pondelok, 25 novembra, 2024
Reklama

AKTUÁLNE: Obrovský výpadok Facebooku, WhatsAppu a Instagramu trval až 6 hodín

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.
Reklama

Výpadok služieb Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp trval až 6 hodín

04. 10. 2021 – Od času 17:45 evidujeme veľký výpadok služieb sociálnej siete Facebook. Výpadok zažíva aj sociálna sieť Instagram, vieme z toho teda usúdiť, že ide o neplánovanú aktivitu. Nefunkčné sú aj Facebook Messenger či služba virtuálnej reality Oculus. Problémy zažívajú aj užívatelia komunikačnej aplikácie WhatsApp. Aktuálne zisťujeme príčinu výpadku a predpokladaný čas nápravy. Dočkali sme sa oficiálneho vyjadrenia od Facebooku, nájdete ho nižšie v článku.

Aktualizácia: Služby sú opäť dostupné. Výpadok trval 6 hodín.

Reklama

Zamestnanci Facebooku sa podľa technologickej reportérky New York Times Sheery Frenkelovej nedokážu ani dostať do budovy, aby zistili rozsah výpadku. Nefungujú im totiž vstupné karty.

Ako môžeme vidieť na webstránkach Downdetector, ktoré evidujú hlásenia o výpadkoch webstránok, Facebook aj Instagram boli len za prvých 50 minút nahlásené ako nefunkčné viac ako 200 000-krát. Výpadok trval od pondelka 4. októbra 17:45.

Reklama

Výpadok sa dotkol všetkých možných platforiem. Služby naďalej nefungujú ani na počítači, ani na mobilných zariadeniach či tabletoch. Pravdepodobne ide o celoplošnú chybu so systémom serverov, ktoré Facebook prevádzkuje po celom svete.

ako stiahnut fotky z facebook uctu
Zdroj: techcrunch.com

Výpadok hlásia už aj ľudia z celého sveta. Služby spoločnosti Facebook nefungujú užívateľom z USA, Iraku, Thajska, Palestíny, Fínska či Rumunska. Ide teda o jeden z najväčších problémov s prevádzkou, ktoré spoločnosť za posledný čas zažila.

Reklama

Nejde o jednoduchú a ľahko-riešiteľnú situáciu. Ako prezradil Mark Zuckerberg, šéf Facebooku, takéto výpadky sa berú „veľmi vážne.“ Každá minúta, kedy sa ľudia nemôžu dostať na jednu z ich rozsiahleho portfólia služieb, znamená pre nadnárodného giganta takmer nenahraditeľnú škodu. A reč tu nie je len o peniazoch, ale aj o dôvere používateľov.

Reklama

Oficiálne vyjadrenie spoločnosti Facebook:

PREKLAD:

„Je nám známe, že niektorí ľudia majú problém s prístupom na naše aplikácie a produkty. Pracujeme na tom, aby sa všetko čo najskôr vrátilo do normálu a ospravedlňujeme sa za akékoľvek komplikácie.“

Koho sa výpadok dotýka?

V dnešnej dobe sa všetko točí okolo sociálnych sietí. Cez Facebook komunikujeme s priateľmi a rodinou, mnohí z nás cez tieto médiá dokonca pracujú a zarábajú si na jedlo. Keď teda príde výpadok ako ten dnešný (4. október 2021), pripomína to koniec sveta. Ľudia sa teda rýchlo presunuli na Twitter, kde sa sťažujú na spadnuté servery.

V dnešnej dobe home office je taktiež alarmujúce, ako veľmi sme závislí na sociálnych sieťach či službách jednej korporácie. Príkladom môže byť výpadok Facebook Workplace – platformy na prácu, ktorú využíva množstvo pracovných tímov vo firmách po celom svete.

pocitac home office praca na notebooku
Zdroj: unsplash.com

Sociálna sieť Facebook mala podľa posledných zverejnených štatistík 2,89 miliardy aktívnych používateľov. Viac ako štvrtina celej svetovej populácie túto aplikáciu pravidelne používa na komunikáciu, zábavu či zárobkovú činnosť. Na Instagrame je zasa aktívnych takmer 1,4 miliardy ľudíWhatsApp pre zmenu používa 1,6 miliardy ľudí.

