Prečo by niekto mal monitor otočený o 22 stupňov?
Drvivá väčšina používateľov si bez rozmýšľania kúpi monitor s pomerom strán 16:9 a po zapojení ho používa tak, ako zamýšľal výrobca. Tento klasický pomer strán je aktuálne najpoužívanejší spomedzi všetkých notebookov alebo monitorov ku stolným počítačom. Ponúka skvelý kompromis medzi vertikálne a horizontálne zobrazovaným obsahom. Čo keby však existovala lepšia možnosť? A nehovorím teraz o inom type monitoru, ale o jeho otočení. Istý vývojár s prezývkou xssfox na svojom blogu upozornil na niečo, čo by vám nikdy nenapadlo: otočenie o 22° je optimálne pre efektivitu pri práci.
Cúvnime trochu a vráťme sa ku pomeru strán obrazovky. Nejestvujú totiž len obrazovky 16:9, ktoré pracujú na klasických Full HD (1920 x 1080) alebo 4K (3840 × 2160) rozlíšeniach. Na trhu sa totiž objavuje stále viac monitorov s rôzne „natiahnutými pomermi strán“. Populárne sú najmä displeje, ktoré si zachovávajú vertikálne rozlíšenie, ale poskytujú viac pixelov na šírku. Takéto monitory majú väčšinou pomer strán 21:9 a vhodné sú najmä pri pozeraní filmov alebo hraní hier, kedy môžu hráčom rozšíriť zorné pole a pomôcť dosiahnuť lepšie výsledky.
Na druhú stranu sa objavujú aj displeje približujúce sa štvorcu. Napríklad notebooky Microsoft Surface Laptop disponujú pomerom strán 3:2 s rozlíšením 2256 x 1504. Neštandardné pomery strán majú aj laptopy od Apple (1,55:1), ktoré taktiež poskytujú viac vertikálneho priestoru oproti väčšine ostatných notebookov alebo počítačových monitorov. Výhodu pocítite najmä pri prezeraní webstránok, pri ktorých používateľ scrolluje zhora dole. Súčasne tak dokáže zobrazovať viac vertikálneho obsahu.
Otočenie monitora má viacero výhod
Rôzne pomery strán monitorov disponujú svojimi výhodami aj nevýhodami, a preto sa nájdu aj takí používatelia, ktorí experimentujú s otočením displeja. Pre niektorých môže byť vhodné práve vertikálne zobrazovanie, teda otočenie o 90°, napríklad pri čítaní dokumentov alebo prehliadaní sociálnych sietí.
Z vlastnej skúsenosti vravím, že vertikálny monitor nie je pohodlným riešením pre primárny displej. Je však veľmi užitočný ako sekundárna obrazovka. Ak máte dva (alebo aj tri či viac) monitorov a vhodný držiak, skúste jeden z nich otočiť o 90° a vo svojom operačnom systéme nastaviť zobrazovanie na výšku. Vo Windowse cez Nastavenia > Systém > Obrazovka > Orientácia obrazovky.
S otočením obrazovky o 90°, respektíve na výšku, experimentoval aj vyššie spomínaný programátor xssfox. Pre jeho prácu však nebolo vhodné, keďže pri písaní dlhých riadkov kódu potrebuje široký displej. Aj preto používa monitor s pomerom strán 21:9.
Čo ak skúsime iné hodnoty?
Trochu neštandardne sa však zamyslel nad tým, ako by to vyzeralo, keby si nevolil len očividné okrúhle hodnoty. Ďalej teda skúsil otočenie o 1° alebo aj 45°. S humorom dodal, že modifikácia zobrazovania o stupeň sa zíde tým, ktorí majú krivý stôl a štyridsaťpäť stupňov je zasa skvelý kompromis, ak si neviete vybrať medzi „na výšku“ alebo „na šírku“. Po vtipných experimentoch však prišiel na to, že mu najviac vyhovuje otočenie o 22°.
Dôvod je prostý. Práve pri tomto otočení totižto xssfox dosiahol maximálnu horizontálnu dĺžku riadku, čo sa mu môže zísť pri písaní kódu. Treba brať do úvahy, že výpočet programátor vykonal pre svoj monitor s pomerom strán 21:9, pri iných hodnotách môže byť rozdielna aj miera otočenia pre najdlhší vzdialenosť „od rohu po roh“.
Ešte predtým, ako si pôjdete nastaviť otočenie obrazovky o pár stupňov, myslite na to, že to spravíte iba v Linuxe. Samozrejme, ide skôr o zábavný experiment ako o skutočnú radu, takže by ste to možno ani nemali robiť. Programátor na svojom blogu doplnil aj vtipnú nevýhodu otočenia o 22°, a to že sa vám začne zošmykovať webkamera z monitora.
Aký pomer strán ma váš monitor? Používate viacero monitorov, alebo iba jeden? Experimentovali ste niekedy s otočením obrazovky? Napíšte nám do komentárov.