Good Omens 2 RECENZIA – Dvaja literárni velikáni Terry Pratchett a Neil Gaiman spoločne napísali knihu Dobré znamenia. Tá sa v roku 2019 dočkala aj (výborného) seriálového spracovania od Amazonu. Rovnaká spoločnosť sa však rozhodla priniesť aj druhú sériu a ňou sa vydať za hranicu zdrojového materiálu. Dokázali aj tak zachovať jej čaro?
Good Omens 2 RECENZIA
Opäť sa pozrieme na našu známu ústrednú dvojicu – anjela Aziraphaela (Michael Sheen) a démona Crowleyho (David Tennant). Ak sme už predtým nemali pocit, že lepší casting byť nemohol, tu ho nadobudnete určite. Herci samotní si to náramne užívajú a chémia medzi nimi je nepopierateľná. Minule sme ich postavy videli pri stvorení Zeme, teraz ich vidíme na počiatku samotných časov. Okrem kľuky od Bentley nechýba ani ochrana pod krídlom.
Presne ako naposledy, aj teraz ich vidíme vo viacerých historických obdobiach, teraz sa však jedná o ucelenejšie príbehy, ktoré majú presah aj do hlavnej dejovej línie. Tá nás vracia do súčasnosti, kde je za rohom ďalšia hrozba. Ohlasuje ju archanjel Gabriel (Jon Hamm), ktorý prichádza do „Fellovho“ kníhkupectva. Od prvej scény púta pohľady (ľudí na rušnej londýnskej ulici a určite aj tých pri obrazovke), problémom však je, že stratil pamäť.
Archanjelovi Gabrielovi uleteli všetky muchy
Dvojica tak musí znovu spolupracovať, odhaľovať kúsky skladačky, nachádzať ďalšie a ďalšie nápovedy a v neposlednom rade popri pripravovaní horúcej čokolády vykonať aj nejaký ten zázrak. Scenárista John Finnemore (samozrejme za spolupráce Gaimana) odviedol špičkovú prácu, pri ktorej nás necháva v nevedomom napätí až do záverečnej epizódy.
Prvá séria mala jasne stanovený záver, snažila sa nás však udržať v strehu tým, že prinášala stále nové zvraty. Tu stavili skôr na postupné odhaľovanie jednej situácie, do ktorej je namočené opäť Nebo aj Peklo. Dostávame však stále viac otáznikov a dychtivo čakáme na ich zodpovedanie.
„Niečo“ je naozaj každým dňom bližšie
Aj obsadenie nebolo tak rozsiahle, ako tomu bolo pri prvej sérii. Avšak aj bez neho nám prinesú zopár veľmi príjemných prekvapení alebo nejaké to nečakané cameo (Tennantova rodina jednoznačne). Tak sa len zase potvrdzuje – menej je niekedy viac.
V seriáli mi doteraz chýbala jedna z mojich obľúbených pasáží z knihy. Totiž tá, že každý hudobný nosič sa po istom čase zmení na ten najviac obľúbený (konkrétne najlepšie hity od Queenu). Tu ho konečne použili, dali mu však úplne iný zvrat – každá platňa v jukeboxe v bare v Edinburghu hrá po istom čase jednu jedinú pesničku. Kým sa stihnete diviť prečo, tak už máte „Everyday“ od Buddy Hollyho poriadne zaseknuté v hlave. A na konci to dostane správny emocionálny podtón.
Fezy sú stále cool, hovorte mu „Doctor“
Nejedného fanúšika však potešia aj odkazy na iné filmy či sféry fantastiky. Tými samozrejmými sú tu priame alebo nepriame odkazy na Doctora Who, ale nájsť by sme mohli niečo aj zo Sherlocka, dielo Jane Austen či samotnej predlohy. Hovoriac už o nej, krásne pocty sú vzdané aj druhému, dnes už zosnulému autorovi. Jeho oblečenie na vešiaku akosi dáva pocítiť, že bol stále na pľaci prítomný…
Kreatívny úvod nám opäť naznačuje, čo sa bude diať, tentoraz ešte viac skryto. Tak ako však ukazuje jazdu na horskej dráhe, je aj priebeh epizód. Niektoré momenty vás vystrelia, iné zase svojím tempom poskytnú viac času na zamyslenie, či nebodaj melanchóliu. Všetko je ale správne povyberané a perfektne to do seba zapadá.
Nie je tu vedľajších postáv
Teda takmer perfektne – niekedy sa neviete ubrániť pocitu, že by sa niektoré situácie vyriešili rýchlejšie, ak by ústredná dvojica vedela spolu normálne komunikovať (alebo používať moderné technológie). Ale zdá sa, že aj na to mysleli a nakoniec sa nám to ukáže ako jedna z poínt. Ale nepredbiehajme. Niektoré momenty by sa mohli zdať cez čiaru, ale zase, treba si byť vedomí toho, aké dielo pozeráme.
Všetky vedľajšie postavy tu dokážu správne dokresliť atmosféru a majú presne toľko miesta, koľko potrebujú. Či už ide o anjelov, vyslankyňu pekla Shax (Miranda Richardson, teda madame Tracy z prvej série), jej správnyňu Belzebuba (pre ktorú je preobsadenie skvele zakomponované), jednoznačne ľudskú policajtku (ktorá sa ukáže ako najvhodnejšia so všetkou svojou nevinnosťou) alebo majiteľov okolitých obchodíkov. Medzi nimi vyčnievajú postavy Maggie a Nina, ktoré si zahrali Nina Sosanya a Maggie Service, ktoré sme tiež mohli vidieť v prvej sérii. Práve im bude totiž patriť najväčší zázrak…
Good Omens 2 RECENZIA – Zhrnutie
Príbeh či žáner sa tak dokáže vo svojej podstate niekoľkokrát zmeniť, ale tak plynulo, že to ani nepostrehnete. Ide teda o detektívku s pátraním po stratených spomienkach? Ide o fantasy o dvoch nadprirodzených bytostiach? Ide o komédiu s nečakanými gagmi a kreatívnymi vtipmi? Ide o všetko z toho, ale predovšekým – je to milostný príbeh (koho, to už necháme na vás), ktorý vám na konci dokáže zlomiť srdce.
Good Omens tak dokážu byť výbornými aj mimo svojej knižnej predlohy. Dokonca, možno by sa dalo povedať, že svojou druhou šesticou prekonali tu prvú. Je však náročné to povedať jednoznačne, keďže v podstate ide o dva tak odlišne vedené príbehy. Tento si volí častejšie komornú, rozprávačkú atmosféru a viac sa sústreďuje na Crowleyho, Aziraphaela a celé ich spoločné tisícročia. A vôbec nie na škodu. Odnáša si tak od nás hodnotenie 8,5/10.
P.S.: 6 shotov espressa je limit, potom už nastáva riziko, že sa z vás začne na ulici dymiť