Najlepšie komiksové filmy za posledných 10 rokov
Dámy a páni, vitajte v novej dekáde. Aj napriek hádkam o tom, či skutočne ide alebo nejde o nové desaťročie, sa dnes spolu pozrieme na tie vôbec najlepšie komiksové filmy, ktoré sme videli za posledných 10 rokov. V zozname teda nájdete tituly, ktoré mali premiéru v kinách v priebehu rokov 2010 až 2019.
Ešte na úvod chceme podotknúť, že výber filmov a ich poradie v zozname zostavoval redaktor. Pokiaľ si podľa vás prvé miesto zaslúži iný titul, poprípade sme na nejaký počin zabudli, napíšte nám do komentárov. Teraz sa už však bez akéhokoľvek zdržovania pusťme do toho.
10. Kingsman: Tajná služba (2015)
Komiksová séria bola prvýkrát publikovaná v roku 2012 pod názvom The Secret Service (Tajná služba). Jej príbeh, ako aj dej dvoch pokračovaní The Big Exit (2017) a The Red Diamond (2018), pochádzajú z pera Marka Millara, pričom o umeleckú stránku diel sa postaral Dave Gibbons.
Po prvej filmovej adaptácii z roku 2015, o ktorú sa postaral režisér Matthew Vaughn, sme sa dočkali aj pokračovania s názvom Kingsman: Zlatý kruh, pričom do konca roku 2020 dorazí aj prequel príbeh The King’s Man. Medzi plánmi štúdia je aj ďalšie pokračovanie, no zatiaľ sa to má tak, že originál s hercami Colinom Firthom a Taronom Egertonom patrí medzi skvelé akčné / špionážne / komediálne filmy, ktoré by mal každý vidieť.
9. Kick-Ass (2010)
Kick-Ass je čierna komédia z roku 2010 (takže tesne patrí do zoznamu medzi najlepšie komiksové filmy posledného desaťročia), ktorá taktiež vznikla na námet komiksov Marka Millara a taktiež ju zrežíroval Matthew Vaughn. Film Kick-Ass má dokonca rovnakú scenáristku ako Kingsman: Tajná služba – Jane Goldman.
Príbeh vyobrazuje obyčajného tínedžera Davea Lizewského (Aaron Johnson), ktorý sa rozhodne stať sa skutočným superhrdinom. Počas neúspešného pokusu o boj s neprávom narazí na Big Daddyho (Nicolas Cage), ktorý vytrénoval svoju 11-ročnú dcéru, aby sa z nej stala krvilačná Hit-Girl (Chloë Grace Moretz).
Príbeh je skvelý aj preto, lebo ukazuje na absurditu superhrdinov, z ktorých mnohých paroduje. Film si robí srandu zo seba samého, ako aj zo žánru komiksoviek, pričom scenár je napísaný naozaj len pre dospelých ľudí.
8. Deadpool (2016)
Deadpool sa ponoril do prostredia mainstreamu a postavil žáner superhrdinských komiksoviek na hlavu. Rovnako šialený ako v komiksoch od Marvelu, herec Ryan Reynolds dostal druhú šancu poviesť vlastnú sériu po neúspechu v podobe Green Lanterna (2011). Ten nás v Deadpoolovi oslovil natoľko, že sme si ho v novom obleku okamžite obľúbili.
Film je plný dospeláckeho humoru, čo dokazuje jeho R-rating. Prítomnosť krvi, nadávok a nahoty znamená obmedzenosť prístupu mladých divákov k filmu, čoho sa štúdia vždy báli z finančných dôvodov. Deadpool však so svojimi tržbami 782 miliónov dolárov dokázal, že aj takýto film dokáže zarobiť. Dosť možno podporil štúdia v tom, aby sa nebáli ísť do podobných projektov.
7. X-Men: First Class (2011)
Sľubujem, že X-Men: First Class je posledný film tohto zoznamu, o ktorý sa postaralo režisérsko-scenáristické duo Matthew Vaughn a Jane Goldman. Tým sa však podarilo zachrániť sériu, ktorú v roku 2009 takmer fatálne poškodil kriticky neúspešný počin X-Men Origins: Wolverine.
Príbeh sa dá považovať za prequel, ako aj tzv. soft reboot (séria pokračuje ďalej, ale s veľkými zmenami v základoch). Vďaka tomu sme sa mohli pozrieť ešte z väčšej blízky na vzťah Charlesa Xaviera a Erika Lehnsherra v podaní hercov Jamesa McAvoya a Michaela Fassbendera. Film nie je dokonalý, no jednoznačne patrí medzi špičku série X-Men a jedny z najlepších adaptácií Marvel Comics.
6. Captain America: The Winter Soldier (2014)
Chris Evans sa vrátil ako ikonický Captain America, aby si zahral v druhej časti svojej filmovej série v rámci Marvel Cinematic Universe. Práve tento počin mnoho fanúšikov označuje za ich najobľúbenejší z tohto univerza, a to často kvôli tomu, že nepôsobí ako superhrdinský film, ale skôr ako špionážny thriller. Ide o jeden z najrealistickejších MCU filmov, vďaka čomu je bojová choreografia brutálnejšia a viac záleží na príbehu.
The Winter Soldier tiež značí príchod režisérov Anthonyho a Joea Russovcov, ktorí sa neskôr spolu so scenáristmi Christopherom Markusom a Stephenom McFeelym postarali o filmy Captain America: Civil War, Avengers: Infinity War a Avengers: Endgame.
5. Scott Pilgrim proti celému svetu (2010)
Mohol by som tvrdiť, že režisér/scenárista Edgar Wright týmto filmom značne predbehol dobu. Založený na komiksoch Bryana Lee O’Malleyho, príbeh sa zameriava na Scotta Pilgrima (Michael Cera), amatérskeho muzikanta, ktorý sa musí postaviť v súboji proti siedmym zlým ex-priateľom jeho najnovšieho dievčaťa menom Ramona Flowers (Mary Elizabeth Winstead).
Žiaľ, aj napriek neuveriteľnému vizuálnemu štýlu, humoru a skvelým hereckým výkonom bol film finančným prepadákom. Kvôli tomu ten komentár ohľadom toho, že Wright predbehol dobu. Kritici film hodnotili kladne a po vývoji chuti širokej verejnosti si Scott Pilgrim našiel kultovú základňu fanúšikov.
4. Avengers: Infinity War (2018) / Avengers: Endgame (2019)
Neprítomnosť Avengers: Infinity War a Avengers: Endgame na tomto zozname by bola hriechom. Na začiatok podotýkam, že dvojicu týchto filmov dávam dokopy preto, aby v zozname ostalo miesto na ďalšie skvelé počiny. Tiež treba uznať, že Infinity War a Endgame by sa teoreticky dali zostrihať do jedného 5-hodinového príbehu.
Číra veľkoleposť týchto dvoch filmov však nie je všetko. Príbehy sú naozaj kvalitne napísané, nehovoriac o hereckých výkonoch, špeciálnych efektoch, hudbe, réžii atď. Sú tiež impozantné zo scenáristického hľadiska. Akýmsi zázrakom sa podarilo dokázať to, aby neboli chaotické, aj keď v nich sledujeme príbehy cez 20 charakterov.
Infinity War a Endgame každého zaujali z iných dôvodov. Skorší z nich, teda tá časť, v ktorej sa antagonistovi Thanosovi podarilo vyhrať nad dobrými superhrdinmi, ma však úprimne zaujal viac už len z tohto dôvodu.
3. Logan (2017)
Logan je superhrdinský film, o ktorom sa stále málo rozpráva. Finálny príbeh v podaní herca Hugha Jackmana ako Wolverinea zrežíroval James Mangold, ktorý vychádzal z komiksu Marka Millara.
Dej nám ukazuje pochmúrnu alternatívnu budúcnosť, v ktorej sa Logan stará o veľmi starého a chorého Charlesa Xaviera. Kritici vyniesli nad oblaku ako titulného herca, tak aj Patricka Stewarta a ďalších, popri čom si chválili réžiu, scenár, efekty, akčné scény a emocionálnu hĺbku. Šlo o prvú komiksovku nominovanú na Oscara za scenár. Bol to jemný odchod od klasických superhrdinských počinov, ktorý nás rozplakal, vďaka čomu Logan jednoznačne patrí medzi tie najlepšie komiksové filmy.
2. Spider-Man: Paralelné svety (2018)
Jednoznačne jeden z najlepších Spider-Man filmov v histórii, Paralelné svety sú zhodou okolností animák. Dielo, ktoré vzišlo zo spolupráce štúdií Sony a Marvel, sa vyznačuje neskutočným vizuálnym spracovaním. Sledovať tento film je skôr ako pozerať sa na pohyblivý komiks, čo je logické, keďže na ňom pracovalo až 140 jednotlivých umelcov.
Film bol venovaný dvom legendám komiksov: Stanovi Leemu a Steveovi Ditkovi (tvorcovia Spider-Mana), ktorí zomreli v rok jeho premiéry. Žiaľ, ani jeden z nich si dokončenú snímku pozrieť nestihol. Keby to však stihli, som si istý, že by naň boli hrdí.
Miles Morales nás očaril ako mladý Spider-Man, ku ktorému sa pridal rovno celý ansámbel ďalších Spider-ľudí. Mix vizuálov, humoru, emócií a všetkého pozitívneho mu zaručili Oscara za Najlepší animovaný film roku, pričom pokračovanie je už na ceste.
1. Návrat Temného rytiera (2012)
Prvý film podľa komiksov DC a hneď na prvom mieste? Nuž, pri tvorbe legendárnej filmovej trilógie Temný rytier bolo všetko na správnom mieste. Hviezdy sa zoradili do perfektného zostavenia, a to vrátane tých hereckých. Konkrétne v tretej a finálnej časti trilógie, ktorá sa ako jediná zmestila do tohto zoznamu kvôli dátumom premiér, si zahrali herci ako Christian Bale, Tom Hardy, Gary Oldman, Michael Caine, Anne Hathaway, Morgan Freeman, Cillian Murphy a mnohí ďalší.
Samozrejme, nešlo by nespomenúť geniálnu réžiu legendárneho Christophera Nolana a scenár, na ktorom spolupracoval so svojím bratom Jonathanom. Tým sa podarilo treťou časťou trilógie uzavrieť dosť možno najkvalitnejšiu sériu komiksových filmov v histórii nielen Batmana, ale aj všeobecne.
Toto sú podľa nás tie najlepšie komiksové filmy za posledných 10 rokov. Súhlasíte so zoznamom? Zmenili by ste poradie, prípadne odobrali či pridali nejaký film? Napíšte nám do komentárov.