Batman & Robin (1997)
Nebudeme si klamať, čakali ste, kedy to uvidíte na tomto zozname. Kde v tomto prípade začať? Clooneyho batmanovské bradavky, Schwarzeneggerove (Mr. Freeze) lacné hlášky alebo Robin na kolieskových korčuliach. Scény ako vystrihnuté z Batmana zo 60. rokov. Komiksové adaptácie neboli vždy kvalitné, táto sa ale považuje za jednu z najhorších.
Pre Batmana to bola stopka a nepokračovalo sa ďalej v plánovaných scenároch, pre režiséra Joela Schumachera tiež. Už jeho Batman navždy nebol žiadnou výhrou, to ľudia ale ešte nevedeli, čo ich čaká. O to väčšia rana od tvorcu, ktorý nám priniesol hity ako Voľný pád či Nebezpečný klient.
Miami Vice (2006)
Jeden z mála prípadov, keď film, o ktorom sa hovorí v negatívnom svetle, nie je až tak nekvalitným a vôbec nie prepadákom. Túto adaptáciu s Colinom Farellom a Jamie Foxxom mnohí považujú za oveľa vydarenejšiu ako seriál, z ktorého vychádzala. Avšak reč je tu o samotnom režisérovi Michaelovi Mannovi.
Aj napriek úspechu filmu mu bolo vyčítané, že nedosiahol kvalít svojich predošlých diel. A tie sú skutočnými skvostami – Insider, Ali, Letec či Collateral. Jednoducho jedna trefa do čierneho za druhou. Takže aj keď natočil nadpriemerný snímok, nedosiahol svojho úspechu, lebo nebol rovnako dobrý ako predošlé. No, vyhovieť ľudom…
Dáma vo vode (2006)
Kariéra M. Night Shyamalana je ako horská dráha. Priniesol hity s obrovskými zvratmi ako Šiesty zmysel či Vyvolený, potom ale u neho nastal úpadok. Áno, stvoril horšie filmy (Posledný vládca vetra alebo Po zániku Zeme), jeho zostup ale začal práve Dámou vo vode.
Kritici ho nazvali sebestredným a pretiahnutým dielom a myslím, že s nimi môžeme súhlasiť. Dokonca bol viacerými označený aj ako filmová katastrofa. Režisér odvtedy tvoril nekvalitné snímky (za zmienku stojí aj Udalosť), ktoré však konečne začal prekonávať svojimi najnovšími dielami Rozpoltený a Glass. Dúfame, že tým opäť nakopol svoju kariéru.
Hviezdne vojny: Epizóda I – Fantómová hrozba
Filmy slávnych režisérov, ktoré boli vážnymi prešľapmi, neobídu ani takú legendu, akou je George Lucas. Prequelovú trilógiu Star Wars nenaštartoval práve najlepšie. Fanúšikmi aj kritikmi mu bolo vyčítaných viacero krokov, či už viac politiky alebo prinesenie otravnej postavy Jar Jar Binksa.
Film neodrážal plný potenciál Lucasovej geniálnej práce, z čoho sa, ale vďakabohu poučil. Nasledujúce časti trilógie mali väčšiu kvalitu aj úspech. Aj keď vyjadrenia kritikov neboli úctivé ši lichotivé, je pravdou, že film zarobil takmer trojnásobok svojho rozpočtu, nakoľko na neho čakalo množstvo nadšených fanúšikov.
Freaks (1932)
A na záver jedna lahôdka staršieho dáta. Opäť nejde o nekvalitný snímok, ale práve naopak. Obludy majú už kultový status, z ktorého čerpajú aj viaceré smery popkultúry (napríklad aj jedna zo sérií American Horror Story), či dokonca hudobné hviezdy (The Ramones znova spopularizovali hlášku „gabba gabba hey„).
Avšak na rok 1932 bolo dielo o cirkusových obludách silným sústom. Vyvolalo obrovskú vlnu kontroverzie a ľudia sa búrili proti jeho premietaniu, lebo vraj odpadávali v kinách. Štúdio MGM (ktoré ho prinieslo ako jeden zo svojich prvých ozvučených filmov) to takmer položilo. Režisér Tod Browning (ktorý priniesol o rok skôr jedno z najlepších spracovaní Draculu doteraz) musel presviedčať štúdia nasledujúce tri roky, aby mohol ďalej natáčať.
Videli ste tieto filmy slávnych režisérov, ktoré boli prepadákmi? Ktorý z nich považujete za najhorší krok vedľa? Dajte nám vedieť v komentároch.
Zdroj: watchmojo.com