V roku 1939 sa do kín dostal legendárny film Čarodejník z krajiny Oz. Aj keď spočiatku neuspel (po finančnej stránke), nakoľko išlo o dovtedy najväčšiu investíciu štúdia MGM, diváci a kritici ním boli absolútne ohromení. Ohromení ním ostávame aj dnes – viac ako 8 desaťročí po jeho premiére. Ako veľmi dôležitý však bol vrámci svetovej kinematografie v skutočnosti?
Ako film Čarodejník z krajiny Oz zmenil históriu kinematografie
Magický príbeh tejto nesmrteľnej klasiky by mal poznať každý. Avšak pre prípad, že s ním nie ste oboznámení, našou hlavnou postavou je mladá Dorothy Gale. Toto dievča žije na odľahlej farme v Kansase a dá sa povedať, že jej sny a túžby ďaleko predstihujú jej domov. Jedného dňa ju však tornádo odnesie do magického sveta krajiny Oz. V ňom spozná nových priateľov, ale aj nepriateľov. Jej úlohou sa stane nájsť čarodejníka, ktorý pomôže jej novým kamarátom a vráti ju späť domov.
Film bol na Udeľovaní Cien Akadémie v roku 1940 nominovaný na 6 Oscarov. Vyhrať sa mu podarilo v 2 kategóriách: Najlepšia filmová pieseň a Najlepšia hudba. Mnohí však spätne nechápu, ako je možné, že snímka nevyhrala aj v „hlavnejších“ kategóriách.
Čarodejník z krajiny Oz vyniká nad väčšinou filmov z jeho éry. Magický príbeh založený na rovnomennej knihe L. Franka Bauma z roku 1900 je len zrnkom piesku v ohromných technických pokrokoch, ktoré tvorcovia učinili.
Revolučné technické spracovanie
Narozdiel od toho, čo si mnohí myslia, Čarodejník z krajiny Oz nebol ničím konkrétnym až tak špeciálny. No práve v tom je jeho krása. Tvorcovia pri produkcii magicky pospájali už existujúce, ale doposiaľ nikdy dokonalo nevyužité procesy a triky, vďaka ktorým je tento film jedným z najviac ucelených počinov všetkých čias.
Prvým dielikom skladačky je Technicolor. Ide o proces, ktorý filmu dodal sýty farebný vzhľad. Ako spomínam vyššie, pred Čarodejníkom z krajiny Oz bolo viacero celovečerných filmov, ktoré pri nakrúcaní využívali tri pásy filmu zároveň – červený, zelený, modrý – ktoré boli následne pospájané no plnej farby. Aj v tomto teda film nebol prvý. Ako jeden z prvých sa však príbeh prispôsobil technickému spracovaniu a naopak.
Tvorcovia vytvorili krajinu Oz tak, aby bola čo možno najsýtejšia a najfarebnejšia. Nádherná spolupráca medzi technickým spracovaním a príbehom počas produkcie diktovala viacero rozhodnutí, medzi ktorými je napríklad aj farba ikonických magických topánok. V knihe sú strieborné, no filmári sa rozhodli pre film zvoliť krikľavú červenú, aby ešte viac vynikali na žltom chodníku.
Stále, vidieť farebný film nebolo až tak obyčajné. Pre predstavu, ako dávno snímka vyšla – premiéra sa odohrala ešte pred začiatkom Druhej svetovej vojny. Diváci z tých čias najradšej spomínajú na moment, kedy Dorothy otvorila dvere a vstúpila do krajiny Oz. Zo sépiového bezfarebného sveta vošla do sveta celkom iného, úplne magického.
Technicolor a herečka
Zaujímavosťou je, že aj táto scéna bola nakrúcaná na farebný film Technicolor. Bolo to omnoho jednoduchšie ako ručne vyrezávať snímok za snímkom a používať iné chemikálie na vyrezané časti filmu, čím by sa dosiahol kombinovaný vzhľad bezfarebného a farebného prostredia. Tvorcovia miesto toho natreli celý pľac sépiovou farbou a dievča, ktoré otvára dvere, v skutočnosti nie je herečka Judy Garland (tá vzadu čaká vo farebnom oblečení), ale jej dablérka v špeciálnom sépiovom kostýme a make-upe.
Keď už je reč o herečke, ktorá mala v čase nakrúcania 16 rokov, treba spomenúť jej húževnatosť a schopnosť pretrpieť tvrdú prácu, aby mohla ďalej ísť za svojimi snami.
Judy Garland to mala počas produkcie Čarodejníka z krajiny Oz ťažké. Bola vystavovaná psychickému a sexuálnemu obťažovaniu, dostávala lieky na spanie a na prebúdzanie, kvôli čomu začala trpieť nespavosťou, alkoholizmom a závislosťou na návykových látkach. To malo za následok ťažký zvyšok života počas jej plodnej kariéry v šoubiznise. Nakoniec to viedlo aj k jej skorej smrti vo veku 47 rokov.
Samotnej herečke vzdáva poctu film Judy, ktorý rozpráva jej príbeh. Verejnosti ponúka nový, temnejší pohľad na magický príbeh z krajiny Oz. Popri tom oslavuje skvelú osobu šoubiznisu, ktorú v životopisnej snímke stvárnila úžasná Renée Zellweger. Za svoj výkon si tento rok odniesla Oscara za Najlepšiu herečku. Film Judy si môžete v slovenských kinách pozrieť vďaka distribučnej spoločnosti Magic Box.
Zdroj: youtube.com, theconversation.com, imdb.com, magicbox.sk