Hra Cyberpunk 2077 nebude ako Blade Runner
Pokiaľ aspoň námatkovo sledujete hernú scénu, určite vám neuniklo, že sa práve v týchto chvíľach odohráva najväčšia konferencia na svete – E3. Zhrnutie všetkých predstavených hier nájdete na tomto odkaze. Priam neuveriteľným štýlom zakončil svoje predstavenie Microsoft, kedy koniec Xbox konferencie nabúralo herné štúdio CD Projekt Red. Toto poľské štúdio sa zapísalo do dejín hernou sériou Witcher, z ktorej už onedlho vznikne aj Netflix seriál. Každopádne, kvôli Zaklínačovi tu dnes nie sme. Porozprávame si totižto o neuveriteľne dlho očakávanej hre Cyberpunk 2077, ktorá so svojim prvým a geniálnym trailerom debutovala ešte späť v roku 2013. Veľa z vás si možno po novom traileri povie, že sa toho odvtedy veľa zmenilo. Ste však na omyle.
Zatiaľ čo sa prvý teaser trailer niesol v temnom a Neo-noir štýle, E3 trailer odhalil pomerne farebný a punkový svet. To sa mnoho fanúšikom nepáčilo, ba z toho boli až sklamaní. Všetci totižto očakávali temnú a depresívnu hru na štýl legendárneho filmu Blade Runner. Pokiaľ ste však mali tieto očakávania, tak ste viac ako 5 rokov žili v omyle. Očakávaná hra Cyberpunk 2077 je totižto založená na stolovej hre Cyberpunk 2020, ktorá mala temný príbeh a bola v Neo-noir štýle – Rovnako ako Blade Runner. Ešte späť v roku 2013 sme sa však dozvedeli, že si toho videohra z kockovej hry veľa nepoberie. Ako sa vtedy vyjadril samotný CD Projekt Red, bolo by veľmi ťažké tieto mechaniky preniesť do videohry.
Režisér hry Mateusz Kanik prezradil, že by tento príbeh nefungoval, pokiaľ by bol preložený do akčného RPG plného strieľania a explózií. Pred rokmi taktiež porovnal hru Cyberpunk 2077 s filmom Blade Runner:
„Existuje mnoho „Cyber“ hier, no nie je v nich moc punku. My chceme do tej svojej dať punk. Nechceme vytvoriť temný a beznádejný svet. Nerobíme predsa Blade Runner. Skôr to bude plné rock and rollu.“
Ako ste si teda mohli sami prečítať, nedočkáme sa Neo-noir hry, ale Cyberpunku v tom pravom slova zmysle.
Rozdiel medzi Cyberpunkom a Neo-noirom
Veľa ľudí si však myslí, že ide o úplne dva rozdielne štýly, a že film Blade Runner je čistokrvný Neo-noir. Avšak, nie je to tak. Žáner Cyberpunk si toho totižto veľa požičiava práve z film noiru, kedy sa oba žánre zaoberajú budúcnosťou a technológiami. Celý žáner Cyberpunk totižto odštartovala novela Neuromancer, ktorá vyšla v roku 1984. Pre porovnanie, kniha Blade Runner vyšla v roku 1968 a film v 1982. To teda jasne znamená, že si Cyberpunk exkluzívne zapožičal niektoré elementy z film noiru. V ktorých bodoch sa teda tieto dva žánre spájajú?
- Hlavný protagonista je väčšinou súkromné očko alebo nájomný vrah, ktorému moc nepraje šťastie. Rýchlo sa však dostane k prácičke, ktorá má byť jednoduchá. Všetko sa však nakoniec vymkne z pod kontroly
- Protagonista má problém s alkoholom alebo drogami
- Protagonista nakoniec odhalí záhadu, no aj tak sa mu nepodarí splniť jeho cieľ, alebo kvôli nemu skončí ešte horšie
- Femme Fatale príbehu má hrozivý príbeh z minulosti
- Stále prší alebo je hmla
- Prestrelka sa začína, keď protagonista použije revolver
Hovoril som o Neuromancerovi (Cyberpunk), China Town (film noir) alebo Blade Runnerovi? Alebo čo tak o všetkých troch?
Hra Cyberpunk 2077 tak nebude temná a depresívna, no stále bude mať základy noiru. Všetko však bude vo viac farebnom a punkovom štýle. Čakali sme na to viac ako 5 rokov, tak sa nenechajte odradiť!