Mission: Impossible Odplata – Prvá časť RECENZIA – Počas posledných troch desaťročí premenil Tom Cruise franšízu Mission: Impossible na jednu z najväčších akčných filmových sérií všetkých čias. Každý jeden film posunul možnosti toho, čo by mohol takýto blockbuster poskytnúť náročnému publiku a o niečo sa pokúsil aj netradične nadčasový najnovší prínos.
S poriadne nabitými júlovými filmami sa roztrhlo vrece a slovenské kiná ponúkajú poriadnu nálož, pričom to najlepšie ešte len príde. Alebo už prišlo? Odpoveď dostaneme už tento týždeň, ale jedno potvrdiť môžeme už teraz. Akčný žáner nám posledné roky nič svetoborné nepriniesol a Mission: Impossible 7 hádže po „vesmírnom rodinnom prepadáku“ Rýchlo a zbesilo 10 záchranné koleso.
Ethan Hunt má rodinu jednoducho na háku a namiesto toho je jeho úloha oveľa dôležitejšia ako nezmyselná naháňačka so strateným bratom – studená vojna sa síce skončila, ale spor medzi Američanmi a Rusmi pokračuje v nezabudnuteľnom prevedení s hŕstkou kvalitných hercov a najnovší film zo série dokazuje jednoznačnú žánrovú dominanciu, ktorá prináša do slovenských kín v roku 2023 veľmi príjemné prekvapenie.
Mission: Impossible Odplata – Prvá časť RECENZIA
S Christopherom McQuarriem spolupracuje Tom Cruise už dlhých 15 rokov od scenáru k vojnovému filmu Valkýra (2008). Minulý rok nám na veľké plátna priniesli kinohit Top Gun: Maverick, ktorý sa svojím dramatickým a akčným štýlom zapísal do sŕdc všetkých fanúšikov kvalitných filmov. O niečo podobné sa snažia aj pri Mission: Impossible a nie sú tak ďaleko od kolosálneho úspechu. Reč je totiž o spoľahlivej luxusnej značke akčných blockbusterových trhákov, ktorý nevie sklamať.
Tvorcovia však vo veľkej miere viditeľne kašlú na chémiu medzi niektorými postavami a filmová novinka doslova ignoruje prácu s emóciami a zbytočne nezastavuje, aby si diváci v kinách mohli vychutnať každý detail a užiť si všetky veľmi zásadné zvraty a nezabíjajú čas konverzáciami o ničom. Inými slovami, z auta na motorku a z motorky do vlaku.
Ročný odklad filmu taktiež prospel na aktuálnosti. Žijeme v dobe, kedy chatboti a strojové učenie naberá na obrátky každý jeden deň. Umelá inteligencia sa integrovala do väčšiny aspektov našich životov, ale v Mission: Impossible 7 namiesto prosperity ľudom prináša riadnu galibu. Poňatie AI ako zlovoľne laškujúcej entity, zamknutej na kľúčik v sovietskej ponorke, dáva filmu úplne nový rozmer a takéto prepojenie, epická záchrana sveta – vedomá zlomyseľná AI a epická akcia veľkého počtu všemožných charakterov v nestarnúcej obľúbenej franšíze, tu ešte nebola.
Naháňačka na medveďa, psa, mačku a myš
Hravé a svižné tempo viac ako 160 minút. Problémom však je zbytočné zaľudnenie štyrmi prepletenými partiami, ktoré sa budú navzájom loviť počas celého filmu. Ich kmitanie pred kamerami miestami brzdí osobnú linku a vytvára chaos. Tak či onak, cez jednoduchú zápletku „hľadaj kľúč“ dostávame servírovanú vybrúsenú akciu. Napríklad rímska naháňačka s fiatom z traileru má nie len skvelú dynamiku, réžiu a kamerovo zvládnuté scény, ale aj nápaditosť a humor, že proti nej naháňačka v tom istom rímskom Rýchlo a Zbesilo 10 vyzerá ako chudobný bratranec bez fantázie.
Ak sa však vrátim k spomínanej štvorici, kde začať. Tom Cruise totiž nebude medveď ani myš, ale niečo presne medzi. Na vrchole pomyselného reťazca sa nachádza Ethanova minulosť a nevyriešené účty. Jedným z nich je charizmatická postava antagonistu Gabriela (Esai Morales), ktorý sa pre hlavnú postavu stáva nočnou morou a dopomáhať mu bude jeho ázijská vrahyňa Paris (Pom Klementieff).
Ďalej tu máme partiu agentov, starú známu agentku Ilsu (Rebeccu Ferguson), sexi zlodejku Grace (Hayley Atwell) a samozrejme nestarnúcu dvojicu Ethanových pomocníkov Benjiho (Simon Pegg) a Vinga (Luther Stickell). Všetky vyššie spomenuté postavy svoje úlohy zvládli na výbornú a bez potrebného humoru by film pravdepodobne skrachoval. Také niečo sa našťastie nestalo a na pozadí nostalgickej hudby je atmosféra filmu nad úrovňou dnešných akčných filmov. Napríklad taký Extraction 2 od Netflixu je v porovnaní s Cruisovou nádielkou akcie beznádejný prípad.
Bezkonkurenčné kaskadérske kúsky
Ako sme si už pri tejto franšíze zvykli, kaskadérske kúsky tvoria jeden zo základných pilierov celej série. Tom Cruise aj vo veku 61 rokov dokazuje, že Mission: Impossible od vypustenia prvého filmu z roku 1996 nepoľavila ani o kúsok, práve naopak. Perfektne sa prispôsobili modernej dobe plnej technológií a pred kamerou tak vidieť dokonalé akčné sekvencie, ktoré vyrážajú dych.
Cruise opäť raz ignoruje zákony gravitácie (na rozdiel od Rýchlo a zbesilo 10 stále uveriteľne) a čo je tom najlepšie, nestarnúci herec si v takmer dôchodkovom veku skáče z útesov a dokazuje, prečo je séria Mission: Impossible stále fenomenálna, pútavá a presiaknutá adrenalínom. Ako hlavná postava filmu priznala, do veľkej miery si väčšinu kaskadérskych kúskov odskákal sám.
Skok na motorke z útesu sa jednoznačne zapíše do histórie kinematografie ako impozantný kúsok, ale tých je vo filme našťastie oveľa viac. Miestami ich nebudeš stíhať absorbovať, pretože z akcie sa presúvame do ďalšej akcie, a na nezmyselné dialógy jednoducho nebude čas. A to hlavne vtedy, keď je v pätách utajených záchrancov sveta antagonista nadľudských rozmerov, bez teľa a mysle, ale aj tak s úmyslom ovládnuť svet a nastoliť nový poriadok.
Nikto nie je dokonalý
Námet vyzerá byť na dobu digitalizácie priam nepriestrelný. Nie však vtedy, ak si vymeníte zásobník a namiesto slepých nábojov vystrieľate ostré. Vtedy veľmi rýchlo zistíte, že ani nepriestrelná vesta nebude stačiť a aj najnovší akčný festival s Tomom Cruisom má svoje muchy. Umelá inteligencia sa prejavuje v podobe „windowsového Jarvisa“ a organizuje párty, no nedokáže zastaviť jedného človeka? Komické.
Ak by bola umelá inteligencia na úrovni vedomia, nakoľko sa tak vo filme tvári, vedela by o každom jeho kroku. Preto je miestami vtipné sledovať vývoj dejovej línie. Vševediaca AI entita tak nie je až tak vševediaca. Logickosťou a mocou miestami akoby vypadla z deväťdesiatkového béčka uloveného z poličky skrachovanej videopožičovne. Jednoducho napísané, aj pokročilá neurónová sieť dokáže byť ovládaná človekom a zotročená ako africký kontinent v 15. storočí. Čo tým myslím? Nie je to nič prijemné, ale na konci predsa len prichádza spravodlivosť pre všetkých.
Chybičiek sa vo filme nachádza viacej. Napríklad nevedomosť niektorých postáv rozoznať farbu očí a farbosleposť sa zdá byť kľúčovým faktorom k záchrane sveta. Hold, niektoré aspekty filmu pobavili aj v tom horšom ponímaní, ale nič sa nedá robiť. Finále uvidíme až budúci rok a ako to celé dopadne je zatiaľ vo hviezdach. Dobrou správou je, že Mission: Impossible Odplata – Druhá časť má stále čo dobiehať.
Mission: Impossible Odplata – Prvá časť RECENZIA – Zhrnutie
Špičková akčné blockbusterové dielo. Cruise a McQuarrie našli svoj osobitný, poctivý, trpezlivý štýl a pridávajú ďalší podarený kúsok do série. Remeslo je veľkorysé a na vrchole súčasných hollywoodskych možností sa nemá za čo hanbiť. Dostali sme absolútneho maznáčika, neodfláknutého a robeného s poriadnou dávkou originality, aký si už dlhú dobu v kinách nepamätám. Nekonkuruje mu ani sto rokov zo schodov padajúci John Wick či nevhodne melodramatická posledná bondovka.
S radosťou v očiach preto môžem napísať, že máme dočinenia s jedným z najlepších M:I, nie však určite s tým najlepším. Žiaľ, stále je cítiť klišé a predvídateľnosť niektorých situácií. Napriek tomu je dej stále takmer perfektný so skvelými novými postavami alebo parádnymi akčnými momentmi na čele s brutálnym finále, ktoré strčí do vrecka väčšinu známych akčných scén z predošlých častí. Tom Cruise to zase dokázal a kontroverzný chaotický Hollywood má ďalšie akčné umelecké dielo. Film som videl v Auparku 4DX, a síce som si niektoré scény skrz neustavičné natriasanie neužil podľa očakávaní, Mission: Impossible Odplata – Prvá časť si hodnotenie 7,5/10 jednoznačne zaslúži.