Joe Biden chce zakázať konkrétne použitie AI
Umelá inteligencia napreduje raketovým tempom. Okrem použitia na uľahčenie práce či pomoc pri štúdiu sa však s progresom objavuje stále viac prípadov zneužitia AI. Aj preto už svetové vlády začali uvažovať nad konkrétnymi krokmi, ako ju regulovať.
Najnovšie sa podľa The Verge k téme vyjadril americký prezident Joe Biden. Počas príhovoru State of the Union 7. marca sa vyjadril, že by chcel „zakázať napodobňovanie hlasu pomocou AI.“ Biden k téme neposkytol žiadne ďalšie informácie, spomenul to len medzi rečou.
Vyjadrenie prichádza v kontexte hromadných podvodných telefonátov v USA. Telefonickí roboti volali občanom štátu New Hampshire a AI napodobeninou hlasu amerického prezidenta presviedčali voličov, aby nešli voliť v najbližších prezidentských voľbách. Aj toto je jeden z mála príkladov nebezpečného použitia umelej inteligencie na manipuláciu mienky a zavádzanie obyvateľstva.
Turning setback into comeback – that’s America.
Together, let’s keep writing the greatest comeback story never told. pic.twitter.com/Syldx168q1
— President Biden (@POTUS) March 8, 2024
Tento prípad viedol ku zákazu podobných AI telefonických hovorov. Biden však teraz volá po väčšom, všeobecnejšom obmedzení.
Čím vtipnejšia, tým nebezpečnejšia
Napodobnenie hlasu a dokonca aj tvárí skutočných známych osobností je problém nielen v politike, ale napríklad aj v šoubiznise. Určite ste už na sociálnych sieťach zachytili vtipné videá politikov, hercov či spevákov. S neustále sa vylepšujúcou AI však už nejde len o humor, keďže začína byť problém pre neinformovaného používateľa rozoznať, čo je reálne. Videá generované nástrojom Sora sú len jedným z príkladov desivo realistického AI obsahu.
Začiatkom roka 2024 ste určite nezmeškali kontroverziu ohľadom šírenia falošných nahých fotiek celebrity Taylor Swift. Nešlo o realitu, ale o deepfake obsah, v ktorom niekto zneužil podobizeň známej umelkyne. Aj keď bola táto skutočnosť mnohým známa, explicitné zábery sa internetom šírili ako požiar a v priebehu niekoľkých hodín zdieľali doslova desiatky tisíc ľudí.
Americkí zákonodarci v reakcii na túto situáciu v expresnom čase predstavili novú legislatívu, ktorá by podobnému zneužitiu mohla v budúcnosti zabrániť. Nový návrh zákona nesie názov The Disrupt Explicit Forged Images and Non-Consensual Edits (DEFIANCE), skrátene teda legislatíva vzdoru.
S reguláciou AI prichádza už aj Európska únia. Prijatý návrh Aktu o umelej inteligencii (AIA) medzi členskými štátmi EÚ predstavuje stanovenie záväzných pravidiel a požiadaviek pre AI systémy používané v kritických infraštruktúrach, zdravotníctve, doprave a orgánmi činnými v trestnom konaní. Tieto druhy AI systémov budú podliehať prísnejším požiadavkám.
Niektoré typy použití AI ako napr. biometrická kategorizácia, vzdialená biometrická identifikácia v reálnom čase, využitie kamerových systémov pri rozširovaní databáz tvárí, či rozpoznávanie emócií, budú dokonca úplne zakázané v rámci EÚ.
Aký máte názor na hromadiacu sa reguláciu umelej inteligencie? Vnímate to pozitívne, ale skôr ako obmedzovanie prirodzeného vývoja technológií? Napíšte nám vaše názory do komentárov.