Komiks The War of the Realms je povinnou jazdou pre každého fanúšika
Marvel nás v poslednej dobe nezásobuje iba kvalitným filmovým vesmírom, ale predovšetkým vydávajú viac oceňovaných komiksov ako doteraz. Dva najlepšie grafické romány roku 2019 pochádzajú práve od tohto vydavateľa.
Prvým z nich je dvojzošit mutantov s názvom House of X/Power of X. Tým druhým (a mojim favoritom) je The War of the Realms.
To sa skladá zo šiestich hlavných a 22 doplnkových zošitov. Udalosti k nemu smerujú už v príbehu Asgardians of the Galaxy #6-7, epilóg dostáva aj v ďalších príbehoch Thora a Valkyrie. Že ide o rozsiahly príbeh teda nemusím dodávať.
Vlastné spin-offy dostane napríklad Spider-Man, Punisher, Giant-Man či tímovky Agents of Atlas alebo X-Men. Zameriam sa ale na primárnu príbehovú líniu #1-6.
Jej autorom nie je nikto iný, ako slávny Jason Aaron. Komu by toto meno nič nehovorilo, tak sa postaral o nespočetne veľa príbehov s Wolverinom (Weapon X, Wolverine Goes to Hell, Back in Japan, …). Takmer rovnaké množstvo diel by si pripísal aj Punisherom či Ghost Riderom. Je aj autorom veľmi dobre prijatej série X-Men vs. Avengers.
Sekunduje mu šikovný kreslič Russell Dauterman. Toto meno vám nemusí byť až tak známe. Pred ilustráciou komiksov sa ale venoval kostýmovému dizajnu a vytvoril napríklad vizuál Captaina Americu pre filmy.
Tradične sa vo verzii, kde sú zozbierané zošity, dostávame aj k variant coverom. Sú to obálky jednotlivých dielov navrhnuté inými autormi. Výber je pestrý a aj tu sa je na čo pozerať.
O čom je komiks The War of the Realms?
Hlavným motívom komiksu je ochrana Zeme. Na ňu totiž vládca temných elfov prinesie vojnu, pretože ide o ríšu, ktorú si potrebuje podmaniť. Boja sa zúčastnia všetky ríše a my môžeme sledovať snáď každého dovtedy známeho hrdinu, ako sa zapája do epickej akcie.
Vo vedení je logicky Thor. Ak ho zbožňujete, tak tu si prídete na svoje. Vidieť ho môžeme až v štyroch rozličných podobách, tak, ako sa nám ukázal počas vekov. Nie nadarmo je názov zošitu číslo 6 „The Storm of Thors„.
Príbeh sa začína príchodom temného elfa Malekitha (toho môžete poznať z filmu Thor 2: Temný svet, ale verte mi, tu ide o úplne odlišnú verziu). Podmaňuje si Asgard útokom na Odina. Na to pohotovo reaguje Loki, ktorý prichádza varovať na Zem Thora.
Boh hromu sa dostáva do Jotunheimu, kde je pre neho prichystaná pasca. Malekithovi tak v podstate nič nebráni, aby si podmanil Midgard (Zem). Chce z nej totiž spraviť vlastnú, temnú verziu Asgardu (dokonca vytvára aj temný Bifrost). Hra sa tak môže začať.
Na našu Zem teda prichádzajú jednotliví Thorovi spojenci, varujú známych hrdinov a pripravujú ich na boj proti armáde vládcu Svartalfheimu.
Medzitým sa pozeráme aj na osud Jane Foster (momentálne pod ochranou mágov Manhattanu). Pri ochrane Asgardu sa stáva novou Valkýrou, zhostí sa tu ale aj inej úlohy, ktorú už predtým zastávala.
Hrdinovia sa rozdeľujú na skupiny, kde každý dostáva svoju úlohu (vyslobodenie Thora, zničenie temného Bifrostu, …). Dej sa stupňuje a všetko sa pripravuje na finálny súboj. Ten nás dokáže aj opakovane prekvapiť a pri jeho prechádzaní sa nám rozbúcha srdce.
Čo všetko od komiksu očakávať?
Všetko. Doslova všetko, čo na komiksoch od tohto vydavateľstva milujeme. Skvele spracovaný príbeh, neustálu akciu, humor, mágiu, cestovanie v čase a medzi ríšami, nečakané zvraty a aj viaceré podoby rovnakej postavy. Avšak poďme pekne zaradom.
Jednotlivé zošity nás vrhajú z jednej akcie do druhej. Na jednej strane sa bojuje v uliciach New Yorku, o pár listov sledujeme verbovanie armády pavúkov Spider-Manom v ríši Hel a o chvíľu sme zase pri boji Doctora Strangea proti Enchantress v Uruguaji.
Vôbec to ale nepôsobí nasilu a príliš nakope. Každý jeden panel hltáme, stránky obraciame s očakávaním, či Captain America v Londýne ako prvý zasadí úder, alebo ho dostane. A áno, komiks sa odvíja v mnohých lokáciách, ale ide predsa o osudy všetkých desiatich sfér.
Nechýba ani humor
Pri Marvel sme si zvykli na dávku zábavy a tá samozrejme nemôže chýbať ani tu. Samozrejmosťami sú hláškujúci Spider-Man alebo Deadpool, pár ich však doručia aj postavy, od ktorých by sme to nečakali. Kedy ste totiž naposledy videli Heimdalla žartovať o Daredevilom pôvode?
Keď už spomíname Muža bez strachu – komiks ťaží aj z absurdnosti niektorých situácií. Daredevil sa stáva novým strážcom Bifrostu. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby tento titul nebol spojený aj s prívlastkom vševidiaci…
Komické vsuvky dostávame aj zo samotných panelov a aj ako komentáre od tvorcov. She-Hulk napríklad v úplne vážnej situácii zažartuje o gama žiarení. Inokedy napríklad zachytíme onen známy oranžový štvorček s textom „Ten deň pršalo vo Wakande vibranium a mŕtvi anjeli„.
Mimo kontextu môžu vyznieť plocho a nezaujímavo. Ale verte mi, v komikse The War of the Realms sa pobavíte viac, ako v ktoromkoľvek inom zošite z predošlého roku.
Veci, čo inde neuvidíte
Séria vyniká aj svojou jedinečnosťou scén. Black Panther jazdiaci na lietajúcom koňovi. Ghost Rider v pekle vedúci armádu nemŕtvych (čo už nemôže byť viac metal). Venoma na vodítku. To jednoducho inde neuvidíte. Rovnako by som sa vrátil k možnosti vidieť viacero variantov Thora v jednej kolekcii.
A môj osobný favorit vo veciach, ktoré inde neuvidíte – Odin, The Iron All-Father. Inak povedané – praotec Asgardu v brnení, ktoré pre neho vyrobil Tony Stark. Absolútna lahôdka.
Zhrnutie
Ak teda hľadáte kúsok, ktorý v sebe spája neprestajnú akciu, napínavý dej a vie do toho šikovne vsunúť aj humor, je táto zbierka presne pre vás. Chytí vás už prvou stranou a nedovolí sa vám odtrhnúť až do finálneho rozuzlenia. A pri poslednej stránke doslova zostanete s otvorenými ústami. Koniec je totiž nový začiatok…
Ale ak nestačia dôkazy o tom, že sa jedná o skutočne epický kúsok, Marvel na svojej stránke zverejnil oficiálny soundtrack. Takto môžeme pridať k zážitku pri čítaní hudobný doprovod.