Začali si ju všímať aj u nás
Aktualizované 27. 5. 2024: Podľa informácií od viacerých používateľov Androidu na Slovensku už čoskoro aj ku nám príde služba Nájdi moje zariadenie (Find My Device). Táto funkcia konkuruje podobným existujúcim službám Apple a Samsungu, avšak neobmedzuje ich funkčnosť. Google totiž s oboma firmami spolupracuje, aby rozširovali a zefektívňovali svoju službu Nájdi moje zariadenie.
Vyhľadávanie zariadení prebieha pomocou iných zapojených zariadení s podporou Bluetooth. Google pritom podľa svojho blogu dbá na bezpečnosť a chce sa vyhnúť podobným situáciám po spustení siete Nájsť od Applu, kedy ľudia využívali produkty Apple na sledovanie ľudí bez ich vedomia.
Pomocou Nájdi moje zariadenie pre Android bude možné vyhľadať aj vypnuté alebo vybité zariadenia, čo sa zíde najmä pri strate alebo odcudzení zariadenia. Sme teda radi, že s vami môžeme zdieľať pozitívne správy o tom, že služba prichádza aj na Slovensko.
Pôvodný článok
Konečne sme sa dočkali. Spoločnosť Google po dlhom čakaní predstavila novú verziu služby Find My Device (Nájdi moje zariadenie), vďaka ktorému používatelia môžu lokalizovať svoje zariadenia. Vývojár Androidu o tom informoval prostredníctvom oficiálneho blogu.
Nová služba štartuje v Spojených štátoch amerických a Kanade, postupne dorazí na celý svet vrátane Slovenska. Sieť Find My Device budú podporovať všetky zariadenia s operačným systémom Android 9 a novším, ktoré majú nainštalované služby Google Play.
Stačí Bluetooth a nový Android
Podobne ako pri alternatívnej sieti od Apple, vynovená sieť Find My Device pre Android zariadenia dokáže vystopovať napríklad stratený telefón pomocou dát z mobilnej siete a Bluetooth signálu. Vďaka obrovskému množstvu zariadení po celom svete bude možné nájsť zariadenie takmer kdekoľvek na svete, kde sa nachádza iné funkčné zariadenie zapojené do siete.
Keďže Find My Device podporuje aj Bluetooth, zariadenie lokalizujete aj bez použitia mobilného internetu.
Google navyše spomína, že vybrané zariadenia bude možné nájsť aj vtedy, keď budú vypnuté. Túto funkciu podporujú napríklad Pixel 8 a Pixel 8 Pro. Do samotnej siete okrem telefónov a tabletov zapojili aj Bluetooth tagy spoločností Chipolo a Pebblebee. V budúcnosti pribudne podpora aj pre tagy eufy, Jio, Motorola a ďalšie.
Poučili sa na fiasku s AirTagmi
Aby sa Google vyhol podobnej kontroverzii akou si prešiel Apple, tagy zapojené do siete sú „kompatibilné s upozorneniami na neznáme tagy naprieč systémami Android a iOS.“ AirTagy od Applu niektorí ľudia využívali na nedovolené sledovanie cudzích osôb. Spoločnosť sa kvôli tomu namočila do nejedného právneho sporu.
Vynovená aplikácia Find My Device disponuje aj funkciou „Find Nearby“, pomocou ktorej dokážete nájsť predmety v svojej tesnej blízkosti. Medzi praktické príklady patria napríklad stratené bezdrôtové slúchadlá alebo Bluetooth tagy na vašich kľúčoch, v peňaženke a podobne.
„Find My Device je od základov zabezpečené a súkromné dizajnom,“ hovorí v oficiálnom blogu viceprezident inžinierstva v Google Erik Kay. Okrem problémom s bezpečnosťou, ktoré mal Apple zo začiatku svojej siete Nájsť nevyriešené, chce Google tromfnúť svojho konkurenta aj väčšou kompatibilitou. Časom by mala služba fungovať napríklad aj s bezdrôtovými slúchadlami tretích strán. Google menoval výrobcov ako JBL, Sony a iných.
Toto značné vylepšenie siete Find My Device jednoznačne privítajú všetci používatelia Androidu. Zíde sa najmä pri hľadaní odcudzeného či strateného zariadenia alebo všeobecnom lokalizovaní predmetov prostredníctvom Bluetooth tagov. Zvýšená kompatibilita a bezpečnosť z nej robia silného konkurenta Apple. Teraz budeme len očakávať odpoveď technologického giganta s nahryznutým jablkom.