Reklama

Zaujímavé štatistiky o sociálnych sieťach

  • FACEBOOK – 60 % populácie s prístupom na internet má profil
  • FACEBOOK – 63 000 zamestnancov sa stará o sociálnu sieť
  • FACEBOOK – 500 miliónov falošných účtov je odstránených každý mesiac
  • INSTAGRAM – 500 miliónov každodenných používateľov
  • INSTAGRAM – 10 % účtov sú falošné
  • INSTAGRAM – 33 % všetkých používateľov followuje Cristiana Ronalda
  • WHATSAPP – 1. najpoužívanejšia aplikácia na posielanie správ
  • WHATSAPP – 100 miliárd správ poslaných každý deň
  • WHATSAPP – 1 miliarda nových používateľov za posledné 4 roky

V minulosti, počas predchádzajúcich výpadkov služieb Facebooku, sa objavili aj isté špekulácie. Tie sa pýtali, či za problémovou prevádzkou serverov nie sú hackeri či isté organizácie. Tieto špekulácie sa zatiaľ nepotvrdili, nakoľko Facebook zakaždým dodal tzv. „incident report“, teda vysvetlenie toho, čo sa pokazilo. Aj tento raz teda budeme čakať na vysvetlenie zo strany Facebooku.

Strach z korporátov je opodstatnený

Posledné roky sa akoby stále dookola omiela téma zabezpečenia, osobných dát a príliš veľkej moci nadnárodných spoločností ako Google nad našimi údajmi. Sám Facebook bol už v minulosti terčom takýchto debát. A o to viac je realizácia, čo všetko o nás tieto firmy vedia, skutočnejšia, keď dôjde k výpadku, akým je tento. Vidíme, že aj Facebook môže pochybiť. Čo ak teda nepochybí s nastavením servera, ale s našimi osobnými údajmi?

facebook logo zena na mobile
Zdroj: mashable.com

Nuž, nemusíme sa ani pýtať, čo by sa stalo. V minulosti totižto už došlo ku prípadom, kedy z Facebooku unikli údaje o vyše 400 miliónoch používateľoch. Reč je o údajoch, ktoré nemali byť verejne prístupné.

Reklama

Na nestráženom serveri v septembri 2019 výskumník Sanyam Jain objavil obrovskú databázu, ktorá obsahovala telefónne čísla, mená, pohlavia a krajiny pôvodu.

Facebook sa po tomto škandále prostredníctvom hovorcu vyjadril, že išlo o starý dataset. Podľa všetkého od času jeho vzniku zaistili, že cez telefónne číslo sa nedá dostať k profilu jeho vlastníka. Na druhú stranu však unikli aj tzv. Facebook IDs (identifikačné čísla), ktoré sú spojené so všetkými účtami na sociálnych sieťach Facebooku daného používateľa. To znamená, že pomocou tohto ID sa dá dopátrať k Facebooku, WhatsAppu či Instagramu.

A čo sankcie, keď sa výpadok spoločnosti Facebook netýka len služieb, ale aj dát?

V polovici roka 2019 sa nevyhnutné stalo realitou. Facebook dostal pokutu za rôzne priepustky, ktoré dlhodobo rieši s FTC (Federálna obchodná komisia), úradom v USA.  Za viacero „krokov vedľa“ ich pokutovali sumou 5 miliárd amerických dolárovÁno, čítate správne.

Reklama

$5 000 000 000 je masívna suma, ktorú však gigant ako Facebook ľahko pokryje. Ako sa ukazuje, v rozpočte s ňou plne počítali a nebude preto nijaký problém pre fungovanie spoločnosti. Sú tu dokonca aj názory, že je smiešne malá, vzhľadom na ročné tržby 85 miliárd dolárov.

Pokuta 5 miliárd dolárov pre Facebook je ako pokuta 50 eur pre bežného Slováka. Trošku zabolí, no určite vás nedonúti zmeniť svoje správanie o 180°. Otázkou teda je, prečo by aj Facebook mal zmeniť svoje taktiky zaobchádzania s citlivými údajmi?

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama