CrowdStrike spôsobil dočasný IT kolaps, mal však pomôcť životnému prostrediu
Medzi programátormi sa hovorí, že dôležité aktualizácie sa nevydávajú v piatok, pretože potom celý víkend musí technické oddelenie pracovať na záplatách pre prípadné chyby v systéme, ktoré vzniknú. V praxi sa však toto odporúčanie spravidla neuplatňuje, pretože vydaniu akejkoľvek aktualizácie má predchádzať dôsledná kontrola a testovanie.
Napriek nim sa občas stane, že niečo zlyhá, čoho dôkazom je piatkový a následne víkendový výpadok operačného systému Windows na celom svete. Bežných používateľov tento dramatický výpadok síce nepostihol, zato veľké firmy a inštitúcie áno. A veľmi zásadne: počas piatka a soboty boli čiastočne paralyzované letiská, banky, firmy, mobilní operátori, ale aj kritická infraštruktúra ako nemocnice a záchranárske služby v USA.
IT kolaps mal nastať už v roku 2000
Pripomenulo vám to drámu, ktorá sa v IT svete odohrávala na konci roka 1999 s prezývkou Y2K? Vtedy sa verejne hovorilo o možnom totálnom výpadku, pretože počítače nemali byť pripravené na prechod na rok 2000, kedy sa v ich kalendároch namiesto dvoch posledných čísel roku objavia iba dve nuly.
Napokon sa žiadny katastrofický scenár nenaplnil a dnes vieme, že obavy verejnosti boli absurdné a vyplývali z nedostatočnej informovanosti.
Situácia sa stabilizovala
Po štyroch dňoch je situácia stabilizovaná. Na internete sa ešte počas piatka objavili prvé návody, ako predísť takzvanej modrej obrazovke smrti na Windowse.
Krátko nato samotný Microsoft informoval, že stačí nechať asi 15-krát reštartovať postihnutý počítač, aby samočinne došlo k náprave.
Očakávané dôsledky
Verejnosť očakávala, že spoločnosť CrowdStrike ponesie za vydanie problémovej aktualizácie dôsledky.
Prejavilo sa to aj na jej akciách. Burza Wall Street zaznamenala monumentálny prepad CrowdStrike. Akcie firmy klesli o 11 % a ustálili sa na aktuálnych 304,96 USD, čím stratila viac ako 9 miliárd dolárov zo svojej trhovej hodnoty.
Hodnota spoločnosti CrowdStrike v čase písania článku predstavuje 74,22 miliárd amerických dolárov.
V reči investorov to môže znamenať aj príležitosť lacno investovať do tejto firmy, pretože jej hodnota sa v blízkom čase nepochybne zvýši a stabilizuje. A aktuálni držitelia akcií vedia, že pokles hodnoty ich portfólia je iba dočasný.
Neočakávané dôsledky
Sú tu pritom aj ďalšie dôsledky chybnej aktualizácie, ktoré sú, paradoxne, pozitívne. Zatiaľ čo cestujúcim spôsobil výpadok IT sietí bolesti hlavy a vážne zdržania, environmentálne orientovaná verejnosť prijala výpadok priaznivo.
Ešte v piatok večer bola jasnejšia a čistejšia obloha a senzory zaznamenali nižšie atmosférické teploty. Uviedol to vedec David Travis, autor priekopníckeho výskumu o tom, ako lietadlá ovplyvňujú počasie.
Lietadlá letiace vo vysokých nadmorských výškach často zanechávajú kondenzačné stopy. Typické vlnité pruhy vznikajú, keď prúdové motory vypúšťajú vodnú paru a znečistenie do atmosféry. Zatiaľ čo tieto viditeľné stopy sa rýchlo rozptýlia, zanechávajú jemné stopy, ktoré pripomínajú vysokohorské oblaky. Takéto oblaky odrážajú slnečné svetlo cez deň späť do vesmíru, ale môžu tiež zachytiť zemské teplo v nižšej atmosfére.
Účinok nebude výrazný ani dlhotrvajúci, ale Travis zdôrazňuje, že letectvo môže neočakávaným spôsobom ovplyvniť klímu. A ako môže technológia, v tomto prípade aktualizácia softvéru, spustiť priaznivý sled udalostí.
Vyvstáva otázka, či by sa mali letecké spoločnosti začať mierniť, prípadne cielene vypínať počítačové systémy. To je, samozrejme, nonsens. Má však zmysel naďalej systematicky pracovať na tom, aby bola letecká doprava environmentálne bezpečnejšou.
Oprávnená kritika
Ozývajú sa ale aj kritické hlasy, ktoré nemôžeme ignorovať. Komentujúci upozorňujú, že čiastočný výpadok letov má vzhľadom na veľkosť Zeme iba nepatrný vplyv na klímu. Ak aj boli zaznamenané reakcie prostredia, tak nedosahujú ani úroveň štatistickej chyby.
Verejná diskusia naďalej zahŕňa aj kritikov a odporcov teórie o vplyve ľudí na životné prostredie. Má sa za preukázané, že priemysel a doprava majú nepriaznivý vplyv na životné prostredie. Napriek tomu aj časť odbornej verejnosti tvrdí, že zmena klímy, hoci aj rýchla, je prirodzeným javom a človek v nej zohráva iba malú alebo žiadnu úlohu.