piatok, 24 januára, 2025
Reklama

Americký Mierotvorca (1997) sa rodil na Slovensku, prevažne v Bratislave

Nenechajte si ujsť

Reklama

Bolo to v roku 1996, keď sa hollywoodski filmári pustili do nakrúcania amerického akčného trháku Mierotvorca (The Peacemaker). George ClooneyNicole Kidman spolu bojujú proti rozpútaniu atómového pekla, keď sa atómové zbrane zo sovietskych zásob ocitnú v rukách teroristov. Ako Jing Jang, dva silné protiklady, nakoniec nájdu spoločnú cestu a zabránia rozsiahlym škodám na životoch. Pozornému divákovi neujde nemálo známych miest a každý Bratislavčan nepochybne zbystril zrak, keď videl niečo veľmi povedomé.

Keď Bratislava nahradzuje rôzne miesta Európy

Filmári idú tam, kde majú dobré podmienky a sú vítaní. Ak im poskytne dostatok priestoru a variáciu lokácií jediná lokalita, finančne, logisticky, aj časovo to môže znamenať úsporu. Tak je tomu aktuálne pri nakrúcaní amerického The Performance v uliciach Bratislavy. A bolo tomu tak aj v prípade Mierotvorcu, ktorý Bratislavu použil azda vo väčšine scén. A počítame medzi také aj scény z lietadla, alebo Pentagonu. Štadión Ondreja Nepelu ešte vo svojej staršej nezrekonštruovanej podobe poslúžil filmárom ako provizórny ateliér v ktorom vybudovali filmové kulisy Pentagonu, aj interiér lietadla. Spomína si na to a detaily prezrádza filmový architekt Tomáš Berka (2019, Slovart) v knihe Veľká Ilúzia a dopĺňa ju kniha Filmové miesta (Tomáš Galierik, Dajama, 2021).

George Clooney a Nicole Kidman pred budovou Slovenského národného divadla
George Clooney a Nicole Kidman pred budovou Slovenského národného divadla, Zdroj: 1.pluska.sk

Napriek tomu, že sa scéna podľa titulkov a dialógov vo filme odohrávala na viacerých miestach Európy a vzdialeného Ruska, prekvapivo sa filmový štáb dokázal uskromniť so Slovenskom. Malým štátom v strede Európy, ktorý vtedy neoplýval žiadnym výnimočným renomé. Len niekoľko správnych ľudí zo zákulisia malo to správne meno a boli na toľko schopní, aby dokázali naplniť všetky potreby náročného filmovania. Ak totiž nemáme filmové ateliéry, zostávajú len schopní ľudia a exteriéry. Najmä čo sa ľudí týka, Mierotvorca ukázal neobyčajný talent a vynaliezavosť slovenských kulisárov.

Slávna scéna v Primaciálnom paláci a na Hviezdoslavovom námestí

Prvé európske scény vznikali na Hlavnom námestí v Bratislave, ktoré ešte nieslo zelenšiu podobu bez toľkého kameňa ako dnes. Keď sa hlavné hviezdy filmu vydávajú za veľvyslancom na ambasádu, vchádzajú v skutočnosti do budovy Primaciálneho paláca, ktorá stojí určite za prehliadku. Najmä pre jej cenné tapisérie, ktoré ukrývajú výnimočný príbeh. Primaciálny palác sa vo filme objavuje z niekoľkých uhlov a miest. Dej sa veľmi rýchlo presúva viac do centra. Máme mať síce pocit, že sa dej odohráva vo Viedni, slovenskí diváci si však všimnú mnohé známe miesta a ilúzia padá. Staré ulice historického centra sa stali dejiskom šialenej naháňačky. Slovenský herec Ľubomír Paulovič neváha strieľať a tak ako George Clooney, aj on preukazuje výnimočné vodičské schopnosti a neuveriteľnú výdrž auta v úzkych dláždených uličkách. Máme možnosť vidieť Zámočnícku aj Ventúrsku ulicu.

Primaciálny palác Bratislava, Tomáš Galierik
Primaciálny palác ako filmová ambasáda vo Viedni, autor: Tomáš Galierik

Na Hviezdoslavom námestí sa následne odohráva nezabudnuteľná scénka demolácie dvoch áut, ktorá sa pri nakrúcaní niekoľko krát opakovala a nepôsobila tak dramaticky, ako tomu docielili vo finálnom strihu. Nakrúcanie vtedy zaujalo nejedného turistu a dodnes ich vo veľmi malých detailoch filmu vidieť postávať v úzadí. Autá, ale aj filmové stánky tu dostali poriadne zabrať. Falošná rakúska Viedeň stvárnená priestranstvom priamo pred historickou budovou Slovenského národného divadla, je však nasnímaná z množstva uhlov a tak dokonale každý Slovák spozná, že rakúske vlajky sú tam len pre atmosféru.

Reklama
Slovenské národné divadlo, Hviezdoslavovo námestie, Tomáš Galierik
Hviezdoslavovo námestie a historická budova Slovenského národného divadla, dejisko filmovej automobilovej naháňačky, autor: Tomáš Galierik

To stále nie je všetko zo Slovenska

V samotnom filme sa objavuje televízna reportáž z nepokojného Sarajeva, kde však reportérka stojí pred známou charakteristickou budovou Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí. Menej známe miesto, ktoré je ukryté v menej rušnej časti našej krajiny je železnica a Čremošniansky železničný tunel neďaleko mesta Harmanec. Významný je tým, že už v minulosti zaujal viacero filmárov aj starej československej, respektíve slovenskej filmovej klasiky. Čremošniansky tunel je známy svojim tvarom a zeleňou v okolí. Vo filme Mierotvorca (The Peacemaker) bol súčasťou scén ukrývania jadrovej bomby v úplne prvých minútach filmu.

Keď Slovensko zvládne zastúpiť aj New York

Pojem filmový zástup je vo svete filmu už pomerne dobre známy. Mierotvorca je sám o sebe významným príkladom toho, že umenie filmovej tvorby dokáže vytvoriť čokoľvek kdekoľvek, ak má ľudí a peniaze. Dodal by som, že je k tomu nevyhnutný aj záujem samotnej krajiny, aby niečo také u nej vznikalo a uvedomovala si, že nakrúcanie filmu je špecifickým javom, ktoré dokáže priniesť krátkodobú, ale zásadnú zamestnanosť najmä danej lokalite. Potrebuje ubytovanie, rozsiahlu logistiku a prináša zisk viac ako len filmárom. V rámci filmového zástupu je tak možnosť zaujať miesto vo svetovom filme a slovenské ruky tak môžu byť pokojne autormi vesmírnych lodí, antických chrámov, aj podmorského dna.

Reklama

Vo filme Mierotvorca Slovensko filmárom ušetrilo nemálo peňazí. Napríklad tým, že finálne scény samovražedného útočníka nevznikali v New Yorku, ale v Bratislave. Posledný boj v newyorskej katedrále proti samovražednému útočníkovi síce končí výskokom cez vitrážne okno niekam na ulicu v newyorskom Manhattane, reálne sa však herci pohybovali po Dóme sv. Martina v historickom centre Bratislavy.

Mierotvorca a spomenuté filmové lokality:

  • Hviezdoslavovo námestie pred historickou budovou Slovenského národného divadla. GPS: 48°08’31.6″N 17°06’33.2″E, Google: 48.142113, 17.109213
  • Dóm Sv. Martina, Rudnayovo námestie 1. GPS: 48°08’30.6″N 17°06’18.6″E, Google: 141843, 17.105166
  • Kapitulská ulica. GPS: 48°08’35.0″N 17°06’18.6″E, Google: 48.143066, 17.105173
  • Hlavné námestie. GPS: 48°08’36.7″N 17°06’29.9″E, Google: 143525, 17.108305
  • Primaciálne námestie a Primaciálny palác (ako sídlo ruského bossa). GPS: 48°08’38.4″N 17°06’34.6″E, Google: 144000, 17.109620

Článok pripravil Tomáš Galierik, autor knihy Filmové miesta, ktorá čitateľa sprevádza po Slovensku a vybraných filmových lokalitách. Približuje obce, objekty a scény, ktoré sa objavili v slovenskom, alebo svetovom filme, a v ďalšej umeleckej tvorbe. Zachytené v pôvodnej, alebo kulisami upravenej podobe.

Reklama
Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama