Americká vláda sa pozerá na kryptomeny, medzi ktoré patrí aj pripravovaná Facebook Libra, ako na potenciálnu hrozbu pre bezpečnosť krajiny. Obavy opäť potvrdil minister financií Steven Mnuchin.
Facebook Libra bude zneužívaná
„S rešpektom voči Libre od Facebooku a vývojom ďalších kryptomien, náš prvoradý cieľ je zachovať integritu nášho finančného systému a chrániť ho pred zneužívaním.“
Akým zneužívaním, pýtate sa? Nuž, podľa slov samotného ministra financií hrozí, že kryptomenu budú používať kriminálnici v podpore kybernetických zločinov, daňových únikov, vydierania, šírenia škodlivého softvéru, obchodovania s bielym mäsom atď. Vláda USA už podľa všetkého videla priveľa príkladov, kedy kryptomeny zjednodušili podobnú zločineckú činnosť.
View this post on InstagramReklama
Ministerstvo ďalej vyjadruje veľmi vážne obavy vo veci Facebook Libra ako nástroj zločincov. V skratke, vláda sa podľa vlastných slov nebojí finančnej slobody bežných občanov, no má strach z myšlienky, že túto slobodu dostanú napríklad ľudia, ktorí perú peniaze, podporovatelia teroristických činností či ďalší, ktorí by anonymným prevodom peňazí mohli napáchať zlo. Je teda budúcnosť kryptomien v USA stratená?
Budúcnosť
Nie je všetko čierne a beznádejné. Na amerických zákonodarcov je kvôli obavám znášané množstvo kritiky, no, popravde, až tak nemiestna nie je.
Konkrétne Facebook má za sebou už množstvo káuz, kedy sa odhalilo, že v podstate ich nezaujíma bezpečnosť a súkromie dát používateľov ich sociálnej siete. Dať im teda do rúk mennú moc? To je príliš aj na „the land of the free.“
„Spojené štáty vítajú zodpovednú inováciu, vrátane nových technológií, ktoré môžu zvýšiť efektivitu finančného systému a rozšíriť prístupnosť finančných služieb,“
dodal Mnuchin. Kritika, prifarbená až kamarátskym pozdvihnutím prsta, prichádza necelé dva týždne po tom, čo americkí politici pozastavili spustenie Libry. Ako sa to ďalej vyvinie? Mám pocit, že to ešte bude zaujímavé…
Myslíte si, že sú obavy vlády USA opodstatnené? Vaše názory nám zanechajte v komentároch!
Zdroj: engadget.com