Článok „Hrôzy v kreslených rozprávkach“ rozpráva o citlivej téme – samovražde, ktorá môže v niektorých čitateľoch vyvolať nepríjemné pocity. Takýmto ľuďom neodporúčame pokračovať v článku. Prosíme o čítanie na vlastnú zodpovednosť.
Hrôzy v kreslených rozprávkach
Svet je plný temných a krutých vecí. Vecí, ktorým sa od malička snažíme vyhnúť. Drogové závislosti, sexuálni predátori, alkoholizmus, samovraždy, krádeže, vraždy… Nikto nám však nevysvetľoval, čo to je. Odkiaľ to teda vieme? No predsa zo všetkých detských rozprávok, kde sú tieto tabuizované témy na dennom poriadku zaobalené do komédie a „nevinných“ vtipov. Keď sa na to pozrieme teraz, odhalíme rôzne hrôzy v kreslených rozprávkach. Čo nám bolo už odmalička podsúvané?
V tomto článku sa budeme venovať téme samovraždy v detských kreslených rozprávkach. Stále rastie počet ľudí, hlavne tínedžerov, s depresiou alebo hraničnou psychickou chorobou. Počet samovrážd stále rastie a konečne o depresii rozprávame otvorene a bez predsudkov.
Odkiaľ ale vieme o samovražde ako takej a o tom, že aj to je možnosť úniku pred svetom? Odpoveď vás môže zaskočiť a pohoršiť – je to práve zo spomínaných rozprávok.
Spongebob
Celý jeden diel rozprávky Spongebob sa venuje depresii a pokusom o samovraždu. Jedna z postáv – Squidward – v celom dieli (názov: Are You Happy Now?) rozpráva o tom, ako už necíti šťastie a nevidí zmysel života. Vidíme ho ležať zabaleného na posteli, keď hovorí: „Zobuďte ma, keď budem mŕtvy.“ Rovnako v tejto epizóde vidíme Squidwarda, ako si dáva hlavu do rúry. Neskôr z nej vytiahne jedlo, no všetci vieme, čo tým tvorcovia chceli naznačiť.
V jeden moment epizódy ho ide Spongebob skontrolovať. Nevie ho nájsť, no nakoniec ho vidí v okne, ako zaťahuje žalúzie. Na to Spongebob povie: „Aspoň vieme, že je nažive.“ No asi najhorším momentom tohto dielu je, keď Squidward prehadzuje lano cez trám domu, akoby sa chcel ísť obesiť. K tomu hovorí: „Zdá sa, že nemôžem byť šťastný. Možno toto pomôže.“ Následne vytiahne na lane zavesenú klietku s vtáčikom. Do toho momentu sa však zdá, že sa ide obesiť.
V ďalšom dieli tohto seriálu vidíme samotného Spongeboba, ako spraví nejakú chybu v reštaurácii, v ktorej pracuje. Následne si kľakne a namieri na seba obracačku hamburgerov.
Imituje tým klasický spôsob samovraždy z Japonska (Suppuku/Harakiri), kde sa týmto spôsobom zabíjali (a stále zabíjajú) ľudia, ktorí nenaplnia svoje poslanie alebo niekoho veľmi sklamú. Následne sa Spongebob prebodne.
Mickey Mouse
Ešte pred kreslenou rozprávkou vychádzal komiks Mickey Mouse. V jednom z týchto komiksov si Minnie našla iného nápadníka, s ktorým sa začala stretávať. Mickey bol tak nahnevaný a smutný, že stratil zmysel života. V tomto komikse boli ukázané až štyri možnosti spáchania samovraždy, ktorými sa Mickey snažil všetko skoncovať. Medzi ne patril skok z mosta, obesenie sa, pustenie si plynu v dome a zastrelenie sa pomocou pušky, dvoch stoličiek a špagátu.
Posledným spôsobom sa veľa ľudí následne inšpirovalo a spáchalo tak samovraždu. Pred spáchaním činu následne vždy povedal: „Zbohom Minnie, zbohom krutý svet.“
Simpsonovci
Simpsonovci už nie sú rozprávkou pre deti, no aj tak ich pozerajú všetci. A práve v Simpsonovcoch vidíme samovraždu snáď v každej sérii. Najčastejšie sa snaží skončiť so životom barman Vočko (Moe). Pravidelne na Vianoce alebo Nový rok má jeden zo svojich pokusov o samovraždu a niekedy aj mimo týchto sviatkov. Najčastejšie sa chce obesiť v komore svojej krčmy.
V nasledujúcom videu vidíme Vočka, ako sa plánuje obesiť, no ešte so slučkou okolo krku zavolá linke pre samovrahov. Hovorí, že už nemá prečo žiť a že sa chce len porozprávať so skutočným človekom. Dajú ho na čakačku, kde mu hrá hudba o tom, že samovražda je tiež riešenie a všetko sa vďaka nej zmení.
Pomoci sa nedočká, a tak zavesí. Následne mu zavolá Bart s jednou z jeho vtipných slovných hračiek, na ktorú sa Vočko nahnevá, stolička sa mu vyšmykne spod nôh a obesí sa. Zlomí sa ale nad ním trám a tak mu jeho štamgasti môžu pomôcť.
Prečo?
Otázkou ostáva, prečo je toľko samovraždy na našich obrazovkách, a prečo sa ukazuje už malým deťom v rozprávkach? Práve kvôli tomu máme pocit, že samovražda je vždy možnosť na skončenie všetkého trápenia. Niektorí veria, že je to preto, aby sa regulovala populácia – „slabí jedinci“ umrú. Tak ako v prírode. Iní si myslia, že je to kvôli umelému vytváraniu depresie v ľuďoch.
Ukážka samovraždy, spojená s nedosiahnuteľnými cieľmi, ktoré vidíme v reklamách (bohatstvo, dokonalé telo, bezchybný život, …) vytvára pocit menejcennosti a odkazuje nás na takéto radikálne východisko. Čoraz viac ľudí trpí depresiami, a to znamená, že čoraz viac antidepresív sa predá. Žeby to všetko bol iba marketingový ťah na vytiahnutie peňazí z duševne chorých ľudí?
Nevieme, prečo to tak je a kto to má na starosti. Vieme ale poukázať na to, čo nám televízia a rozprávky podsúvajú už od najcitlivejšieho a najdôležitejšieho veku života. A tým je samovražda ako prirodzená vec. Na záver si môžete pozrieť video (vyššie) niekoľkých samovrážd v detských rozprávkach a sami si spraviť názor na to, či chcete, aby práve toto videli vaše deti…
Aký máte názor na tému tohto článku? Mali by sme deťom ukazovať, aký zlý svet vie byť, alebo by sa s takýmito vecami mali dostať do kontaktu až keď budú starší a vyspelejší?
Zdroj: youtube.com