Greyhound RECENZIA
Greyhound RECENZIA – Greyhound je najnovším prírastkom k súčasným vojenským filmom, ktorý nám na druhú svetovú vojnu ponúka opäť svieži pohľad. Táto adaptácia knihy The Good Shepherd vznikla v réžii Aarona Schneidera a o scenár sa postaral samotný Tom Hanks, ktorý si vo filme zahral aj hlavnú postavu.
Tento veľkolepý vojenský film sme si mali pôvodne vychutnať na striebornom plátne, avšak kvôli koronavírusu bol presunutý, podobne ako veľa iných filmov, na streamovaciu službu. Konkrétne na Apple TV+. Film je už dostupný a my sa môžeme spolu s Tomom Hanksom vydať na lov nemeckých ponoriek. Stojí vojenská novinka Greyhound za pozretie?
Prenasledovaný uprostred rozbúreného mora
Kapitán Krause (Tom Hanks) je hlboko veriaci a zásadový muž, ktorý aj napriek svojim chabým skúsenostiam dostane na začiatku druhej svetovej vojny extrémne nebezpečnú úlohu. Eskortovať medzinárodný konvoj 37 lodí so zásobami cez more plné nacistických ponoriek.
Krausova loď Greyhound je to jediné, čo stojí medzi spojeneckými loďami a nepriateľskými torpédami. Posádka lode Greyhound bude musieť využiť všetky obranné a útočné manévre, aké majú k dispozícii, aby tento boj s časom, elementmi a podmorským nepriateľom prežili.
„Páľte!“
Je veľká škoda, že sa Greyhound nedostal do kín. Na veľkom plátne a s poriadnym zvukom by mala táto napínavá naháňačka uprostred rozbúreného mora oveľa väčší efekt, ako keď si ju ľudia pozrú doma na notebooku, alebo nebodaj tablete. Filmu to tak trochu uberá na kvalite. Avšak to je nevyhnutné zlo, s ktorým musia tvorcovia rátať.
Greyhound je vojenský film, ktorý zabudol vyjsť v 90. rokoch. Milo naivný, plný pátosu a s veľkou hollywoodskou hviezdou za kormidlom. Tentokrát doslova. Je to film, ktorý by veľmi ocenil váš starý otec. Avšak to neznamená, že je zlý a nemá čo ponúknuť. Práve naopak. Keď ho trochu oprášite a dáte mu šancu, mal by vás dobre zabaviť.
Spôsob rozprávania príbehu nám pripomenie filmy, ako napríklad Mad Max: Zbesilá jazda a Dunkirk. Má šialené tempo, pri ktorom si nemáme čas vydýchnuť. Kapitán Krause má nepriateľské ponorky nepretržite za chrbtom. Celú hodinu a pol stopáže je ústredná posádka v plnom nasadení. Nemáme tu ani jeden moment, kedy by si mohli oddýchnuť, čo je mimochodom vo filme veľmi dobre vykreslené.
Väčšinu scén tvorí skupina dôstojníkov na čele s kapitánom Krausom, ktorí sa v kajutách lode dohadujú o ďalšom kroku, manévri, alebo inom postupe. Na prvý pohľad to môže pôsobiť ako nuda, avšak Greyhound nám ponúka veľmi autentický pohľad na to, ako sa takéto situácie riešia, a pokiaľ sa tomu odovzdáte, budete spolu s posádkou v napätí.
Čo veľmi autentické nie je, sú takmer všetky exteriérové zábery. Takmer celý film je totižto okrem interiérov v lodi vygenerovaný na počítači. Vizuálne efekty sú pomerne kvalitné, ale ani to nezabráni myšlienke, čo by mohol tento film byť, keby bol natočený na reálnych lokáciách. Na skutočnom mori, so skutočnými ponorkami a loďami.
Film takto pôsobí umelo a pri pohľade na súčasné vojenské filmy, ako napríklad Dunkirk, alebo 1917, veľmi zastaralo a úsmevne. Rozumiem, že to je lacnejšie, ale filmu to výrazne uberá na údernosti a kvalite. Taktiež pokusy o bližšiu charakterizáciu kapitána Krausa s „flashbackmi“ jeho manželky sú absolútne zbytočné a ak by boli vystrihnuté, nevšimli by ste si žiadny rozdiel.
Greyhound RECENZIA – Zhrnutie
Greyhound je staromódným vojenským filmom, ktorý zabudol vyjsť v 90. rokoch. Avšak aj napriek tomu sa jedná o milé prekvapenie, ktoré vás aj napriek umelej vizuálnej stránke a naivite udrží po celú hodinu a pol v napätí. Ako akčná, letná jednohubka s Tomom Hanksom to bez problémov funguje. 7/10.