Písal sa február roku 2017 a začínajúci režisér Aneesh Chaganty, ktorý kedysi pracoval pre Google, mal iba päť dní na dokončenie jeho filmu. Tvoril ho pomocou dvoch iMac počítačov, ktoré padali šesťkrát denne, takže každý krát museli začínať od úplnej nuly. Nakoniec tak nemal dokončenú ani jednu jedinú snímku a hneď mu bolo jasné, že ďalšie zlyhanie by už jeho zamestnávateľ netoleroval. Týmto filmom je Pátranie, ktorý sa do kín dostal ešte len tento štvrtok. Ten je totižto vytvorený presne pre našu digitálnu dobu – Celý príbeh sledujete prostredníctvom obrazoviek. Snímka sa na festivale Sundance stala okamžitým hitom a teraz si ju v kinách môžete užiť aj vy!
Ako sa natáčal film Pátranie?
Kvôli všetkým obrazovkám, emailom, kalendárom a platformám sociálnych sietí bolo strihanie toho filmu neuveriteľne náročné. Zatiaľ čo normálny film má jednu alebo dve vrstvy videa v strihovom programe, Pátranie ich malo 33. Práve preto program tak často padal a vždy museli začínať odznova. Na filme pracoval tím piatich ľudí, vrátane režiséra Chagantyho, dvoch strihačov, pomocného scenáristu a producenta. Editovanie filmu však nebolo jedinou komplikovanou vecou. Chaganty musel celý film vytvoriť ešte predtým, ako sa vôbec natočil prvý záber. Musel teda hrať každú úlohu – Otca, matku, dcéru alebo šéfku policajného zboru (Debru Messing vo finálnej verzii).
Celý tento model filmu bol vytvorený 7 týždňov pred tým, než sa vôbec natočil prvý záber. Dôležité to bolo hlavne pre hercov, aby presne chápali to, čo chce Chaganty vytvoriť. Hlavná postava síce celý čas hrá pred webkamerou, no stále sa musí pozerať na pohybujúcu sa obrazovku počítaču. Každé jedno tlačítko, ktoré stlačí, každé jedno vyhľadávacie okienko, do ktorého píše, každé jedno okno, ktoré zatvorí – Všetko musí presne vedieť, kde sa to nachádza. Pred natáčaním každej scény tak režisér hercovi ukázal danú časť z filmu. Herec John Cho potom hral s prázdnou obrazovkou notebooku, za ktorou bola pripevnená GoPro kamera, ktorej obraz sa ihneď ukazoval štábu filmu.
Režisér dal prednosť filmu pred prácou v Google
Chaganty ani netušil, či mu jeho ťažká práca na filme vôbec stojí za to. Kvôli práci na filme dokonca opustil svoju pracovnú pozíciu v Google. S réžiou nemal skoro žiadnu skúsenosť, jeho jediným filmom bolo krátke, dvojminútové video Seeds. To sa však v roku 2014 stalo neuveriteľne virálnym, za dve hodiny od vydania dokázalo nazbierať až 2 milióny pozretí. Celý tento krátky film natočil prostredníctvom Google Glass. Na druhý deň mu tento gigant ponúkol pozíciu v tíme Google 5. Film Pátranie, kvôli ktorému opustil Google, však zatiaľ nemal ani distribútora. Bojovali s pocitom, že tento projekt nikdy nedokončia a že sa ľudom nebude vôbec páčiť.
Zhodou náhod sa však tento film dostal na Sundance Film Festival 2018, kde sa stal okamžitým hitom. Reakcie na snímku boli neuveriteľne pozitívne, jeho napätie dokonca prirovnávali ku Hitchcockovým filmom. Prešlo dvanásť hodín od premiéry a filmu sa chytilo štúdio Sony. Režisér sám neverí jeho úspechu a doteraz sa mu tlačia slzy do očí pri pomyslení na to, koľko potu a krvi do filmu vložili. Bol to film, na ktorého natočenie nebol pripravený žiaden počítač. Google, celý ten chaos, noci bez spánku a dva roky ťažkej driny, nič nezastavilo Chagantyho a jeho tím pred dokončením ich projektu. Film sa natáčal len krátkych 13 dní. Kvôli rozsiahlej príprave, editovaniu a animáciám však celá produkcia trvala až dva roky.
Nakoniec sa to teda podarilo. Zahraniční kritici a diváci ho milujú, o čom svedčia aj úžasné recenzie, ktoré film dostáva. Na portáli Rotten Tomatoes má film zatiaľ 92%, na portáli imdb.com hodnotenie 7,9/10 a na webe csfd.cz skvelých 84%. Nám sa film taktiež neuveriteľne páčil a našu recenziu nájdete na tomto odkaze. Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o jeho príbehu, určite klikajte sem.
Film je práve v kinách a užiť si ho môžete prísť aj vy! Tak čo, dáte mu šancu?
Zdroj: cnet.com