piatok, 24 januára, 2025
Reklama

Gigantický únik miliárd e-mailov a hesiel. Tu zistíte, či je medzi nimi aj vaše

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)
Reklama

Únik miliárd e-mailov a hesiel

Už niekoľkokrát sme mohli počuť o narušení databáz s e-mailovými adresami. V roku 2021 prišiel zatiaľ najväčší z nich, ktorý spôsobil odhalenie 8,4 miliárd hesiel. Teraz prichádza nový, ktorý sa možno týka aj vás. Web cybernews informuje, že spoločnosť na ochranu digitálnych dát zachytila únik 3,8 miliardy e-mailov a hesiel k nim.

Problém začal 18. septembra zachytávať Bob Diachenko, riaditeľ spoločnosťi SecurityDiscovery. Podľa jeho slov prichádza k takýmto únikom najčastejšie kvôli ľudskej chybe, keď si zamestnanci po údržbe databáz môžu sami zamknúť svoje pracovisko. V tomto prípade išlo o zamestnancov spoločnosti DarkBeam, ktorí nechali nechránené rozhrania Elasticsearch a Kibana.

DarkBeam kybernetické riziká
Zdroj: Darkbeam

Riziko vystevenosti útokom je vysoké

Odhalené dáta obsahujú 16 kolekcíí e-mailov začínajúcimi sa číslovkami 0 až 9 a tiež adresy ktoré majú počiatočné písmená A až F. Každá z nich pritom obsahovala až 239,635 milióna jednotlivých záznamov. Nachádzalo sa tam mnoho párov mailov a hesiel k nim, ktoré dávajú škodcom potencionálne možnosti na útoky.

Síce ide o veľa už známych zdrojov (ako napríklad web Yahoo), stále prichádza o veľkú hrozbu pre jednotlivcov. Niekto môže napríklad využiť vašu identitu, aby ďalej rozposielal vašim blízkym phishingové správy. Netušiace obete môžu ďalej odhaliť citlivé údaje. Ako teda zistiť, či nebola v ohrození aj vaša adresa?

DarkBeam únik mailov a hesiel
Zdroj: cybernews.com

Ako zistiť, či sa to týka aj vás?

K tomu web ponúka tento odkaz na osobnú kontrolu úniku dát, kam stačí jednoducho zadať svoju e-mailovú adresu. Uvidíte či unikla iba ona alebo aj v kombinácii s heslom či prípadne telefónnym číslom. Ak si nájdete aj únik hesla, je potrebná okamžitá zmena. Vdžy je vhodné použiť kombinácie veľkých a malých písmen, číslic a špeciálnych znakov. Prípadne je možé využiť generátor silných hesiel na tomto odkaze.

Reklama

Odporúčané je štandardne aj dvojfaktorové overovanie (2FA) pre prihlasovanie do účtov. Zvýšenú pozornosť je treba venovať aj podozrivej aktivite v e-mailoch.

Prekvapil vás únik mailov a hesiel k nim? Skontrolovali ste si už cez odporúčaný nástroj, či sa to týka aj vás? Používate vždy odporúčané ochrany vašich údajov? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroj: cybernews.com

Reklama
Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama