iPhone 16 nemá kľúčovú funkciu, ktorú v 2024 ponúkajú aj Androidy za 100 €

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.

Rozdiely medzi iPhone 16 a iPhone 16 Pro sú na smiech

September je tým najdôležitejším mesiacom pre nadšencov Apple zariadení. Každoročne totiž toto obdobie patrí novej generácii telefónov s nahryznutým jablkom. Tento rok v Kalifornii predstavili štvoricu zariadení, a to konkrétne iPhone 16, iPhone 16 Plus, iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max. Dve z nich pritom nemajú funkciu, ktorú v 2024 ponúkajú aj veľmi lacné Android telefóny.

Špičkové modely iPhone 16 Pro majú všetko, čo Apple dokáže vtesnať do telefónu. Vynikajú úplne novým kamerovým systémom s 5-násobným teleobjektívom, pokročilými video a foto funkciami a ohromným výkonom s čipom A18 Pro. Tomu však zodpovedajú aj ceny, ktoré štartujú od 1199 eur, respektíve 1449 eur za väčší model.

Ak chcete niečo ušetriť, potom sú tú pre vás obyčajné modely iPhonu 16 za 949 eur, respektíve 1099 eur. Za nižšiu cenu musíte oželieť zopár dôležitýchdetailov“. Základné modely nemajú 5-násobný teleobjektív a taktiež majú menej detailný ultraširokouhlý fotoaparát (12 Mpix vs. 48 Mpix).

Pri lacnejších modeloch sa musíte uspokojiť aj s menej výkonným čipom Apple A18, ktorý však stále postačí na bežné používanie a dokonca aj hranie hier ako Resident Evil Village. Toto všetko sú kompromisy, ktoré Applu odpustíme výmenou za o pár stoviek nižšiu cenovku. Je tu však jedna kľúčová vec, ktorá už v roku 2024 nemá čo robiť, duplom v telefóne za takmer tisíc eur.

iphone
Zdroj: Apple

Achillova päta iPhonu 16

Reč je o displeji. Áno, pravdupovediac, väčšina parametrov displejov v iPhone 16 a iPhone 16 Plus je na papieri úctyhodná. Vynikajúce je rozlíšenie 460 ppi (bodov na palec), ktoré je zhodné s tým v Pro modeloch. Základné modely majú taktiež výborný maximálny jas 2000 nitov pre bezproblémovú viditeľnosť na slnku a minimálny jas len 1 nit. Žiaľ, základné modely nepodporujú always-on displej, taktiež však majú vylepšený Ceramic Shield pre ochranu pred rozbitím a škrabancami.

Šokujúce však je, že iPhone 16 a iPhone 16 Plus majú displeje s obnovovacou frekvenciou len 60 Hz. Podotýkame, že Pro modely majú 120 Hz displej už od generácie iPhone 13 Pro.

Obnovovacia frekvencia hovorí, koľkokrát sa obsah na displeji obnoví za sekundu. Čím väčšie číslo, tým plynulejší sa telefón zdá pri používaní. Je pravdou, že 60 Hz sa môže zdať ako dostatočná hodnota pre bežné používanie. Akonáhle však vyskúšate 120 Hz displej, okamžite pocítite ten drastický rozdiel a k 60 Hz sa už nikdy nebudete chcieť vrátiť.

Prečo sa Apple rozhodol ponechať 60-hertzové displeje vo svojich nových telefónoch v roku 2024 je nepochopiteľné. Môže to mať len jeden logický dôvod: vytvoriť priepasť medzi základnými a Pro modelmi, aby presvedčili ľudí kúpiť si drahší telefón.

Apple
Zdroj: Apple

Konkurencia sa môže len smiať

Treba pritom zmieniť, že napríklad taký Samsung dáva 120 Hz displej do všetkých svojich vlajkových lodí už od roku 2020, počnúc modelom Galaxy S20. Plynulejší displej nelimitujú len pre drahšie modely ako Galaxy S Ultra.

Dnes je toto porovnanie ešte horšie, pretože obdobné obrazovky si svoje miesto našli už aj v strednej a nízkej cenovej kategórii smartfónov. 120 Hz displej má napríklad aj Motorola Moto G34, ktorú zoženiete už za 110 eur.

Našťastie, Apple si takýmto spôsobom spravil hanbu naposledy. Známy informátor Ice Universe a ďalšie nezávislé zdroje z výrobného reťazca totiž potvrdili, že iPhone 17 v roku 2025 konečne dostane 120 Hz displej. Otázkou teda ostáva, čo nové bude mať displej v Pro modeloch, aby výrobca zachoval rozdiely medzi lacnejšími a drahšími iPhonmi.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -