Zaujímavé fakty o seriáli Šógun
Televízna stanica FX vytvorila masívnu seriálovú udalosť pre všetkých fanúšikov japonskej kultúry. Seriál zvaný Šogún sa totiž odohráva v stredovekom Japonsku a tvorcovia nám vyrozprávali príbeh námorníka Johna Blackthornea, ktorý v tomto kúte zeme uviazol. Čoskoro však využil svoje znalosti delostrelectva a stal sa tak pravou rukou samotného Toranagu (Hiroyuki Sanada).
Diváci tohto seriálu hovoria, že ide o najlepší počin od čias Game of Thrones (2011 až 2019). Preto sme si dnes pre vás pripravili tieto fakty o seriálovom hite Šógun, ktoré ste určite nevedeli. Neuveríte, aký masívny rozpočet tvorcovia vynaložili len na samotnú produkciu.
7. Seriál Šógun vznikol na motívy skutočných udalostí
Predlohou pre tvorcov seriálu bola kniha od autora Jamesa Clavella. Lenže aj on samotný sa inšpiroval skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali v Japonsku okolo roku 1600 nášho letopočtu.
Predobrazom hlavnej postavy Johna Blackthornea (Cosmo Jarvis) bol britský námorník William Adams, ktorý v roku 1600 priplával do Japonska. Pôvodný názov jeho lode bol Erasmus, takisto ako to bolo aj v seriáli.
Postava Toranagy je zase inšpirovaná skutočným šógunom zvaným Tokugawa Ieyasu. Ten sa stal šógunom, aby zjednotil celé Japonsko a v podstate stál na zrode mesta Edo, ktoré dnes poznáme ako Tokio. Predobrazom lady Mariko (Anna Sawai), ktorá nadviazala milostný pomer s Johnom Blackthorneom bola Hosokawa Gracia. Tá mala taktiež smutný osud. Rovnako ako v seriáli, bola jej rodina zahanbená činmi jej otca. Ten totiž zradil cisára Oda Nobunaga.
6. Tvorba seriálu bola neskutočne drahá
Kto videl aspoň jeden diel Šóguna tak vie, že produkcia tohto seriálu asi nestála päť korún. Po vizuálnej stránke je totiž dokonalý. Každopádne aj keď sa príbeh odohráva v 17. storočí v Japonsku, samotné nakrúcanie prebiehalo v Kanade, konkrétne v meste Vancouver. A čo rozpočet? Len za reklamu počas Super Bowlu tvorcovia minuli až 7 miliónov dolárov.
Celkový produkčný rozpočet seriálu sa však vyšplhal na závratnú sumu 250 miliónov dolárov. Tvorcovia seriálu mohli vôbec uvažovať o jeho realizácií len na základe úspechu Game of Thrones. Tento počin z pera G. R. R. Martina bol totiž svojho času najdrahším seriálom všetkých čias.
5. Tvorcovia neustále využívali technológiu CGI
Nakrúcanie seriálu v 17. storočí a k tomu v Japonsku, to nie je jednoduché. Hlavne ak nakrúcate v Kanade v 21. storočí. Preto tvorcovia masívne využívali technológiu CGI a to aj pri najmenších detailoch.
Pomocou technológií vytvárali klony vojakov, aby boli armády početnejšie. Dokonca aj pri mnohých scénach, v ktorých sa ani nebojovalo, bolo množstvo CGI efektov. Seriály z historického prostredia majú približne 1000 až 1200 VFX záberov. Šógun ich mal 6000. (ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE.)