piatok, 20 decembra, 2024

Vychádza kniha Filmové miesta: unikátny sprievodca po filmových miestach na Slovensku

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Slovensko nepatrí medzi krajiny, ktoré by svet vnímal ako filmové veľmoci. Chýba nám potrebné zázemie, technická vybavenosť a pripravenosť služieb na viac ako len občasný záujem filmárov s veľkým projektom. Napriek tomu sme už dokázali niekoľko krát osloviť zvučné, aj menej zvučné mená zo zahraničia. Mnohé exteriéry, areály múzeí a reálne ulice sú súčasťou domácich, alebo československých projektov. Na nemálo z takýchto miest sa po rokoch zabudne, niektoré nemusia mať žiaden spoločenský význam, no každé miesto využívané vo filme kdekoľvek na svete so sebou nesie určité drobné plus. Akúsi nálepku, ktorá môže zvýšiť atraktivitu, alebo len pomôcť lokálnemu marketingu v cestovnom ruchu. Niečo také si na Slovensku uvedomuje len málo miest. Z filmu totiž ťaží iba pár hotelov, múzeí a ojedinelých lokalít na Slovensku. Tie ostatné ostávajú časom zabudnuté.

Kniha Filmové miesta
Zdroj: dajamabooks.sk

Kniha Filmové miesta tento pohľad mení

Nedá sa pritom povedať, že by sme takýchto miest mali málo. Práve knižná novinka Filmové miesta nám prináša pohľad na vybrané miesta na mape Slovenska od západu po úplný východ. Prináša miesta, ktorým sa podarilo zviditeľniť vďaka filmu, ako aj miesta, ktoré môžu byť v tomto smere zaujímavé. Približuje dávno zabudnuté spojitosti, odhaľuje jednotlivé lokality a prináša pohľad na konkrétne – opakovane využívané miesta, ktoré sú prepojené na viacero ďalších filmov, hoci ich môžu deliť medzi sebou celé roky a v príbehoch samotných celé storočia.

Kniha približuje lokality a filmy všetkých žánrov, vrátane televíznych seriálov, filmovej klasiky, aj hudobných videoklipov. Snaží sa nevynechať žiadne dôležité miesto a lokality, aké sú všeobecne známe ako tie filmové. Hrady, zámky, celé ulice, či mestá, skanzeny, a ešte ďaleko viac. Autor Tomáš Galierik venoval niekoľko rokov sledovaniu drobných detailov, porovnával strechy, veže, ozdobné prvky, či počty okien na budovách, aby si bol istý miestom zo záberov. Pýtal sa pamätníkov a nazeral do máp. Tých papierových, aj virtuálnych. Nástroj Google Street nevynímajúc. V spolupráci s mnohými mestskými úradmi, pracovníkmi múzeí, starostami a starostkami, rovnako ako ľuďmi od filmu, kulisármi a komparzistami mohlo vzniknúť dielo plné drobností a postrehov. Informácie sú doplnené o fotografie získané v spolupráci s SFÚ a RTVS, ako aj vlastným archívom z ciest.

Kniha filmové miesta
Zdroj: Tomáš Galierik

Filmový turizmus môže mať na Slovensku šancu

Vnímanie filmu ako atraktívneho prvku v turizme na Slovensku nie je bežné. Niekde je filmový turizmus považovaný za mýtus, inde nie je význam filmu na Slovensku vnímaný ako dostatočne silný. Ani vnímanie filmovania samotného na Slovensku stále nemá potrebnú pozornosť a kompetentným dlhodobo nedochádza príležitosť, aká v tomto odvetví kultúry vždy bola a bude. Pre podporu filmu sa aktívne robilo málo a aj na to upozorňuje knižná novinka.

Poukazuje na pestrosť a rôznorodosť Slovenska. Zároveň na množstvo diel, ktoré nám na obrazovky prináša existujúce historické miesta, moderné ulice, prírodné lokality, aj rôzne objekty. Skutočné, či upravené kulisami. Film Posledná légia (The Last Legion, 2007) použil Spišský hrad aj Červený Kameň. Talianska Fantagirhó (1992) Bojnický zámok, hollywoodsky Mierotvorca (Peacemaker, 1997) s Georgeom Clooneym centrum Bratislavy a Taliani si v Miloslavove postavili celý prístavný Neapol z 18. storočia aj s morskými vlnami. Aby sa návštevník takéto informácie dozvedel, musí vynaložiť určité úsilie, sám vyhľadávať, alebo sa ich dozvie náhodou.

