Populárna multiplayerová hra Valorant posledné dni dominuje na Twitchi. Valorant však ešte nie je ani verejne dostupný a už sa objavujú problémy.
Nedávno sme vás informovali o tom, ako sa dá obchodovať s Riot Games účtami a prečo sa tomu vyhnúť. Dnes sa dozvedáme o novom probléme, ktorý je oveľa vážnejší.
Invazívny Anticheat
Hra Valorant si vyžaduje inštaláciu špecifického driveru, aby hra vôbec išla spustiť. Tento driver pracuje na pozadí popri klasickom Anticheate. Jedná sa o driver s názvom vgk.sys, ktorý sa dá odinštalovať a aj manuálne vypnúť. V čom je teda problém?
Driver vgk.sys musíte mať spustený pri zapnutí vášho počítača a aj počas celého hrania. Má prístup ku celému počítaču, čiže aj ku každej položke, ktorú v ňom máte. Riot Games tvrdí, že vgk.sys skenuje iba zložky, ktoré sa týkajú a sú potrebné ku hre. Taktiež tvrdí, že tento driver vyžaduje malé množstvo prostriedkov, takže vám nespomalí počítač.
Ako pomáha proti cheaterom?
Vieme, že Riot Games už stihlo zabanovať prvých cheaterov. To je na jednej strane dobré, keďže sa ich podarilo objaviť. Na druhej strane si ale môžeme všimnúť, že ani takéto drastické opatrenia proti cheaterom nepomohli a prvé cheaty dokázali vzniknúť už aj v uzavretej bete.
Zatiaľ nie je isté, či tento Anticheat bude fungovať rovnako aj pri spustení otvorenej bety v lete tohto roku. Pre hráčov, čo používajú Virtual Machine, hra nefunguje. To je pomerne veľký problém pre používateľov Linuxu a Windowsu na jednom počítači.
Taktiež si hru nezahrá nikto, kto používa herné streamovacie služby ako Shadow, Nvidia GeForce Now alebo Google Stadia.
Na záver
Riot Games stavil na to, že im ich komunita dôveruje. To, že nám Riot Games skenuje položky, je nepravdepodobné. Ale v dnešnej dobe, keď má takmer každý z nás v počítači uložené rôzne heslá a súkromné veci, si treba byť vždy istý.
Developer z Riot Games sa vyjadril, že ich driver pracuje jedine s tým, čo je pre hru potrebné. Žiadne skutočné testy zatiaľ neprebehli a tak môžeme staviť iba na to, že nám štúdio Riot Games neklame.
Netreba zabudnúť ani na to, že vlastníkom Riot Games je čínska firma Tencent. Tá stojí za populárnymi mobilnými hrami, medzi ktoré patrí napríklad aj PUBG Mobile.
Čo si myslíte o týchto opatreniach? Napíšte nám do komentárov!
Zdroj: gamerant.com