Hra Valorant si posledné týždne získava čoraz viac fanúšikov. Niet divu, keďže táto hra dominuje na populárnej streamovacej stránke Twitch. Hra ma momentálne okolo pol milióna divákov. Zásluhu si za to berie samozrejme skvelý marketingový plán štúdia Riot Games.
V skratke sa jedná o to, že prístup do uzavretej Bety získate jedine sledovaním streamov, na ktorých je hra Valorant hraná. Mnohí sa snažia získať tieto prístupy a tak nechávajú svoje zariadenia bežať aj 24/7. Ja som získal prístup po približne 16 hodinách sledovania.
O čo vlastne v hre ide?
Jedná sa o kompetetívnu strieľačku s pohľadom z prvej osoby. Proti sebe sa postavia 2 tímy a v každom sa nachádza 5 hráčov. Ako prvé si v tímovom lobby vyberáte vášho agenta. Agenti sú rozdelení do viacero tried a každá trieda spĺňa iný účel. Hra odporúča tímovú prácu, čiže by ste sa mali najprv so spoluhráčmi dohodnúť, kto si akého hrdinu bude brať.
Ocitáte sa v hre a vašim cieľom je vyhrať 13 kôl. Ako útočiaci tím je vašou úlohou obsadiť jeden z 3 bodov na mape a nasledovne naň postaviť Spike. Spike funguje rovnako ako bomba v hre CS:GO, čiže ho stačí postaviť na vyznačené miesto a určitý čas chrániť pred brániacim tímom. Ak Spike vybuchne, vyhráva tím útočníkov a naopak, ak je Spike zneškodnený, vyhráva tím obrancov.
Kolo sa dá vyhrať aj iným spôsobom. Stačí eliminovať všetkých piatich nepriateľov. Za zmienku stojí aj to, že ak útočníkom vyprší stanovený čas na postavenie Spiku, automaticky vyhráva brániaci tím.
Hra Valorant sa dá skvelo prirovnať ku kombinácii hier CS:GO a Overwatch. Mechaniky ako obchod so zbraňami, cieľ kola a rozloženie prvkov na mape sú priam rovnaké ako v CS:GO. Agenti sú zasa podobní hrdinom z hry Overwatch, až na to, že nemáte stanovené aké zbrane používate. To znamená, že každý agent môže použiť každú zbraň.
Aké sú naše dojmy z hry?
Michal
Ako dlhodobý hráč CS:GO som si myslel, že ma Valorant neprekvapí a v hre budem mať prehľad už od začiatku. UŽ v prvej hre som zistil, že to bol veľký omyl. Nevedel som, ktorého agenta si vybrať a ani to, ktorá classa je akurát pre mňa. Hra prebehla pomerne rýchlo. To bude tým, že som zvyknutý na 40-minútové zápasy.
Moje Kill to Death Ratio bolo veľmi chabé, pretože som sa spoliehal prevažne na zbrane. Nevyužíval som takmer žiadne schopnosti môjho agenta. Na druhú hru som sa už trocha viac pripravil a zistil som si, čo aká schopnosť robí a na čo je užitočná. Musím povedať, že po tom, ako som ich začal viac používať, sa mi aj v hre začalo viac dariť.
Týmto chcem povedať, že ísť do hry naslepo je skutočne nevýhodné. Odporúčam vám si zistiť čo najviac informácií o jednotlivých agentoch a o ich unikátnych schopnostiach. Hra vám taktiež naznačuje, že by ste si mali vybrať jedného agenta a stráviť s ním viac času, aby ste ho začali efektívne používať.
Zbrane, mapy a agenti
Gunplay je podľa mňa vážne skvelý. Jeden zásah do hlavy vám takmer vždy garantuje zabitie protivníka. Zbrane sú rozdelené do kategórií ako brokovnice, ľahké guľomety, pištole, sniperky, SMG a automatické pušky. Každá zbraň je niečím užitočná, ale je jednoduché zistiť, ktoré sú tie najlepšie.
To isté platí aj pre agentov, každý z nich je niečím unikátny, ale niektorí agenti nesmú chýbať v žiadnom zápase. Tým napríklad myslím agenta healera, ktorý dokáže svojou ultimátnou schopnosťou oživiť padlého spoluhráča.
Mapy v hre sú prehľadné, ale často sa na nich nájdu zbytočné rohy, kde sa dá ľahko zašiť. Určite by sa tieto mapy obišli aj bez toho. Po čase som si začal zvykať na rôzne pozície a cesty, ako sa rýchlo dostať z jedného bodu na druhý.
Na záver by som dodal, že hra Valorant sa zatiaľ rysuje ako skvelá kompetetívna strieľačka. Je to skvelý balans medzi vaším aimom a vašou schopnosťou používať jednotlivých agentov. Hra ma veľký potenciál a nebol by som prekvapený, keby o rok vidíme prvé turnaje.
Leonard
Na hru Valorant som sa pomerne tešil. Najviac ma Valorant lákal práve pre to, že som skalným fanúšikom Counter-Strike. Kľúč som získal asi po 50 hodinách. Keď som hru prvýkrát zapol, nevedel som, čo mám očakávať. Z videnia sa mi hra podobala na Counter-Strike zmiešaný s Overwatch. Dúfal som, že keďže hrávam CS, pôjde mi to. Mýlil som sa.
Hra je naozaj ťažká. Prvý zápas som len umieral a nevedel som, ako fungujú schopnosti postáv. Postavu, za ktorú budete hrať, si musíte vybrať na začiatku každej hry. Moja prvá postava alebo agent bol Sova. Neskôr som prešiel na Jett a teraz hrávam s Viper.
Páči sa mi, ako je hra graficky spracovaná. Je farebná a dynamická, no nezabúda ani na dobrý audiovizuál. Čo sa mi ale nepáči je, že ak ste zvyknutí hrať za určitú postavu, niekto vám ju môže zobrať a vy budete nútení hrať za inú.
Hra je krásne optimalizovaná, beží plynulo a odpúšťa aj starším konfiguráciám. Samotný Riot Games povedal, že hra bude tak optimalizovaná, aby ju rozbehol akýkoľvek PC. Čo sa týka výberu postáv, radím vám si niečo o nich najprv zistiť.
Hra je ťažšia ako ostatné kompetetívne strieľačky
Ja sám som išiel do prvej hry tak, že som si nič nepozrel ani nezistil, no a tak to aj dopadlo. Umieral som a nevedel som, čo sa na obrazovke deje. Na druhú hru som si už preštudoval postavy, ktorá čo robí a aké schopnosti má. Najviac sa mi pozdávala práve Jett, za ktorú som následne hral.
Každá postava má nejaké schopnosti a jednu ultimátnu. Jett ma ultimátnu schopnosť hádzať nože. Neskôr sa mi zapáčila postava Viper, za ktorú momentálne hrávam. Postupom času som sa do hry dostal viac a už mi to ide lepšie. No dovolím si povedať, že je Valorant ťažší ako Counter-Strike.
Valorant sa ale hrá skvele a myslím si, že je obrovským konkurentom všetkým kompetitívnym FPS hrám už teraz. Ak ste fanúšikmi takýchto hier, určite Valorant vyskúšajte. No na to potrebujete kľúč, ktorý padne iba ak budete pozerať streamy, kde sú povolené dropy a hrá sa na nich Valorant.