Všade inde vo svete sú takéto miesta zaujímavé pre filmové prepojenie. Aj u nás také nachádzame, hoci sú len osamelými ostrovmi v mori iných príležitostí. Oravský hrad svojim návštevníkom ponúka filmovú výstavu a zmienky o bohatom využívaní jeho priestorov v kinematografii, najmä v upírskych a rozprávkových príbehoch. Vo Vysokých Tatrách zaujme hotel Morava prepojením na film Anděl na horách (1955), alebo hotel Fis zmienkou o nakrúcaní seriálu Spadla z oblakov (1978). V Osturni sa nachádza pamätná ceduľa pripomínajúca nakrúcanie filmu Noční jazdci (1981).

V Riečnici na Kysuciach stoja slávne lipy a ceduľa, ktorá upozorňuje na nakrúcanie Jakubiskovho Sedím na konári a je mi dobre (1989). Bratislavský Ružinov láka na fontánu z filmu Fontána pre Zuzanu (1986) a na východnom Slovensku v obci Háj stojí veľká polystyrénová socha Anjela, ktorú sme videli v množstve akčných záberov známeho vojnového filmu Za nepriateľskou líniou (Behind Enemy Line, 2001). Už menej sa dozvedáme o slávnych filmoch a seriáloch, ktoré vznikali na mnohých miestach Tatier, v rôznych dedinkách, či hlavného mesta.

Kniha filmové miesta
Zdroj: Tomáš Galierik

Zahraničie na tom je inak

Kniha môže byť zdrojom zaujímavého čítania, zábavy, aj poznávania. Môže inšpirovať vyraziť po Slovensku po stopách filmu a navštíviť miesta, ktoré sú s filmom prepojené. Organizácie v cestovnom ruchu veľmi málo využívajú film. V Chorvátsku prináša Winnetou aj po rokoch obrovské zisky. Ostrovy a pobrežia pri Írsku sú preľudnené pre úspech Hier o tróny a novších Hviezdnych vojen. Jednou z hlavných atrakcií na Malte je rozsiahla kulisa z Pepka námorníka (The Popeye, 1980) a celá krajina sa na toto miesto môže v rámci atraktivity a turizmu spoľahnúť. Filmové miesta lákajú turistov do Tuniska, ale tiež do Jordánska. Za úspech vďačí azda všetkým filmom „z Marsu“ vrátane slávneho Marťana (2015), alebo pre stvárnenie planéty Arrakis v novej Dune (2021).

V Českej republike je úspešný pivovar Dalešice, ktorý ťaží zo slávneho filmu Postřižiny (1981) hádam na sto spôsobov. Sprievodcovia po Prahe zahraničných turistov vedia zaujať zmienkou o Tomovi Cruisovi a Mission Impossible (1996). Karlovy Vary žijú filmovým festivalom, filmom Casinom Royal (2006), alebo filmom Vrchní prchni (1981) a taký Liberec mimo iných filmov Spidermanom (Spiderman: Far From Home, 2019), ktorý Slovensko úplne neminul, keď nás potešil Marcelou Laiferovou v soundtracku. Nehovoriac o dedinke Hoštice u Volyně, ktoré pre lokálny turizmus znamenajú naozaj veľa. Povedomie o tom, kde sa nakrúcali filmy s Tomášom Holým, alebo slávne S tebou mě baví svět je verejne známe a pamätných cedúľ je v Čechách určite viac ako tých u nás.

V knihe Filmové miesta čitatelia nájdu výber filmov a miest, ktoré si zaslúžia, aby sa na ne nezabudlo. Alebo aby sa urobilo pre pripomenutie ich vzťahu viac ako doteraz.

Knihu si môžete zakúpiť napríklad tu:

https://www.martinus.sk/?uItem=1174021
https://dajamabooks.sk/produkt/filmove-miesta/
https://www.artforum.sk/katalog/161918/filmove-miesta
https://www.vydavatel.sk/kniha/filmove-miesta

Zdroj: TS Tomáš Galierik

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -