Všetko sa navždy zmenilo
Kinematografia sa stále posúva vpred neuveriteľným tempom. V modernej dobe ju azda zo všetkého najviac ovplyvnili vizuálne a neskôr aj digitálne efekty, ktoré všetko zmenili. Svet filmu už viac nie je ovplyvňovaný tým, čo je možné a čo nie. Jediné hranice teraz už tvorí len samotná kreativita. Vlastne to znamená, že filmári už viac nemusia ustupovať a meniť príbehy len kvôli technologickým obmedzeniam a napríklad aj ikonické knihy môžu byť konečne prevedené do filmovej podoby v plnej vízii.
Zdroj: wallpaperswide.comDokonalým príkladom je trilógia Pán prsteňov, ktorá sama o sebe navždy zmenila svet kinematografie. Originálne tri časti patria medzi najambicióznejšie a najväčšie filmové projekty v histórii, pričom sa im pripisuje mnoho priekopníckych ideí v produkcii. Samozrejme, hlavnou kreatívnou mysľou stojacou za nekompromisným prístupom, čo sa týka tvorby filmov, bol Peter Jackson. Aj nemu môžeme byť nesmierne vďační za filmovú epiku, okolo ktorej vznikol kult fanúšikov.
Príbeh herca, ktorý objavil nový svet
Peter Jackson bol ten, ktorý v čase natáčania menil všetko, čo si ľudia predstavovali pod bežnou filmovou produkciou. Herec Andy Serkis je ale muž, ktorý v tom istom čase objavil nový svet herectva, ktorý ho zaujal natoľko, že dodnes je jeho hlavným poslaním ho ďalej rozvíjať. Serkis samozrejme v Pánovi prsteňov stvárnil ikonického Golluma/Gluma, ktorého mal pôvodne len dabovať. Režiséra ale herec natoľko zaujal, že sa rozhodol mu dať nielen hlas, ale aj tvár. Serkis odvtedy prezradil, že tento zlomový bod mu otvoril oči a na deň, kedy sa po prvýkrát vžil do Gluma, nikdy nezabudne:
„Pamätám si deň, kedy som si úplne prvýkrát nasadil oblek na zachytávanie pohybu (motion capture suit) a zbadal som len základnú, ešte len šedú a nekompletnú verziu Gluma. Keď som ale zodvihol svoju pravú ruku, aj Glum zodvihol svoju pravú ruku. Bolo to ako magické zrkadlo. Tak som sa pozeral na ten pohyb a vyšla zo mňa len reakcia ‚wow.‘ Zopár dní potom, ako som začal hrať, som si už zvykol a pamätám si, ako som šiel na toaletu, pozrel som sa do zrkadla a zbadal som Gluma! Bolo to veľmi, veľmi bizarné.“
Andy Serkis nebol jediný, ktorý v ten deň objavil nový svet. Objavili sme ho aj my, diváci, keďže oblek na zachytávanie pohybu ešte nikdy predtým nebol použitý do takej veľkej miery. Pán prsteňov tak preslávil nielen Serkisa, ale aj revolučné odvetvie herectva, ktorého ikonou sa stal práve predstaviteľ Gluma. Samozrejme, Serkis odvtedy pokračoval aj s normálnym herectvom, no svet špeciálnych efektov mu prirástol ku srdcu. V roku 2011 tak spolu s producentom Jonathanom Cavendishom založil firmu The Imaginarium Studios, ktorá je odhodlaná tvorbe uveriteľných a emocionálne realistických digitálnych postáv, na ktoré sa Serkis špecializuje.
Zdroj: hdwallpapers.inEšte väčší úspech
V tom istom roku opäť zahviezdil v začiatku úspešnej, novej trilógie Planéta opíc. Andy Serkis stvárnil inteligentnú opicu menom Caesar, ktorou nás ohromil v počinoch Zrodenie planéty opíc (2011), Úsvit planéty opíc (2014) a Vojna o planétu opíc (2017), no zaujal nás aj Vrchným veliteľom Snokeom v nových Epizódach Star Wars. Herec svojimi výkonmi opakovane vznietil diskusiu ohľadom verejného vnímania použitia zachytávania pohybu, ktorý mnohí dodnes nepovažujú za skutočné herectvo. Serkis vyjadril svoj názor, že ľudia by tieto spôsoby herectva nemali separovať, ale zlúčiť. Koniec koncov totižto nezáleží na tom, či na sebe máte špeciálny oblek alebo nie, ale na tom, aký dobrý výkon ste podali.
Andy Serkis nás, dúfajme, opäť ohromí v nadchádzajúcom filme Mowgli, v ktorom po boku hviezdneho obsadenia stvárni obľúbeného medveďa Balú. Navyše nás teší fakt, že Serkis sa posadil aj na režisérsku stoličku, vďaka čomu si môžeme byť istí kvalitou efektov. Po vydaní prvého traileru sa tešíme ešte viac a preto máme poznačený dátum 18. októbra, kedy sa Mowgli dostane aj do našich kín!