pondelok, 16 decembra, 2024
Reklama

Moorov zákon, alebo dôvod, prečo o pár rokov zahodíme svoje moderné počítače!

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.
Reklama

Moorov zákon zomiera

Ikonický Moorov zákon je pomenovaný po spoluzakladateľovi spoločnosti Intel, Gordonovi Moorovi. Ten ešte v toku 1965 spozoroval, že veľkosť tranzistorov sa zmenšovala takým rýchlym tempom, že každý rok sa ich na čip rovnakej veľkosti zmestil dvojnásobok. Prvotný „boom“ po začiatku éry tranzistorových čipov ľudstvu otvoril nekonečné možnosti. Pravidlo bolo neskôr, v roku 1975, jemne upravené.

moorov zakon
Zdroj: thedailybeast.com

Ako výsledok pozorovania skutočného sveta bolo od začiatku jasné, že nebude úplne presné a už vôbec nebude platné naveky. To, čo mnohí považovali za nepredstaviteľné, sa však stalo skutočnosťou. Počet tranzistorov v procesoroch za po dobu vyše 50 rokov zdvojnásobil každý rok až dva. Stabilný vývoj technológií nám neustále pripomínal svetlú budúcnosť, v ktorej si splníme svoje sny a spoločnosti boli motivované tieto technológie tlačiť vpred, aby Moorov zákon ostal nažive. Naozaj nič však netrvá večne.

Reklama

Nevyhnutné spomalenie vývoja

Dizajnéri, inžinieri a počítačoví technici sa v roku 2016 zhodli, že Moorov zákon zanikne v najbližšom desaťročí. No a že už nestíha s predchádzajúcim pravidlom, to bolo zjavné ešte nejakú dobu predtým. Intel ešte 6 rokov dozadu verejne potvrdil to, čo mnohí predpokladali: vývoj sa spomalil. Zdvojnásobiť výkon procesorov trvá stále dlhšie a dlhšie, až dosiahneme bodu, kedy bude Moorov zákon irelevantný. Alebo, ako vravia ostatní: mŕtvy.

Reklama
moorov zakon
Zdroj: pointsandfigures.com

Neuveriteľný pokrok a budúcnosť, ktorá Moorov zákon oživí

Ešte dávnejšie bolo pravdou, že do počítačov sa investovať neoplatilo. Moorov zákon totižto vravel, že o dva roky neskôr bude možný vznik dvojnásobne výkonnejších procesorov s rovnakou cenou výroby (a predaja). Ako však bude čas plynúť, uvidíme, že ľudia budú na počítače míňať stále viac peňazí, pretože, jednoducho povedané – dlhšie vydržia. Po ďalších dvoch rokoch už nebudete mať pocit, že by ste zaostávali. Túto pravdu môžeme v poslednej dobe pozorovať čoraz častejšie.

Je však stále neuveriteľné, ak sa zamyslíme nad rýchlosťou pokroku vývoja procesorov. Prenosný počítač Osborne Executive z roku 1982 poháňalo CPU s rýchlosťou 4 MHz. V roku 2007 prišiel prvý iPhone, ktorý sa pýšil CPU s rýchlosťou 412 MHz. Rozdiel medzi týmito zariadeniami je masívny. O 25 rokov starší počítač bol oproti prvému smartfónu od Apple 100-kráť ťažší, 500-krát objemnejší, 10-krát drahší a rýchlosť jeho procesoru nedosahovala ani stotinu. Je možné, ba dokonca pravdepodobné, že 25 rokov po vydaní iPhone neuvidíme až taký veľký vývoj v tranzistorových procesoroch. Môžeme totižto predpokladať, že do tej doby ich celkom nahradíme novými technológiami, ktoré obživia Moorov zákon.

Reklama
moorov zakon
Zdroj: en.wikipedia.org

Mechanické kovové kolieska, kazetové systémy, elektrónky, tranzistory… Technológie, ktoré v súčasnosti využívame, nie sú konečným cieľom. Ako tomu bolo v minulosti, aj tranzistory sú len prechodným bodom. Moorov zákon zomiera kvôli tomu, lebo ich začínajú obmedzovať fyzikálne zákony. Približujú sa veľkosti atómov, čo je boj zákonov, ktorý sa vyhrať nedá. Ako vždy si však nájdeme inú cestu. Nech už to budú kvantové počítače, neurocore čipy či použitie pohybu jednotlivých elektrónovsen udržania Moorovho zákona pri živote tu bude navždy.

Reklama
moorov zakon
Kvantový počítač IBM, ktorý sa dá použiť vo vede na predpovedanie správania molekúl; Zdroj: engadget.com

Fascinujú vás technológie, počítače a ich minulý i budúci vývoj? Privítali by ste viacej podobných článkov? Vaše názory a pripomienky nám zanechajte v komentároch!

Zdroj: mooreslaw.org, wikipedia.org, technologyreview.com, investopedia.com

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama