Dve herečky z X-Men: Dark Phoenix – Sophie Turner a Jessica Chastain – sa pripájajú k rastúcemu hnutiu, ktoré sa rozhodlo povedať „nie“ istým zákonom v USA. V Hollywoode ani zďaleka nie sú jedinými, kto má problém so sprísnenými podmienkami na dovolenie lekárskeho zákroku za účelom potratu nenarodeného dieťaťa v istých amerických štátoch. Herečky to berú ako obmedzovanie práv žien, proti čomu začali usilovne bojovať.
Prečo herečky z X-Men: Dark Phoenix nebudú pracovať?
„Koluje tu dohoda, ktorú som podpísala, ktorá hovorí, že nebudem pracovať v žiadnom štáte, ktorý popiera práva žien, LGBTQ komunity či kohokoľvek,„ povedala Jessica Chastain v rozhovore so Sky News. „Nebudem pracovať v žiadnom štáte, ktorý diskriminuje.“
Podobnú vec spravila aj Sophie Turner. Tá dohodu podpísala tiež, no priznala sa, že o tom ešte nedala vedieť svojim manažérom a agentom. „Budú reagovať: ‚Čože? Ty nemôžeš pracovať v týchto štátoch?‘ Presne tak, nemôžem pracovať v týchto štátoch,„ popísala herečka možný scenár, ktorý zo situácie vzíde.
Nový odboj proti obmedzovaniu práv sa v Hollywoode sformoval po novej legislatíve štátu Georgia, USA. Tá vraví, že žena nesmie ísť na potrat po 6 týždňoch tehotenstva. Výnimkou sú, samozrejme, prípady, kedy tehotenstvo ohrozuje zdravie matky. Problém je však v tom, že 6 týždňov je priveľmi krátka doba a niektoré ženy počas nej nestihnú prísť na to, že otehotneli.
K hnutiu sa pridali aj známi herci ako Ben Stiller či Don Cheadle. Okrem nich sa zapojili aj viaceré filmové či televízne spoločnosti, vrátane Disney či Netflixu, ktoré sa vyhrážajú, že nadobro prestanú robiť v štáte Georgia. Situácia sa pritom môže ešte len vyhrotiť, keďže podobné zákony schválili aj Alabama, Ohio či Missouri.
Ako vyššie priblížila Jessica Chastain, nejde „len“ o zákon proti potratom, ale aj o všeobecné práva znevýhodnených skupín ľudí. Príkladom sú sexuálne inak orientovaní či rasovo inak zafarbení, ktorých chcú herci týmto spôsobom tiež podporiť.
Čo na túto situáciu vravíte? Robí podľa vás Hollywood dobre, že dozerá na politiku a ľudské práva? Vaše názory nám napíšte do komentárov!
Zdroj: thehill.com, huffpost.com, news.sky.com