sobota, 23 novembra, 2024
Reklama

Na CSFD má skoro 90 %. Tieto fakty ste o seriálovom hite Šógun určite nevedeli

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Zaujímavé fakty o seriáli Šógun

Televízna stanica FX vytvorila masívnu seriálovú udalosť pre všetkých fanúšikov japonskej kultúry. Seriál zvaný Šogún sa totiž odohráva v stredovekom Japonsku a tvorcovia nám vyrozprávali príbeh námorníka Johna Blackthornea, ktorý v tomto kúte zeme uviazol. Čoskoro však využil svoje znalosti delostrelectva a stal sa tak pravou rukou samotného Toranagu (Hiroyuki Sanada).

Diváci tohto seriálu hovoria, že ide o najlepší počin od čias Game of Thrones (2011 až 2019). Preto sme si dnes pre vás pripravili tieto fakty o seriálovom hite Šógun, ktoré ste určite nevedeli. Neuveríte, aký masívny rozpočet tvorcovia vynaložili len na samotnú produkciu.

Reklama

7. Seriál Šógun vznikol na motívy skutočných udalostí

fakty o seriálovom hite Šógun
Zdroj: themoviedb.org

Predlohou pre tvorcov seriálu bola kniha od autora Jamesa Clavella. Lenže aj on samotný sa inšpiroval skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali v Japonsku okolo roku 1600 nášho letopočtu.

Reklama

Predobrazom hlavnej postavy Johna Blackthornea (Cosmo Jarvis) bol britský námorník William Adams, ktorý v roku 1600 priplával do Japonska. Pôvodný názov jeho lode bol Erasmus, takisto ako to bolo aj v seriáli.

Postava Toranagy je zase inšpirovaná skutočným šógunom zvaným Tokugawa Ieyasu. Ten sa stal šógunom, aby zjednotil celé Japonsko a v podstate stál na zrode mesta Edo, ktoré dnes poznáme ako Tokio. Predobrazom lady Mariko (Anna Sawai), ktorá nadviazala milostný pomer s Johnom Blackthorneom bola Hosokawa Gracia. Tá mala taktiež smutný osud. Rovnako ako v seriáli, bola jej rodina zahanbená činmi jej otca. Ten totiž zradil cisára Oda Nobunaga.

Reklama

6. Tvorba seriálu bola neskutočne drahá

fakty o seriálovom hite Šógun
Zdroj: themoviedb.org

Kto videl aspoň jeden diel Šóguna tak vie, že produkcia tohto seriálu asi nestála päť korún. Po vizuálnej stránke je totiž dokonalý. Každopádne aj keď sa príbeh odohráva v 17. storočí v Japonsku, samotné nakrúcanie prebiehalo v Kanade, konkrétne v meste Vancouver. A čo rozpočet? Len za reklamu počas Super Bowlu tvorcovia minuli až 7 miliónov dolárov.

Reklama

Celkový produkčný rozpočet seriálu sa však vyšplhal na závratnú sumu 250 miliónov dolárov. Tvorcovia seriálu mohli vôbec uvažovať o jeho realizácií len na základe úspechu Game of Thrones. Tento počin z pera G. R. R. Martina bol totiž svojho času najdrahším seriálom všetkých čias.

5. Tvorcovia neustále využívali technológiu CGI

fakty o seriálovom hite Šógun
Zdroj: themoviedb.org

Nakrúcanie seriálu v 17. storočí a k tomu v Japonsku, to nie je jednoduché. Hlavne ak nakrúcate v Kanade v 21. storočí. Preto tvorcovia masívne využívali technológiu CGI a to aj pri najmenších detailoch.

Pomocou technológií vytvárali klony vojakov, aby boli armády početnejšie. Dokonca aj pri mnohých scénach, v ktorých sa ani nebojovalo, bolo množstvo CGI efektov. Seriály z historického prostredia majú približne 1000 až 1200 VFX záberov. Šógun ich mal 6000. (ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE.)

Reklama
Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama