Interstellar skutočnosťou?
Čo ak by bol Interstellar skutočnosťou? Pre niektorých je toto možno zbytočná otázka, pretože sa vzdali myšlienky, že by niečo také bolo skutočné. Veď predsa len, je to film. Ale nebol by to Christopher Nolan, ak by to nebolo tak dokonale premyslené, že sa nad myšlienkami v jeho filme zamýšľajú ešte po troch rokoch mnohí vedci. A teraz jeho film dosiahol ešte väčší úspech. Síce je pravda, že ak by mal život fungovať tak, ako je to vo filme, tak nakoniec by ľudstvo bolo zachránené, no tá kľukatá cesta, ktorá by šla k spáse by mnohých ľudí položila na zem.
Na tomto všetkom je krásne to, že astronómovia možno objavili čiernu dieru, ktorá by mohla byť podobná tej v Interstellare. V roku 2015 prieskumný satelit zaznamenal ohromne jasný záblesk vo vesmíre. V tom čase si najprv astronómovia mysleli, že ide o silnú supernovu. Avšak niečo sa im nepozdávalo. Svetlo bolo totižto 2 krát jasnejšie, než najsilnejšia videná supernova doposiaľ. Nové pozorovania však naznačujú, že sa nejednalo o supernovu.
Naše výsledky naznačujú, že jav bol pravdepodobne spôsobený rapidne spriadajúcou supermasívnou čiernou dierou, ktorá zničila ľahkú hviezdu.
-Giorgos Leloudas, Weizmann istitute of Science/ Dark Cosmology Centre
Ak by sa vedci nemýlili, bol by to naozaj vzácny objav. Tento typ vražednej zrážky bol spozorovaný asi len 10 krát. Leloudas a jeho spolupracovníci pozorovali tento jav 10 mesiacov. Spozorovali, že objekt sa dostal do novej fázy. Zvýšila sa jeho teplota a narástla aj sila ultrafialového žiarenia. Navyše galaxia, kde došlo k záblesku nebola typ prostredia, kde zvyčajne astronómovia pozorujú supernovy. Tieto nezrovnalosti viedli tím vedcov k ďalším výskumom.
Čo ak by to naozaj bola pravda? Čo ak by to, čo objavili vedci bola naozaj časopriestorová sľučka medzi dvoma galaxiami? Už len pomyslenie na fakt, že sa niečo také môže odohrať ešte v našej generácii je fascinujúce.