pondelok, 23 decembra, 2024
Reklama

Silný film o udalostiach z obdobia 2. svetovej vojny | Správa RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.
Reklama

Správa RECENZIA

Správa RECENZIA – Najnovší film režiséra Petra Bebjaka vám teda úsmev na tvári nevyčarí. Zaoberá sa jednou z najtemnejších chvíľ slovenskej a poľskej histórie – druhou svetovou vojnou a holokaustom. Je ale dôležité pripomínať si, že aj toto sa u nás dialo, aby sme takéto neľudské činy už v živote neopakovali.

Správa - Osvienčim
Zdroj: sprava.sk

O holokauste, druhej svetovej vojne a koncentračných táboroch nám rozprávali už na hodinách dejepisu na základných školách a neskôr opäť na strednej škole. Avšak, ako to už býva, nie každý berie učiteľov ako autoritu, alebo nemusí závažnosti tejto historickej udalosti porozumieť. Preto je dôležité pripomínať si to aj po škole v dospelosti. A to napríklad filmami s touto tematikou.

O čom je film Správa?

Film Správa rozpráva príbeh o dvoch utečencoch z koncentračného tábora v Osvienčime – o dvadsaťšesťročnom Fredym a o dvadsaťročnom Valérovi. Partia väzňov im pomáha pri ich úteku a dáva im za úlohu rozpovedať svetu o tom, čo sa v tábore v skutočnosti deje. Okrem ich zážitkov a skúseností si zo sebou berú rôzne dôkazy v podobe nálepiek z produktov, ktorými sa museli umývať alebo ktoré museli jesť.

Správa - útek
Zdroj: sprava.sk

Valér a Fredy sa po práci pobalia a ukryjú v jame pod doskami dreva. Pri večernom sčítavaní si ale dozorcovia hneď všimnú, že v barakoch chýbajú. Tam sa začína ich neľahký útek. Do cesty sa im postavia prekážky v podobe nepriaznivého počasia, strážcov a zranení. Neraz musia prehodnotiť, aké majú priority a stále bojujú o život.

Táto udalosť sa v roku 1944 naozaj stala. Títo dvaja väzni, ktorí unikli z tábora, prešli obrovský kus cesty počas ktorej neraz takmer prišli o život. Následne spísali niekoľkostranovú výpoveď o tom, čo sa v Osvienčime v skutočnosti deje a akých zverstiev sa strážcovia dopúšťajú. Aj vďaka nim po istom čase oslobodili aj zvyšných preživších väzňov.

Reklama
Zdroj: sprava.sk

Správa – recenzia a hodnotenie

Na film Správa sa ťažko píše recenzia, keďže sa naň nedá dívať ako na fiktívny príbeh. Preto na konci tohto textu nenájdete naše zaužívané bodové hodnotenie. Predstavený dej tvorcovia necenzúrovali a naháňa zimomriavky, to však ku filmom o holokauste jednoducho patrí. Tí, čo poznajú pôvodný historický príbeh, by si možno priali, aby bol film dlhší a aby popísal aj dôležité momenty v úteku, ktoré sa tam však neobjavili.

Podľa mňa však film docielil presne to, čo chcel – pripomenul divákovi udalosti histórie a zanechal hlboké emócie. Jediné, čo by som mu vytkla, by boli záverečné titulky. Počas nich hrali rôzne zvukové záznamy prehovorov politikov, ktoré nepriamo alebo priamo pozitívne opisovali fašistický režim alebo diskriminovali ľudí.

Správa - Fredy
Zdroj: sprava.sk

Rozumiem, že sa tvorcovia snažili filmu dodať aktuálnosť a upozorniť na to, že sa podobné veci dejú aj v súčastnosti. Avšak podľa mňa tým úplne odpútali pozornosť od pointy filmu a znevážili príbeh hlavných postáv a osobností minulosti. Po diskusii po filme som sa však stretla aj s pozitívnymi ohlasmi na túto vsuvku. Čiže naozaj platí – sto ľudí, sto chutí.

Reklama

Zhrnutie

Film Správa rozpráva o naozaj ťažkej téme a o hrdinskom, avšak bolestivom príbehu. Napriek tomu, že vás nezahreje pri srdci, by ste si ho určite mali pozrieť. Ponúka trochu iný pohľad na fašistický režim a na to, ako väzni aj bežní občania žili v tomto období. Ako som spomínala, tieto udalosti si musíme stále pripomínať, aby sme nedopustili, že by sa zopakovali.

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama