Odysea verzus život
Je to vôbec možné? Má tento článok vôbec zmysel? Dokážeme porovnať odyseu Interstellar od Christophera Nolana a celoživotné dielo Martina Scorseseho? Dá sa na filmy pozrieť tak, že nám obidva chcú ukázať podobnú filozofickú úvahu?
Nie je to o vizuálnej stránke
Obidva tieto filmy predbehli svoju dobu. Napríklad, ak bude bežný divák pozerať Silence, tak pri tom pravdepodobne zaspí. A určite na tieto dva filmy nepoužili nejaké revolučné technológie. V tomto smere by bol Interstellar predsa len trošku inovatívnejší. Takže z tohto hľadiska by predsa len zaujal Interstellar širší okruh divákov. Ale my, neoblomní filmoví nadšenci, ktorí dychtíme po tom, aby naše mozgy boli dostatočne zničené, pre nás sú obidva filmy neuveriteľným veľdielami.
Celkom podobné?
Môžeme prirovnať vyhasínajúci život na Zemi v Interstellare ku katolíckej cirkvi v Japonsku vo filme Silence? Vo filme Interstellar sa skupina vedcov vydáva na cestu za poznaním. Za nádejou. Za novým životom. Za záchranou. Chcú, aby sa raz vrátili domov a všetko klapalo po starom, pretože riziko, že planéta Zem už nebude naďalej poskytovať svoje služby je priveľké. Christopher Nolan priniesol na plátno film, ktorý otriasol mnohými ľuďmi, vedcami aj myšlienkami. Pretože priniesol film, ktorý ešte len bude aktuálny. Raz určite. V podstate natočil niečo, čo by sme mohli prirovnať napríklad ku knihe Cesta na Mesiac od Julesa Verneho. Pretože ľudstvo naozaj na ten Mesiac šlo (Aspoň takto to tvrdia západné médiá, budeme im veriť). Dokonca ešte len nedávno sa potvrdila jedna hypotéza z filmu Interstellar, a to už je ten film starý vyše dvoch rokov. A teda som naozaj veľmi zvedavý, akú pravdu nám ešte v budúcnosti prinesie.
3 dekády a film s filozofiou za všetky drobné
A čo Silence? Na úvod by sme len radi podotkli, že akokoľvek je to divné, tak názov Silence naozaj po slovensky znamená Mlčanie. Pre obyčajného prostého diváka sa Silence skrýva za knihu Mlčanie od japonského spisovateľa Shushaku Enda, ktorá pojednáva o tom, že kresťanstvo a Japonsko neboli veľmi dobrý priatelia. To je samozrejme len jeden uhol pohľadu. Kniha v sebe ukrýva viac, tak ako aj film. Myšlienka tohto filmu by sa veľmi skreslene dala popísať tak, že by sme sa nemali snažiť vnucovať svoj názor niekomu inému. Ja vlastne ani neviem presne popísať, čo mám v hlave. Jediné čo viem je, že na tento film rozhodne nebude stačiť jedno zhliadnutie v kine. Každým ďalším pozretím sa vo Vás bude prehlbovať pocit, že vlastne nič neviete. A pocit, že nemáte na to pochopiť tento film. Pretože mať v hlave myšlienku 28 rokov, a upravovať ju až z toho vzniklo toto, to nepochopí nikto na prvý krát. A možno ani sám Martin Scorsese.
Sebauspokojenie
Silence sa možno nedostal do tak širokého povedomia ako Interstellar, ale načo vlastne? Myslím, že úplne stačí fakt, že Martin Scorsese je so svojim filmom spokojný, a nič viac k už šťastiu netreba. Pretože cesta, ktorú prešiel za tých 28 rokov, všetko, čo sa naučil, všetko čo natočil, to všetko viedlo k tomu, že raz to hodí na plátno. A tak, Silence nie je len filmom. Je to aj životnou výpoveďou Martina Scorseseho. V tom filme môžete vidieť aj iné Scorseseho filmy, no aj tak Vám to nedá najavo, pretože Silence je tak komplexná hračka, že vyriešiť ju bude trvať ešte mnoho času. A možno na to, čo v skutočnosti vlastne Scorsese chcel povedať budeme potrebovať 28 rokov.
Budúcnosť pred očami
A rovnako ako Silence prináša niečo čo nepochopíme na prvý krát, aj Interstellar prináša premýšľanie na dlhé zimné večere. A i keď sa už zima pomaly končí, nad Interstellarom môžete premýšľať stále. Dookola. Lebo nemáte šancu zachytiť všetko, čo Vám Interstellar chcel povedať na jedno pozretie. A možno za týmto filmom nestojí takmer 30 ročná história, vtedy možno Nolan začal natáčať študentské filmy, ale Christopher Nolan nepotrebuje toľko času aby vedel to, čo chce točiť. A ak si to pozriete, alebo ste to už videli, tak zistíte, že Nolan by bol sakra dobrý vedec. Minimálne konšpirátor.
Minulosť či budúcnosť?
Interstellar možno hovorí o budúcnosti, ktorá ani nie je istá, a Silence zase hovorí o minulosti, ktorá sa vážne stala. No so súčasnou situáciou vo svete, pri všetkých tých teroristických útokoch sa aj Silence stáva možnou budúcnosťou.