Lietajúce auto NEC
Japonsko sa chystá stať lídrom v oblasti osobných dronov. Najnovší pokus spoločnosti NEC Corp. môžeme považovať aj za ukážku toho, čo dokáže ich lietajúce auto. Aj projektový manažér Kouji Okada tieto názvy berie ako synonymum:
„Japonsko je husto obývanou krajinou, čo znamená, že lietajúca autá by mohli odľahčiť obrovský nápor na cestnú dopravu. Náš pokrok nás stavia do pozície tých, ktorí vzdušnú prepravu rozšíria, pričom poskytujeme lokalizačné dáta a budujeme komunikačnú infraštruktúru pre lietajúce autá.“
Na videu vyššie vidíme úspešný test veľkého dronu, ktorý je stavaný tak, aby mohol prenášať ľudí. Batériami poháňané štyri vrtule vozidlo vyniesli do vzduchu, kde sa asi minútu vznášalo. Je však vidno, že toho treba ešte veľa doladiť.
Súčasný plán je taký, že podobné drony budú pre verejnosť dostupné už začiatkom roka 2023. Zaistiť by to mali aj viacerí investori, ktorí vkladajú obrovské peniaze do japonských spoločností, ktoré na vývoji týchto „lietajúcich áut“ pracujú.
Komplikácie
Konkrétne tento osobný dron od NEC váži vcelku skromných 150 kilogramov. Keď k tomu však pripočítame hmotnosť dvoch dospelých ľudí, situácia sa celkom zmení. Vyniesť do vzduchu tretinu tony a stabilne ju tam aj udržať, to už nie je také jednoduché.
Komplikované by to mohlo byť aj s parkovaním. Konkrétne tento dron má dĺžku 3,9 metra, pričom šírka je až 3,7 metra. Ak k tomu pripočítame niekoľko metrov bezpečnostnej zóny na pristátie/odlet, môže to byť celkom komplikované. To však nikoho nezastaví.
Asi najväčšou výzvou pre spoločnosti bude presvedčiť vládu, že ich dron je bezpečný. Ako tomu však býva, s podporou štátu je možné všetko. Nielen Japonci, ale aj Spojené arabské emiráty, Nový Zéland či Singapur vyvíjajú vlastné lietajúce autá, ktoré odľahčia cestnú dopravu.
Spoločnosti NEC a Cartivator majú obrovskú výhodu oproti svetovej konkurencii, pretože za nimi stojí japonská vláda. Zatiaľ čo test, ktorý vidíte na videu vyššie, sa odohrával v uzavretej klietke, firma Cartivator už má povolenie na vonkajšie lety. To, spolu s finančnou priazňou japonských investorov, by túto dvojicu spoločností mohlo behom pár rokov ustanoviť ako svetových lídrov v osobnej vzdušnej preprave.
Myslíte si, že lietajúce autá sú riešenie našich problémov s dopravou? Napíšte nám do komentárov.
Zdroj: engadget.com