Internetová bezpečnosť pri sťahovaní filmov a seriálov
Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako dôležitá je internetová bezpečnosť? Internet totižto sám o sebe nie je bezpečným miestom – pokiaľ ho neviete používať správne a zodpovedne. Jediný nepatrný klik vás môže stáť nepekné problémy, ukradnuté osobné údaje či počítačový vírus, o ktorého prítomnosti sa ani nemusíte dozvedieť.
Milióny webových stránok sú preplnené reklamami, ktoré lákajú najmä neskúsených či starších užívateľov internetu. Stačí jedno kliknutie na lákavú reklamu či hoax a do počítača sa vám môže dostať škodlivý malware, ako napríklad vírus, trójsky kôň, spyware či adware. Pokiaľ sa v týchto názvoch neorientujete, viac sa o nich dočítate v tomto slovníku pojmov.
Sťahovanie filmov, seriálov či hier
Veľkým terčom podobných škodlivých softvérov sú aj fanúšikovia filmov, seriálov či hier. Pokiaľ na sledovanie obsahu navštevujete zabezpečené stránky ako Netflix či HBO GO, tak sa určite nemáte čoho obávať. Treba si však naliať čistého vína – pirátstvo je dnes bežnou záležitosťou. Veľké percento divákov pozerá filmy a seriály na rôznych online stránkach, ktoré môžu byť škodlivé a bez dostatočne dobre zabezpečeného systému.
Podobne, a možno ešte horšie, je na tom sťahovanie filmov, seriálov a hier cez torrenty, keďže si nikdy nemôžete byť stopercentne istí v tom, čo vlastne sťahujete. Pirátstvo síce neschvaľujeme a nedporúčame, no podobných stránok je dnes na internete veľké množstvo. Je teda ťažké sa im úplne vyhnúť. Vidíte na internete HD verziu filmu, ktorý práve prišiel do kín? Áno, znie to lákavo, no vášmu počítaču sa to určite páčiť nebude.
Takýto film sa vám nikdy nestiahne a v počítači vám už môže vyčíňať nebezpečný vírus. Každý je zameraný na niečo iné, no medzi tie najhoršie určite patria tie, ktoré vám dokážu ukradnúť osobné údaje. Raz sa vám niekto dostane do vašej emailovej schránky a zrazu má prístup ku všetkým vašim sociálnym sietiam.
Čo robiť po detegovaní vírusu
Na toto samozrejme existuje jednoduché riešenie – v prvom rade si treba na emailovej schránke a sociálnych sieťach zmeniť heslá (až po odstránení škodlivého softvéru, aby útočník nezískal vaše nové heslá). Neodporúča sa, aby ste na dvoch alebo viacerých stránkach používali rovnaké prihlasovacie údaje. Na každú z nich si vymyslite nové, originálne heslo, ktoré sa skladá z dostatočne veľa písmen, čísel a znakov. Na niektorých stránkach sa dá následne zapnúť aj dvojfaktorová autentifikácia, po ktorej sa váš účet stane takmer nedobytným.
Okrem hesiel sa môžu dostať aj ku vašim bankovým účtom a kompletným informáciám z kreditnej karty, pokiaľ radi nakupujete na internete. Stačí svoje údaje z kreditky zadať na jednu nezabezpečenú webovú stránku a potom prichádzajú tie pravé problémy. Výsledkom môže byť to, že útočník sa prostredníctvom nebezpečného softvéru dostane k vašim osobným údajom a pripraví vás o peniaze, resp. dopadnúť to môže ešte horšie.
Každopádne, v takomto prípade sa netreba strachovať a stačí si zachovať chladnú hlavu. Pokiaľ príde ku problémom s bankovým účtom či kreditnou kartou, väčšina komplikácií sa dá vyriešiť s bankou. Týmto situáciám však môžete predísť niekoľkými možnosťami, na ktoré sa práve pozrieme.
Ako sa chrániť pred škodlivým softvérom?
Internetovú bezpečnosť treba riešiť ešte predtým, ako bude neskoro. V tomto prípade teda prichádzajú do úvahy dve možnosti. Jednou z nich je navštevovať iba legitímne a zabezpečené stránky, na ktorých vám nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Bohužiaľ, v tomto prípade sa rozprávame iba o malom percente stránok, keďže denne, či už schválne alebo omylom, navštevujeme aj desiatky tých nebezpečných.
Najspoľahlivejším štítom je teda bezpečnostný softvér, ktorý predstavuje tú druhú možnosť. Koncepcia takéhoto programu sa skladá z troch základných krokov:
- prevencia – ochrana pred hrozbami
- detekcia – odhalenie neoprávnenej činnosti a slabého miesta v systéme
- náprava – odstránenie slabého miesta v systéme
Pokiaľ máte v počítači aktivovaný bezpečnostný softvér – antivírus – tak vás pred väčšinou hrozieb ochráni už samotná prevencia. Laicky povedané, pokiaľ kliknete na niečo zlé, program vás na to ihneď upozorní a ochráni vás pred danou hrozbou. No a pokiaľ sa nejaký škodlivý softvér nachádza vo vašom počítači už dlhšiu dobu, tak prichádza na radu detekcia a náprava.
S tým vám pomôžu už komplexnejšie riešenia, ktoré dokážu toto všetko, a ešte k tomu ochránia aj vaše online bankovníctvo či nákupy na internete. Pokiaľ sa pre nejaký bezpečnostný softvér neviete rozhodnúť, určite využite možnosti vyskúšať si ho na istú dobu zadarmo. Napríklad taký ESET Internet Security ponúka až 30-dňovú skúšobnú verziu, ktorú nájdete na tomto odkaze. Na mesiac tak môžete zažiť bezpečnejší internet a neriskovať zdravie vášho počítača, osobné údaje či dokonca peniaze.
Upozornenie na záver
Samozrejme, týmto článkom nikoho nenabádame k tomu, aby bezpečne sťahoval filmy, seriály a hry. Práve naopak – nelegálne sťahovanie filmov, seriálov či hier v žiadnom prípade neschvaľujeme a neodporúčame. Ide však o vynikajúci príklad, ktorý majú ľudia často odskúšaný sami na sebe. Internetová bezpečnosť je teda niečo, čo určite netreba zanedbávať, a oplatí sa jej venovať dostatočnú pozornosť, čas a energiu.
Máte nejaké osobné skúsenosti so škodlivými softvérmi? Vaše skúsenosti nám napíšte do komentárov!
Zdroj: eset.com, eset.com/sk/ransomware/, eset.com/sk/malver/, searchsecurity.techtarget.com