť fakt, že jeho experiment je zaujímavý a vynárajú sa kvôli nemu dôležité otázky. Otázky najmä ohľadom zneužitia umelej inteligencie. Čo ak jedného dňa skutočne bude možné naučiť veľký jazykový model na zavádzajúcu komunikáciu, nepatrnú manipuláciu a starostlivé vyberanie slov, aby ohýbal realitu? A čo ak to už, ako tvrdí Adams, aktuálne je možné?

Toto všetko sú hypotetické otázky, ktoré otvárajú pandorinu skrinku ohľadom budúcnosti ľudstva a AI. Ďalej nechám na vás, aby ste sa zamysleli nad tým, čo by sme ohľadom toho mali spraviť – ak vôbec. Svoje úvahy nám pokojne zanechajte v komentároch pod článkom.

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama