Koľko Apple stojí výroba Vision Pro?
Nie je tajomstvom, že Apple Vision Pro je poriadne drahým kúskom hardvéru. Cenovka začína na 3 499 amerických dolároch za základnú verziu s 256 GB úložiska. VR okuliare zatiaľ nie sú dostupné v Európe, no očakávame, že ich cenovka na Slovensku bude atakovať 4 000 eur. Avšak, argumenty sú také, že Apple vyvinul naozaj futuristické zariadenie, ktoré je aj drahé na výrobu. Ako je to v skutočnosti?
Americká CNBC sa dostala ku informáciám výskumnej spoločnosti Omdia, ktoré nevykresľujú lichotivý záver pre Apple. Kompletná cena za komponenty Vision Pro sa vyšplhala „len“ na 1 542 amerických dolárov. Ešte predtým, než začnete odsudzovať spoločnosť s nahryznutým jablkom za krádež, čítajte ďalej. Je to totiž trochu komplikovanejšie, než sa môže zdať.
Displeje, kamery a čipy sú najdrahšie
Najdrahším komponentom Apple Vision Pro je 1,25-palcový micro-OLED displej za 228 dolárov, ktorý sa nachádza pred každým okom. Keďže VR headsety sa nevyrábajú pre kyklopov, cenovka za dvojicu displejov činí 456 dolárov. Ich dodávateľom je spoločnosť Sony. Vonkajší displej vyrába LG a jeho cena je 70 dolárov.

Ďalšou drahou súčasťou sú procesory M2 a R1, ktoré zaručujú takmer instantnú odozvu pri používaní Vision Pro. Apple si ich vyrába pod vlastnou strechou za náklady, ktoré činia 240 dolárov. Analýza odhalila aj pomerne bizarné odhalenia, a to napríklad fakt, že cena externej batérie je len 20 dolárov. Naskytuje sa tu teda otázka, prečo Apple pri tak drahom zariadení neinvestoval viac do lepšej a väčšej batérie.
Kamery, optické senzory, 3D senzory, pamäťové komponenty a súčasti pre konektivitu dostávajú celkovú cenu za výrobu Apple Vision Pro na 1 542 dolárov, čo je 44 % z predajnej hodnoty 3 500 dolárov.
Cena výroby neznamená všetko
Treba myslieť na to, že tieto ceny nepočítajú s celým radom ďalších nákladov spoločnosti Apple. Na začiatok, nie je v nich zahrnutá suma na rozvoj daných technológií (R&D). Výrobná cena komponentov taktiež nezohľadňuje dodatočné náklady na montáž, obalové materiály, distribúciu a marketing.
Stále je však priepastný rozdiel medzi Vison Pro a konkurentmi, ako napríklad Meta Quest 3, ktorý sa dá zohnať aj pod 600 eur. Okrem toho je práve dostupný na Slovensku, nemusíte naň čakať do konca roka 2024, kedy VR headset Apple pravdepodobne dorazí do Európy. Meta Quest 3 navyše jednu vec zvláda ešte lepšie ako Vision Pro. Čo presne to je? To sa dozviete v našom najnovšom videu: