sobota, 23 novembra, 2024
Reklama

Tieto filmy získali mnoho Oscarov a zaslúžene ovládli ceny Akadémie

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!
Reklama

Najlepšie filmy sveta s mnohými Oscarmi

Každoročne sa udeľujú ceny Akadémie, ktoré rozdávajú hodnotiaci kritici zo združenia AMPAS. Cena Akadémie alebo Oscar je najprestížnejšie filmové ocenenie, aké môže umelec v tejto branži získať. Až za ním sú Zlatý glóbus, BAFTA, Saturn Awards a podobné.

Každoročne Akadémia oceňuje filmy v rôznych kategóriách, pričom tých hlavných je 5. A to Najlepší film roka, Najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe (mužský a ženský), Najlepšia réžia a Najlepší scenár. Podľa divákov tvorcovia niektorých filmov získali tieto ocenenia nezaslúžene. My sa dnes však pozrieme na tie filmy, ktoré získali mnoho Oscarov a právom ovládli ceny Akadémie.

Reklama

8. Parazit (2020) – 4 Oscary

Južná Kórea je na vzostupe čo sa týka filmov a seriálov. Stačí si spomenúť na najväčší seriálový hit od Netflixu, známy ako Squid Game (2021).

Reklama

Film Parazit je excelentnou čiernou komédiou, v ktorej skúmame prepojenie dvoch svetov. Na jednej strane je tu bohatá rodina architekta, ktorý žije vo veľmi modernom dome, na strane druhej je tu chudobná rodina, ktorej členovia žijú v suteréne. Všetko sa však zmení, keď sa táto chudobná rodinka pomocou klamstiev v podstate nasťahuje do domu spomínaných boháčov.

Tvorcovia tohto diela získali 4 Oscary v kategóriách Najlepší film, réžia, najlepší cudzojazyčný film a scenár. Až tri Oscary tak získal kórejský umelec Džun-ho Pong, ktorý sa na tomto filme podieľal ako režisér, scenárista a takisto aj ako producent. Parazit si svoje ocenenia určite zaslúžil.

Reklama

7. Americká krása (1999) – 5 Oscarov

Film, ktorý v oscarovom meradle predbehol aj úžasnú Zelenú míľu (1999). Americká krása je úžasne sfilmovaná satira na predmestí žijúcej americkej rodinky. Čo sa deje v životoch týchto ľudí? Skutočne sú tak spokojní a šťastní ako vyzerajú?

Reklama

V skutočnosti títo ľudia nežijú svoj život, len to predstierajú, aby uspokojili očakávania ďalších ľudí, ktorí svoj život tiež iba predstierajú. Túto majstrovskú satiru si vzal pod svoje krídla v tom čase debutujúci režisér Sam Mendes (1917), ktorý už pri svojej premiére v Hollywoode získal Oscara.

Hlavným ťahúňom tohto diela bol však výkon Kevina Spaceyho. Ten sa ako Lester Burnham celý život snažil uspokojovať ľudí a predstierať svoj život. Pri pohľade na krásnu kamarátku svojej dcéry Menu Suvari (Prci, prci, prcičky) ho to už však prestalo baviť. Začal robiť to, čo ho skutočne baví, a to aj čo sa týka jeho práce či súkromného života. Doposiaľ je Americká krása jedným z najuznávanejších filmov.

6. Mlčanie jahniat (1991) – 5 Oscarov

Jediný horor, ktorému sa podarilo získať Oscara v kategórií Najlepší film roku. Mlčanie jahniat je o troch postavách. Tou prvou je mladá agentka Clarice Starlingová, ktorá ešte ani nedokončila svoj výcvik v FBI a už rieši brutálne vraždy. Tie má na svedomí vrah známy ako Buffalo Bill.

Reklama

Svojim obetiam Bill po smrti vždy odreže časť ich kože, prečo to však robí? Na to by mohol mať odpoveď jeho bývalý psychiater, šialený vrah a kanibal Dr. Hannibal Lecter. A práve s ním musí viesť Clarice skutočne nepríjemné rozhovory, aby zistila, kto je skutočným vrahom mladých žien.

Vo filme excelovali jednak Jodie Foster ako Clarice Starlingová (ocenená Oscarom) či Anthony Hopkins (ocenený Oscarom), pre ktorého je postava Hannibala tou najvýraznejšou v jeho bohatej kariére. Okrem hercov Akadémia ocenila aj réžiu už nebohého Jonathana Demmeho a výborný scenár Teda Tallyho.

5. Krstný otec 2 (1974) – 6 Oscarov

To, čo Akadémia neocenila pri prvom Krstnom otcovi (1972), ocenila pri jeho pokračovaní. Celkovo je séria Krstný otec (1972 až 1990) jednou z tých najkvalitnejších.

Reklama

Hlavnou postavou v druhej časti bol Michael Corleone, ktorého si zopakoval herec Al Pacino (nominácia na Oscara). Michael prebral žezlo po svojom otcovi, Donovi Vitovi (Marlon Brando). Ten v prvej časti zomrel, no v tej druhej sledujeme jeho mladú verziu, ktorú si zahral Robert De Niro (ocenený Oscarom).

Réžie sa opäť zhostil Francis Ford Coppola. Ten za svoju prácu na filme získal až 2 Oscary. Ten prvý za réžiu, o ten druhý sa delí s autorom knižnej predlohy Mariom Puzom. Okrem De Nira, Coppolu a Puza Akadémia ocenila aj fantastickú hudbu talianskeho skladateľa Nina Rotu. Za zmienku stojí aj fakt, že ako prvý, tak aj druhý diel sa stali Najlepšími filmami roku. (ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE.)

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama