Teória o Matrix Resurrections
Štvrtý Matrix je nám zatiaľ poriadne propagovaný – či už si zoberieme desaťtisíce verzií teaseru, skutočne zaujímavý trailer alebo TV spoty. Každý obsahuje síce kryptické scény, ale aj nejaké nové čriepky informácií. Ľudia na internete si ich postupne dávajú dokopy a tak vznikla aj táto Matrix Resurrections teória.
Hovorí o tom, ako stroje stále držia ľudí a kľúčové postavy vo svojej virtuálnej realite. Tak v prvom rade – stále vidíme postavy, ktoré hrajú Keanu Reeves (Neo) a Carrie Anne-Moss (Trinity) pripojené k mašinám, ktoré zbierajú energiu. Takže skúsme to takto. Obe kľúčové postavy zdanlivo zomierajú na konci Matrix Revolutions.
Ako dlho už stroje držia Nea a Trinity?
Lenže čo keď nie? Čo keď je to iba jedna z vecí, ktorú stroje chcú, aby si mysleli a držia ich v zajatí dlhší čas? To by mohli dokazovať scény, kde sa Neo vidí v zrkadle a namiesto riadneho odrazu vidí svoju staršiu verziu – šedivého plešatejúceho muža s dlhou bradou.
Pri Trinity vidíme, ako jej po tvári beží známy zelený kód. Ešte bizarnejšia je však situácia, pri ktorej sa rozdelí na viacero obrazov (fraktálov). To môže byť len márna snaha strojov ju udržať vo fiktívnom svete. Zároveň im dodávajú obom ilúziu, že sú mladí a plní síl.
Vytvorili mladého Morphea stroje?
A vieme, že pri tejto filmovej sérii by sme mali hovoriť o trojici. Tretím do poradia je Morpheus, ktorý je teraz v mladšej verzii (hrá ho Yahya Abdul-Mateen II). V jednej scéne vidíme, ako je jeho telo vytvárané akýmisi mechanickými časticami.
Ak by ho tiež vytvorili stroje, aby udržali myseľ Nea v Matrixe, tak potom prečo tá zmena? Vidíme ho nosiť jeho typické oblečenie (hlavne okuliare), strieľať dvomi poloautomatickými zbraňami, trénovať bojové umenia… A práve jeho tréning v dojo môže byť pre to kľúčový. Mohol byť vytvorený, aby obalamutil vyvoleného, ibaže ten po uvedomení priniesol naspäť Morpheove spomienky a urobil u neho akési „prebudenie“.
Dobrý terapeut, zlý terapeut
Lenže táto Matrix Resurrections teória poskytuje aj ďalšie dôkazy o tom, ako sa snažia stroje udržať v Matrixe Thomasa Andersona. Vidíme, že s touto staronovou realitou chodí na terapiu. Jeho cvokárom je Neil Patrick Harris, ktorý ho presviedča, že nie je šialený.
Snaží sa potlačiť jeho „sny, ktoré nie sú snami“. A je to práve on, kto mu predpisuje modré pilulky. Áno, presne také, aké vám dajú stopku na odpojenie sa z Matrixu. A navyše – na stole má čiernu mačku, ktorá signalizovala v prvom filme deja vú, čo bolo znakom, že sa stalo niečo zlé (chyba v Matrixe). A keď sa chcem skutočne zamerať na detaily – aj rám jeho okuliarov je modrej farby.
Reinkarnovaný agent Smith?
Ale je tu aj druhý psychiater. Hrá ho Jonathan Groff a ten naopak, dáva Neovi guráž, aby uveril vo virtuálny svet. Hovorí mu, že sa má vrátiť tam, kde to celé začalo – do Matrixu. Následne sú jeho ústa zatvárané, tak ako sa to stalo Neovi v prvom filme, keď prišiel do kontaktu s agentom Smithom.
Mnoho fanúšikov teoretizovalo, že Groff hrá práve reinkarnovaného Smitha alebo jeho inú verziu. Možno je ale práve opačnou postavou, ktorá sa snaží Vyvoleného navigovať von z novej reality. Rozprávať sa s hlavnou postavou mu ale v každom prípade niečo bráni.
Udržať sa snažia aj ostatných ľudí – inak ako pilulkami
A teraz tá najviac znepokojujúca časť (aj pre všetkých, ktorí toto čítajú na mobile). Stroje nepoužívajú na otupenie ľudí iba modré pilulky, ale hlavne prenosné zariadenia. Ľudia nonstop pozerajú na obrazovky svojich smartfónov či tabletov a tak nevenujú viac pozornosti okolitému svetu.
To môžeme vidieť pri scéne s výťahom. Všetci sa pozerajú na obrazovky, iba Keanu Reeves nie (a celé to vníma v odraze v zrkadle). Táto časť má oproti pôvodnému Matrixu obrovskú výhodu, že môže použiť súčasné technológie. Veď si len rozpamätajme, ako sme žasli a všetci sme chceli vlastniť vyklápací mobil, ktorý bol Thomasovi doručený poštou v roku 1999…
Perfektne to do seba zapadá
Za nás musíme povedať, že rozhodne zaujímavá Matrix Resurrections teória. Vydedukovať to iba z niekoľkých záberov je veľmi dobrá (a precízna) práca a dá sa povedať, že všetko do seba zapadá. Či skutočne stroje využívajú tieto metódy, aby kľúčové postavy (aj všetkých ľudí) mohli udržať vo virtuálnej realite, si budeme musieť počkať do vydania filmu. To je našťastie naplánované o necelé tri mesiace, na 22. decembra.
Ako sa vám pozdávajú tieto dohady ohľadom štvrtého Matrixu? Dáva to podľa vás zmysel a môže to tak vo filme byť, alebo je to až prílišné analyzovanie scén? Dajte nám vedieť do komentárov.
Zdroj: collider.com