Poznáme verdikt dôležitého súdu Google vs. Epic Games
Epic Games je spoločnosť známa hlavne ako vývojár hry Fortnite a poskytovateľ hernej platformy podobnej Steamu. Ako si možno spomínate, ich najznámejší titul sme si kedysi mohli normálne stiahnuť aj na svoje mobily. To sa však zmenilo, keď Google Play (Android) a App Store (iOS) odstránili Fortnite zo svojich platforiem.
Udialo sa to preto, lebo Epic sa pokúsil obísť 30-percentnú „daň“ technologických gigantov. Tento podiel si Google aj Apple berie od vývojárov nielen z každého predaja aplikácie, ale aj z každého nákupu v danej aplikácii. Generálny riaditeľ Epic Games vtedy povedal, že „ide o miliardy,“ pochopiteľne sa im to teda nepáčilo. Lenže pokus vyhnúť sa tejto dani im nevyšiel, pretože podľa Google a Apple to bolo proti zmluvným podmienkam daných obchodov s apkami.
Herná spoločnosť sa preto 13. augusta 2020 rozhodla zažalovať Google aj Apple. Pred americkými súdmi ich obvinili z monopolných taktík.
Ešte v decembri minulého roka sme informovali, že Google svoj súd s Epic Games prehral. Porota dala za pravdu hernému štúdiu a po preskúmaní dôkazov došla k záveru, že Google Play a platobná služba Google Play Billing sú nelegálnymi monopolnými prostriedkami spoločnosti Google.
V tom čase sme ešte nepoznali následky tohto verdiktu. Teraz však portál The Verge sprostredkoval informáciu o tom, že sudca James Donato predniesol svoje konečné rozhodnutie v prípade aj s povinnosťami, ktoré z toho Googlu vyplývajú.
Čo bude nasledovať?
Rozhodnutie bude platné od 1. novembra 2024 a skončí 1. novembra 2027. Po uplynutí týchto troch rokov môže byť, samozrejme, predĺžené. Minimálne na toto obdobie však Google musí dodržať nasledovné ustanovenia:
- Nesmú vyžadovať od vývojárov apiek na Google Play, aby používali ich platobnú službu Google Play Billing;
- musia dovoliť vývojárom Android apiek implementovať iné spôsoby platieb;
- musia dovoliť vývojárom Android apiek odkazovať na iné spôsoby sťahovania aplikácií mimo Google Play;
- musia dovoliť vývojárom Android apiek nastavovať si vlastné ceny bez ohľadu na platobnú službu Google Play Billing.
Navyše Google po novom nesmie poskytovať peniaze alebo iné výhody vývojárom, aby vydali ich aplikácie exkluzívne na Google Play alebo im zakazovať vydanie aplikácií na konkurenčných službách.
Z rozhodnutia vyplýva aj to, že výrobcovia Android telefónov budú môcť predinštalovať na zariadenia konkurenčné platformy na sťahovanie apiek. Zároveň nebude povinnosťou, aby mal nový Android telefón predinštalovaný Google Play Store.
Poslednou veľkou novinkou, ktorá vyplýva z verdiktu je aj to, že priamo na Google Play budú dostupné alternatívne obchody s aplikáciami a Google ich nebude môcť nijako obmedzovať. Výnimkou sú len striktne potrebné bezpečnostné záležitosti (napr. keby nejaká alternatívna platforma s apkami obsahovala vírus alebo podobne).
Reakcie spoločností
Generálny riaditeľ Epic Games Tim Sweeney oslavuje túto výhru na sociálnej sieti X: „Veľké novinky! Epic Games Store a ďalšie obchody s aplikáciami prídu na Google Play Store v roku 2025 v USA – bez odstrašujúcich obrazoviek a 30 % dani Googlu – vďaka výhre v prípade Epic v Google.“
Big news! The Epic Games Store and other app stores are coming to the Google Play Store in 2025 in the USA – without Google’s scare screens and Google’s 30% app tax – thanks to victory in Epic v Google.https://t.co/1g6uuw1CJB
— Tim Sweeney (@TimSweeneyEpic) October 7, 2024
Na druhú stranu sa Google odvolal voči verdiktu, ako informovali v oficiálnom blogu. Tvrdia, že vo výsledku požadované zmeny vyústia v celý rad „nežiadaných následkov, ktoré poškodia amerických konzumentov, vývojárov a výrobcov zariadení.“ Spomínajú aj rôzne bezpečnostné riziká.
Google tiež tvrdí, že je to nefér, keďže súd s Applom Epic v podstate prehral. To ich údajne znevýhodňuje, keďže „Apple a Google priamo konkurujú pre rovnakých zákazníkov.“
Spomínajú aj fakt, že už teraz môžu vývojári poskytovať svoje apky cez alternatívne platformy, ako napríklad Samsung Galaxy Store – týmto argumentom chcú potvrdiť aj to, že Android je otvorenejší než iOS, nedáva preto zmysel, aby Apple vyhral a Google prehral súd s Epicom.