Ikonické filmové scény, ktoré sa takmer nepodarilo natočiť
Každé natáčanie filmu prichádza s množstvom výziev. Pri pozeraní v kine si to možno neuvedomíte, no za každou jednou scénou stoja hodiny tvrdej práce. Čím väčšia a epickejšia scéna sa práve natáča, tým ide o oveľa väčšiu výzvu. Všetko si však uvedomíte až vtedy, keď si pozriete jedno alebo dve videá z natáčania a zákulisia filmu. Už iba samotná koordinácia komplexných a nebezpečných kúskov trvá dlhé hodiny, a to ani nespomíname ich realizáciu. A práve tie najikonickejšie filmové scény, na ktoré si len spomeniete, vyžadovali najviac práce. Poďme sa teda pozrieť na niekoľko ikonických filmových momentov, ktoré sa takmer nepodarilo natočiť!
Lúpež storočia z filmu Rýchlo a zbesilo 5
Piata časť série Rýchlo a zbesilo určite vytŕča z davu. Dopomohla k tomu aj neuveriteľná naháňačka ulicami Rio de Janeira, kedy za sebou Dom a Brian ťahali 100 tonový bankový trezor. Mysleli ste si, že táto scéna bola primárne vytvorená pomocou CGI? Nuž, ste na omyle. Skoro všetko bolo totižto natočené praktickými efektami, pričom aj tie trezory boli skoro úplne reálne. Režisér Justin Lin chcel použiť čo najmenej počítačových efektov, a tak skúsili k autám pripútať ozajstný trezor. So 45 tonami to však nešlo.
Vytvorili tak repliku trezoru, ktorá vážila skoro 5 ton – Ani s tým však nedokázali dané autá pohnúť. Vymenili ich tak za Dodge Challengere, ktoré mali väčšie pneumatiky a 400 koní pod kapotou. Dokonca vytvorili viac trezorov – Jeden na búranie do budov, ďalší iba na jazdenie a posledný mal v sebe traktor, aby dokázali kontrolovať jeho smer. Stačila jedna malá chybička a pokojne mohol niekto zomrieť. Bolo to naozaj nebezpečné!
Mission: Impossible – Ghost Protocol a tvrdohlavý Tom Cruise
Pri filmovej sérii Mission: Impossible sme si zvykli na to, že sa pozeráme na herca Toma Cruisea, ako hazarduje so svojím životom. Skoro všetky akrobatické kúsky vo filmoch si totižto natáča sám, miesto toho, aby použil dabléra. Videli sme ho predsa, ako sa drží lietadla, ktoré práve vzlieta, alebo ako robil neuveriteľné kúsky pre pripravovaný film Mission: Imppossible – Fallout. Nič sa však nevyrovná jeho lezeniu po mrakodrape, ktoré predviedol v snímke Mission: Impossible – Ghost Protocol.
V tejto scéne sme videli postavu Ethana Hunta, ako lezie po najvyššej budove sveta – Burj Khalifa v Dubaji. Aby sme to upresnili, bolo to viac ako 100 poschodí nad zemou. Tomovi Cruiseovi však pravdepodobne nevadí smrť pri natáčaní špionážneho filmu a tak vyhodil poisťovaciu firmu, ktorá sa starala o film. Spravil to len preto, aby túto scénu mohol natočiť bez kaskadéra. Cruise si tento kúsok dokonca nikdy nenacvičoval na Burj Khalife, ale iba na 15 metrovej replike, ktorú postavili mimo natáčania. Pamätáte si na moment, kedy Hunt skákal z jednej strany budovy na druhú, iba za pomoci lana? Cruise túto scénu natočil bez akéhokoľvek odpruženia, takže celou silou pristál na skle – Nijak inak sa to totižto nedalo zrealizovať!
Skydive vo filme Iron Man 3
Marvel Cinematic Universe je plný neuveriteľných kúskov, no na niektoré z nich sa jednoducho nedá zabudnúť. Medzi také patrí aj dychberúca scéna z filmu Iron Man 3, kedy Tony Stark zachraňoval pasažierov padajúcich z lietadla. Mysleli ste si, že bola táto scéna vytvorená prostredníctvom CGI? Nuž, pôvodne mala byť natočená pred zeleným plátnom. Nakoniec sa však filmári rozhodli, že ju natočia praktickou cestou. Verte nám, nebolo to vôbec jednoduché.
Pre túto úlohu si zavolali profesionálnych skydiverov z tímu Red Bull, ktorí najprv na letisku dva dni skúšali, či je to vôbec možné. Keď sa rozhodli, že je, tak sa skydiveri prezliekli do civilného oblečenia, ktoré malo padák všitý do látky. Samozrejme, tento skok museli zdolať bez okuliarov. Skákali skoro zo 4000 metrovej výšky- Teda toľko, aby to zvládli bez kyslíku. Tento proces opakovali 7 alebo 8 krát denne po dobu šiestich dní, spolu s kameramanom, ktorý mal na hlave nasadenú kameru RED. Samozrejme, mohli to vzdať a natočiť to pred zeleným plátnom. Nespravili tak, a vzišla z toho priam neuveriteľná akčná sekvencia!
Dobyvatelia stratenej archy a Indyho jazda
Dobyvatelia stratenej archy – Film, ktorý divákom predstavil Harrisona Forda ako Indiana Jones. Celý film je jedna obrovská jazda. Od neuveriteľnej otváracej sekvencie až po moment, kedy sme zistili, že si nikdy nemáme brať meč do prestrelky. Jeden zo všetkých kúskov bol však oveľa náročnejší, než všetky ostatné. Samozrejme ide o scénu, kde je Indy ťahaný za nákladným autom po prašnej ceste. Tento kúsok skoro zabil kaskadéra Terryho Leonarda, teda dabléra Harrisona Forda.
Celé sa to začalo s 5 tonovým nákladiakom, ktorý išiel v plnej rýchlosti. Štáb vykopal Leonardovi malú priekopu, ktorá išla zároveň s autom, aby mohol lepšie manévrovať. A čo bolo na tom všetkom najťažšie? Presvedčiť Leonarda, aby do toho vôbec išiel. Nakoniec však súhlasil pod podmienkou, že bude ten nákladiak šoférovať jeho kamarát Glen Randall. Leonard sa síce za autom ťahal iba 6 sekúnd, no aj tak to bolo extrémne nebezpečné!
Neposlušná gravitácia vo filme Počiatok
Kto by si nepamätal na legendárnu hotelovú scénu z filmu Počiatok, v ktorej herec Joseph Gordon-Levitt bojoval s ochrankou a zároveň s gravitáciou? Tiež by ste si pravdepodobne povedali, že sa takáto scéna vytvorila pomocou počítačových efektov. Pravda však leží niekde úplne inde. Podobne ako pri filme 2001: Vesmírna Odysea, aj tu sa scéna natočila na princípe otáčajúceho sa pľacu.
Celé sa to začalo výrobou masívnych železných prstencov, ktoré boli poháňané motorom. Neskôr sa do podlahy a stien nainštalovali kamery, aby sa akcia mohla zachytiť bez obetovania kvality osvetlenia. Nakoniec museli túto scénu zvládnuť samotní herci. Gordon-Levitt mal iba 2 týždne na to, aby si odskúšal kompletnú choreografiu. Stačí jedno zatočenie hlavy a natáčanie v rotujúcom pľaci nemuselo dopadnúť dobre. Jeden krok vedľa a mohol nasledovať pád z troch metrov!
Tak čo, ktorú z týchto ikonických scén máte najradšej?