Technologický pokrok neobišiel ani sklady. Čoraz častejšie sa v nich využíva automatizácia a robotické technológie. Ako budú vyzerať sklady budúcnosti? Vymenia ľudí inteligentní roboti alebo budú vzájomne spolupracovať?
Automatizácia v skladoch
Automatizácia v skladoch, teda vykonávanie rôznych procesov bez zásahu človeka, sa každým rokom zvyšuje. Majitelia firiem vychádzajú z faktu, že väčšia miera automatizácie zvyšuje efektivitu práce. Schopnosť vybaviť viac objednávok za rovnaký čas ako v minulosti im prináša väčší zisk.
Pokroky boli v posledných rokoch zaznamenané aj v spojení s robotickými technológiami. Primárne sa však vyvíjali pre iné odvetvia, nie na umiestnenie a využívanie v skladoch. No aj tu sa už mnohí pohrávajú s myšlienkou, že v budúcnosti sa dočkáme inteligentných skladov s umelou inteligenciou.
Budú roboty prijímať objednávky, riadiť vysokozdvižné vozíky alebo len pomáhať pri mechanických úkonoch?
Inteligentné sklady súčasnosti
Hoci sa v skladoch zatiaľ nevyužíva umelá inteligencia na takej úrovni, aby zastúpila väčšinu ľudských pracovníkov, inteligentných skladov nájdeme na svete celkom dosť. Ide najmä o sklady veľkých globálnych firiem.
Ako prvý začal moderné robotické technológie úspešne využívať Amazon. V roku 2012 investoval do robotického startupu Kiva a od roku 2014 začal ich prístroje umiestňovať do svojich najväčších prevádzok.
Využívané roboty šetria zamestnancom čas, ktorý by inak strávili hľadaním objednávok v preplnených uličkách. Malý oranžový robot, pripomínajúci robotický vysávač, jednoducho celý regál so zvolenou objednávkou nadvihne a prinesie z uličky až k zamestnancovi. Ak zamestnanec vybaví všetko, čo potreboval, robot odvezie regál späť na svoje miesto.
Kiva roboty strojnásobili efektivitu zamestnancov a úkony, ktoré im bežne zaberali 60 – 75 minút, dokázali zvládnuť za 15 minút.
Podobné technológie začali neskôr využívať aj ďalšie veľké spoločnosti ako Walmart či Ocado (najväčší britský online supermarket s potravinami).
Ako bude vyzerať futuristický sklad?
Jeden z prvých návrhov futuristického skladu bez ľudských zamestnancov nepôsobil veľmi príjemne. Šlo o tmavý uzavretý priestor, v ktorom roboty v úplnom tichu mechanicky balili objednávky. Celý proces prebiehal bez akéhokoľvek ľudského zásahu či riadenia. Je toto však správna cesta?
Spolupráca ľudí a robotov
Lepším, a pre ľudskú populáciu výhodnejším riešením, by bolo vytvorenie efektívnej spolupráce s robotmi. Primárnou víziou je, že roboty by ľudí zastupovali v úlohách, ktoré sú nebezpečné, fyzicky náročné, nudné alebo zbytočne zdĺhavé.
Zamestnanci by tak získali väčšiu slobodu, no najmä viac času na úlohy, ktoré sú kreatívne alebo vyžadujú kritické myslenie či ľudskú komunikáciu. Chod firmy i spokojnosť a duševné zdravie zamestnancov by sa tak mohli zmeniť k lepšiemu.
Využívanie bezpilotných vzdušných systémov
Ďalším krokom vpred by mohlo byť využívanie bezpilotných vzdušných systémov. Tie by takisto zvýšili bezpečnosť zamestnancov a zvýšili efektivitu. Pozemný priestor skladu by nebol tak zaplnený a bezpilotné zariadenia by bezpečne vykonávali prácu vo výškach. Chránilo by sa tak nielen zdravie zamestnancov, ale firma by ušetrila aj výdavky, ktoré vznikajú, ak sa niektorý zo zamestnancov pri práci vo výške zraní.
Potenciál inteligentných skladov je veľmi veľký. Mnoho úspešných spoločností stále viac a viac investuje do vývoja a inovácii. Ak sa v budúcnosti nájde zdravý pomer medzi prácou ľudí a prácou robotov, prinesie to výhody zamestnancom i firme.
Zdroj: Ing. Andrej Tomić