Facebook a Instagram majú masívny výpadok
Facebook zažil výpadok serverov. Do sociálnej siete sa nevedeli prihlásiť používatelia po celom svete, vrátane Slovenska. Výpadok začal zhruba okolo 16:30 dňa 5. marca a postihol aj používateľov sociálnej siete Instagram.
Ľudia mali problém s prihlásením, vo väčšine prípadov sa po otvorení aplikácie alebo webstránky zobrazí upozornenie „relácia vypršala“. Následne ich Facebook odhlási a opätovne ich požiada o zadanie prihlasovacích údajov. Aj po zadaní správneho e-mailu a hesla však systém zobrazí hlášku „Zadané heslo je nesprávne“.
O veľkosti výpadku napovedajú aj nahlásené problémy používateľmi na webstránke Downdetector:
Po našom testovaní neevidujeme žiadne problémy s aplikáciou WhatsApp, ktorá taktiež patrí pod skupinu Meta. Technické problémy sa aktuálne týkajú len Facebooku a Instagramu.
Najväčší výpadok sociálnych sietí za posledné obdobie
Podobný výpadok služby Meta nezaznamenali už veľmi dlhý čas. Najhoršie na podobných výpadkoch je, že nikdy netušíme, ako dlho budú trvať. Pred vyše dvoma rokmi, na jeseň 2021 nastalo historicky najhoršie obmedzenie služieb, kedy Facebook, Instagram aj WhatsApp nefungovali dlhých 6 hodín.
Tak ako vždy, aj tento výpadok Facebooku pripomína našu závislosť na sociálnych sieťach. Aplikácie ako Messenger, ktorá aktuálne taktiež nefunguje, slúžia mnohým ľuďom ako jeden z primárnych komunikačných nástrojov.
Na webstránke Downdetector používatelia od 16:30 nahlasujú aj problémy s funkčnosťou služieb ako YouTube, Discord, Google, X (Twitter), Snapchat alebo TikTok. Podľa nášho testovania sme zatiaľ neprišli na to, že by výpadkom boli postihnuté aj tieto služby. Je však celkom možné, že niektorí používatelia zažívajú komplikácie aj v týchto aplikáciách, kvôli nárazovej záťaži na systémy, ktoré spôsobil výpadok Facebooku.
Na Facebooku sú registrované miliardy ľudí. Používatelia sa počas výpadku nepochybne presunú na konkurenčné sociálne siete a webové služby. Miesto čítania príspevkov na Instagrame si miesto toho zapnú Twitter alebo video obsah ďalej konzumujú na YouTube. Takýto nárazový nárast návštevnosti môže spôsobiť technické problémy aj u vyššie spomínaných platformách.