Keď režisér David Yates, ktorého poznáme ako tvorcu filmov zo sveta Harryho Pottera, oznámil svoj najnovší projekt, nadchol nás primárne kvôli hereckému obsadeniu. Skutočný ošiaľ vyvolalo až zverejnenie traileru, pri ktorom sme začali očakávať Netflix verziu Vlka z Wall Street. Dokázala však podobné kvality ako DiCaprio priniesť aj Emily Blunt ako vlčica zo stredozápadu? To vám prezradí naša recenzia na film Pain Hustlers.
Recenzia na film Pain Hustlers
Držiteľa Zlatého glóbusu Emily Blunt si v tomto príbehu zahrala Lizu Drake, slobodnú matku, ktorej život sa jej pomaly rozpadá pred očami. Dcéra Phoebe (Chloe Coleman) má problémy v škole a zhoršuje sa jej zdravotný stav, jej vlastná sestra ju vyhodila z domu a prichádza aj o auto. Stále sa však s vidinou lepšieho zajtrajška nevzdáva a opakuje si svoju mantru, že niečo dosiahne.
Naozaj je to tak. Nádej prichádza v podobe Peta Brennera, obchodníka s nesediacim oblekom, ktorého si zahral Chris Evans. Ponúka Lise možnosť pracovať vo farmaceutickej spoločnosti, o ktorej hroziacom krachu netuší. O to väčšie je nadšenie všetkých naokolo, kým ju pár šikovnými ťahmi, načúvaním a možno aj nejakým tým podrazom vystrelí do miliónových čísel.
Krachujúca firma sa rozrastie na miliónový biznis
Blunt v tomto filme podala neuveriteľný výkon. Verili ste jej pozíciu zápasiacej matky aj ženy, ktorá sa snaží prebojovať si svoje miesto, aby bola finančne zabezpečená. V scénach, kde sa stáva bohatou jej to stále neskutočne svedčí a jej morálne dilemy a rozpoltenosť prežívate spolu s ňou.
Preto vám nevadí ani pomalší rozbeh filmu, v ktorom vidíme jej neustále narážajúce úsilie. Opakované odmietnutia sú len vhodným prostriedkom na to, aby ešte viac zdôraznili, že sa keď sa dostáva na vysokú pozíciu, musí chodiť natoľko opatrne, aby neskĺzla na rovnakú úroveň ako ľudia, ktorými predtým pohŕdala.
Máme tu Vlčicu zo stredozápadu?
Napriek tomu sa však rast spoločnosti môže zo začiatku zdať pozvoľným a opakujúcim sa. Potom však prichádza jadro, ktoré vás absolútne strhne a pri schémach s liekmi na predpis neviete odtrhnúť zrak od jedinej scény. Znechucuje vás, ako farmaceutický priemysel a korupcia lekárov funguje, zároveň ide o absolútne fascinujúce zobrazenie.
Okázalými večierkami, manipuláciami a narastajúcimi kontami naozaj miestami pripomína film s Leonardom DiCapriom z finačníckeho prostredia. Našťastie ho však Pain Hustlers neberie ako šablónu a nerobí kópiu 1:1, ale ide vlastnou cestou. Dokonca by som si dovolil povedať, že ho v určitých miestach aj prevyšuje, hlave z dôvodu, že celková zobrazená téma sa dokáže diváka dotknúť na viac osobnej úrovni.
Temné pozadie farmaceutického biznisu
Nič tak perfektné ale nemôže trvať večne – čoskoro sa začnú o spoločnosť zaujímať úrady. Aj tu prichádza k zaujímavému zvratu a firma nepadá ako domček z karát, ako by sme očakávali. Tu prichádza tiež hrozivé uvedomenie, že aj keď sú postavy a väčšina udalostí fiktívnych, základ, podľa ktorých boli tvorené, sú skutočné. A takto naozaj vyzerala kríza s opioidmi v USA pred 12 rokmi.
Pád firmy Zanna s jej novým revolučným liekom akceleruje aj jej finančný riaditeľ Dr. Neel, ktorého perfektne stvárnil Andy Garcia. Tučnejúce konto u neho v násobných množstvách podnecuje paranoju. Avšak ani uzamknutie v jeho honosnom sídle a vyzbrojenie sa najlepšími právnikmi niekedy nestačí…
Bolesť je bolesť
Ani pri Garciovi vynikajúce herecké výkony nekončia. Určite treba spomenúť aj Catherine O’Hara, ktorá si zahrala Lizinu matku. Zdanlivo chaotická postava môže aj so svojou promiskuitou zohrať kľúčovú úlohu.
Snímke by možno neublížilo, ak by bola o 15 či 20 minút kratšia, prípadne bol záver trochu inak smerovaný. Koniec po odhaľovaní pozadia firmy sa zdal mierne natiahnutý a silene filozofickú rovinu mohli tvorcovia vystriedať napríklad ukážkami z reálneho sveta. Stiahnutie do deja je však počas plynutia tak intenzívne, že sa vám ani po naskočení záverečných titulkov nechce vypínať a očakávate ešte scény navyše. Tých sa nedočkáte, ale aspoň si môžete vychutnávať skladbu Money od Little Richarda.
Pain Hustlers RECENZIA – Zhrnutie
Netflix a David Yates sa teda nerozhodli priniesť nového Vlka z Wall Street. Zopár motívov si možno z neho požičali, priniesli však úplne iné smerovanie deja. Zatiahnu nás do tých temnejších zákutí farmaceutického biznisu, ktoré v nás dokážu rezonovať. K stvárneniu postáv si vybrali hollywoodska esá, ktoré svojimi výkonmi absolútne presvedčia. A ak by sa Netflix rozhodol vytvoriť seriál zameraný na Lizu, určite by som bol nalepený na obrazovke.
Pomalší rozbeh si perfektne vynahrádza pútavým jadrom, ktorého schémy a zvraty prinesú nejeden šok. O to väčšia škoda je mierne naťahovaného a potom lenivého konca, pri ktorom sú práve úvahy protagonistky skôr nezaujímavé. Malé plus však určite prichádza aj so scénami, ktoré sa podobajú na dokument s nahrávkami jednotlivých postáv. Pain Hustlers je kúsok, ktorý rozhodne stojí za pozretie a od nás si odnáša hodnotenie 7/10.