TOP 10: Najlepšie momenty Iron Mana v MCU
Hrdina, ktorý to celé začal a hrdina, ktorý to celé skončil. To je Tony Stark. Od jeho prvej sólovky až po najväčší film všetkých čias, táto postava si získala naše srdcia. Dnes oslávime tohto ikonického superhrdinu naším zoznamom TOP 10: Najlepšie momenty Iron Mana v MCU. Poďme teda rovno na to!
Prvý oblek (Iron Man)
Tony Stark takmer zomrel na začiatku svojho prvého filmu. To sa, našťastie, nestalo. Teroristi, ktorí ho uniesli, chceli využiť jeho intelektu a v jaskyni, v ktorej ho držali, im mal poskladať jednu z ničivých rakiet, ktoré vyrábala jeho spoločnosť. Tony (za pomoci vedca menom Yinsen) miesto toho postavil svoj prvý oblek, vďaka ktorému dokázal utiecť.
Tento moment je dôležitý, pretože Tony Stark si uvedomil, aký ničivý je jeho vplyv. Obzvlášť výroba zbraní. Keď sa teda dostal späť domov, okamžite zvolal tlačovú konferenciu a oznámil svetu, že Stark Industries prestane predávať zbrane. Má vraj iné plány. Čím naozaj vznikol Iron Man.
Je to on (Iron Man)
Potom, čo si Tony Stark ako väzeň v jaskyni uvedomil skutočný dopad svojich činov, môžeme s istotou povedať, že si začal viac uvedomovať aj smrť. Jeho pohľad na zbrane sa otočil o 180 stupňov. Už to neboli len zariadenia, ktoré ničia, zabíjajú a zarábajú. Odteraz, v jeho obleku, to sú prostriedky, ktorými môže zachraňovať ľudí a pomáhať im. A presne to aj začal robiť.
Ku konci filmu Iron Man, keď už má Tony Stark nejaký ten hrdinský čin za sebou, sa ho novinári opýtajú na tohto záhadného muža. Je to on, alebo nie? Tony dostal možnosť rozhodnúť sa a zvolil si tak, ako by to dokázal iba on. Miesto toho, aby svoju identitu utajoval, verejne prehlásil, že on je Iron Man.
Obeta (The Avengers)
Vôbec prvá tímovka v roku 2012 spojila viacerých hrdinov MCU. Konkrétne to bola legendárna šestka postáv ako: Captain America, Thor, Hulk, Black Widow, Hawkeye a v neposlednej rade, samozrejme, Iron Man. Už ich prvý boj bol veľkou skúškou. Loki totižto do New Yorku priviedol Thanosovu armádu a nebyť hrdinov, všetci by zomreli.
Americká vláda problému nerozumela a chcela ho vyriešiť tak, ako to vo filmoch býva: odpálením atómovej bomby. Avšak, keby táto bomba v New Yorku naozaj vybuchla, nič by sa tým nevyriešilo a ničivá vesmírna armáda by sa na Zem dostala aj tak. V túto chvíľu sa zvyšku tímu podarilo zistiť, ako zatvoriť portál, no atómová bomba už bola na ceste.
Iron Man sa vtedy rozhodol, že ju schmatne a odnesie cez portál do vesmíru, aby nevybuchla nad mestom, kde by zabila milióny ľudí. Bol si pritom plne vedomý, že sa pravdepodobne nevráti. Tony Stark teoreticky obetoval svoj život pre dobro ostatných, pričom bola len náhoda, že nakoniec prežil.
Boj s Hulkom (Avengers: Vek Ultrona)
V MCU sme už viackrát videli, ako to dopadne, keď sa Hulk rozbesní. Vždy bol jednoducho veľkým prínosom tímu, no zároveň aj komplikáciou. To sme videli aj v prvej tímovke The Avengers z roku 2012, kedy sa ukázala jeho pravá sila. Aj vďaka tomu si Tony Stark uvedomil, ako veľmi môže byť nebezpečný, ak sa vymkne spod kontroly.
Vytvoril preto ikonický Hulkbuster Armor, ktorým dokázal poraziť samotného silného zelenáča. A to už je čo povedať. Ich súboj v druhej tímovke nielen obšťastnil fanúšikov komiksov, ale aj ukázal, čo Tony dokáže, ak sa na to poriadne pripraví. Navyše, ešte lepšie je to, že nakoniec ho v Infinity War požičal Bruceovi Bannerovi, keď zo seba nedokázal vyvolať Hulka.
Podpisovanie Sokovských akordov (Captain America: Civil War)
Tony Stark to nikdy nemal ľahké. Spravil totižto mnoho chýb, pričom vždy musel bojovať so svojím vlastným egom a buď si ich nepriznať, alebo ich prekrútiť. Keď však v druhých Avengeroch omylom vytvoril robota, ktorý takmer zničil celý svet, všetko bolo inak. Už nešlo o malú chybu, ale potenciálny výsledok jeho rozhodnutia, ktorý mohol ovplyvniť životy miliárd ľudí.
Keď teda Tony súhlasil s tzv. „Sokovia Accords“, bol to preňho veľký moment. Ukázal tým, že si je vedomý svojich chýb a zodpovedne ich aj prijal.
„Musíme byť kontrolovaní! A akokoľvek to bude vyzerať, som za. Ak nedokážeme akceptovať limity, nemáme hranice a nie sme o nič lepší ako tí, proti ktorým bojujeme.“
Rozhovor s Peterom Parkerom (Spider-Man: Návrat domov)
Všetci veľmi dobre poznáme klasický komiksový príbeh Spider-Mana. Potom si tiež všetci uvedomujeme, že Tony Stark istým spôsobom nahradil strýka Bena v pozícii jeho mentora. Sám s dlhými skúsenosťami s hrdinstvom Tony videl v Peterovi obrovský potenciál a chcel mu pomôcť. Chcel, aby Peter nespravil rovnaké chyby ako on.
Tesne pred touto konkrétnou scénou Peter spravil veľkú chybu tým, že chcel všetkých zachrániť sám, bez pomoci. Ako to kedysi robil Tony. Keď za ním teda znova doletel prázdny Iron Man oblek, aby ho zhrešil, Peter povedal: „Keby som ťa zaujímal, bol by si tu naozaj!“, v čom z obleku zrazu vyšiel von Tony. Nebol tam preto, aby Peterovi vynadal. Bol tam preto, lebo nechcel, aby si musel prejsť tým istým, čo on.
Peter: „Chcel som len byť ako ty.“
Tony: „A ja som chcel, aby si bol lepší.“
Súboj s Thanosom (Avengers: Infinity War)
Boj s Thanosom na jeho domovskej planéte bol nesmierne napínavý. Tím mal síce celkom dobrý plán, ako ho odzbrojiť a vziať mu Infinity Gauntlet, no ten nakoniec nevyšiel. Formácia sa rozpadla a Šialený Titán porážal jedného hrdinu za druhým. Až kým neprišlo k duelu s Tonym.
Iron Man s úplne novým oblekom dal Thanosovi pekne zabrať. Tento súboj si svoje miesto na zozname zaslúži, aj keď nakoniec prehral. Ako jediný totižto dokázal zraniť Thanosa do krvi. Navyše, počas tohto súboja sa táto dvojica „bližšie spoznala“ a Šialený Titán stihol Tonymu povedať, že ho rešpektuje.
Návrat na Zem (Avengers: Endgame)
Na začiatku Avengers: Endgame sú Tony Stark a Nebula uväznení na lodi Benatar, niekde vo vesmíre. Našťastie ich však zachráni Captain Marvel, ktorá ich privedie späť na Zem. Všetci ostatní na nich už čakajú, vrátane Stevea Rogersa, ktorý sa s Tonym stretáva prvýkrát od udalostí z Civil War.
Ich opätovné stretnutie síce začalo pekne a milo, no konverzácia sa rýchlo zvrtla. Podvýživený, zúfalý a zničený Tony sa psychicky zrútil a vyčítal Steveovi, že s ním nebol, keď sám stál proti Thanosovi. Išlo o mocný moment, ktorým Tony opäť potvrdil, že už nikdy nechce bojovať sám, ale po boku ostatných hrdinov.
Stretnutie s otcom (Avengers: Endgame)
Väčšinu svojho života si Tony myslel, že jeho otec Howard Stark ho mal v paži. Tony si však ešte v mladosti stihol uvedomiť, že možno to tak nie je – možno preňho chce len to najlepšie. Keď sa však konečne rozhodol, že sa s ním porozpráva, Tonyho rodičia zomreli. Nikdy teda nedostal možnosť zistiť, aký bol jeho otec v skutočnosti.
Teda až do Avengers: Endgame. Počas filmu totižto spolu so Steveom Rogersom cestovali v čase do minulosti, aby mohli získať ďalšie Pym Particles, spolu s Tesseractom. Nič netušiaci Tony však odrazu narazil na Howarda Starka, s ktorým sa dal do reči. Konečne sa s ním mohol normálne porozprávať a zistil, že v skutočnosti miloval svoju ženu a samotného Tonyho. A nakoniec ho ešte aj stihol objať.
I am Iron Man (Avengers: Endgame)
Príbeh Tonyho Starka začal v roku 2008. Je takmer neuveriteľné pomyslieť si, že na filmovom plátne sa objavoval dlhých 11 rokov. Jeho príbeh je plný psychických problémov a bojov so samým sebou. Zakončiť teda jeho príbeh finálnou sebaobetou bol jediný spôsob, ako sa s ním rozlúčiť.
Iron Man zabránil Thanosovi, aby znova luskol prstami. Miesto toho mu vzal všetkých 6 Kameňov nekonečna a sám sa obetoval, aby vymazal z existencie jeho aj jeho armádu. Tony Stark možno nikdy nebol dokonalým hrdinom či tou najmilšou osobou. Týmto finálnym činom však dokázal, že stojí za to si ho pamätať.
I Love You 3000.
Tak, toto boli najlepšie momenty Iron Mana v MCU! Samozrejme, zoznam bol vytvorený podľa subjektívneho názoru redaktora. Taktiež ste si určite všimli, že poradie nie je „od najhoršieho po najlepší“, ale chronologicky – podľa toho, ako filmy vychádzali.
A aký je váš najobľúbenejší moment Iron Mana v MCU? Napíšte nám do komentárov!
Zdroj: bamsmackpow.com, syfy.com, screenrant.com, nerdlist.com, hypable.com