4. Harry Potter a Polovičný princ (2009)
Ak sme hovorili o tom, že prvý diel je čarovný a magický, ten šiesty je maximálne temný. Tak temný, že aj obraz bol častokrát ťažko rozpoznateľný kvôli tmavému vizuálu. Každopádne šiesty diel série má veľké kvality hlavne po hereckej stránke. Daniel Radcliffe odvádzal skvelý výkon. Takisto aj Jim Broadbent v úlohe profesora Horaca Slughorna.
Dej sa točil okolo faktu, že profesor Slughorn má spomienku, ktorá môže Harrymu a jeho priateľom ukázať, ako navždy zničiť Lorda Voldemorta. Totiž v čase, keď bol Voldemort ešte „nevinným študentom“ menom Tom Riddle, veľmi sa spriatelil práve s profesorom Slughornom. A raz sa ho spýtal na horcruxy. Ide o temnú mágiu, pomocou ktorej môže čarodejník rozložiť svoju dušu na niekoľko kúskov, tie vložiť do istých predmetov a tým pádom sa stať (takmer) nesmrteľným.
Voldemort to, samozrejme, presne tak urobil a tak sa Dumbledore a Harry dozvedajú, ako môžu temného pána zničiť. V tom sa však Snape opäť vráti k Voldemortovi s tým, že zabije samotného Dumbledorea a tým prakticky šokuje všetkých, ktorí nečítali knižnú predlohu. Šiesty diel série je napínavý a má fantastickú atmosféru, výborný temný vizuál a takisto skvelých hercov.
3. Harry Potter a Fénixov rád (2007)
Po štvrtej časti vystriedal Mikea Newella na režisérskom poste nováčik v tejto brandži David Yates. A práve on si svoju režisérsku stoličku uchránil až do samotného finále. Od tohto piateho dielu režíroval už všetky časti tejto série a fanúšikovia boli spokojní. Už Fénixov rád oplýval charakteristickým herectvom, komerčné čačky typu samoumývacie panvičky nemali šancu a celkovo mal každý diel už len temnejší tón
Po smrti Cedrica Diggory si mnohí myslia, že ho zabil práve Harry. Nikto okrem neho totiž nevidel, že sa Lord Voldemort vrátil k moci a že Cedrica zabil jeho poskok Peter Pettigrew. K tomu sa na Rokfort blíži ružová katastrofa v podobe novej učiteľky obrany proti čiernej mágii Dolores Umbridgeovej. Tá prezentuje osnovy ministerstva, ktoré zakazujú na týchto hodinách vôbec používať prútiky. Minister mágie Cornelius Fudge taktiež tvrdí, že Lord Voldemort sa v žiadnom prípade nevrátil.
Jedinou záchranou je, že za Harrym stojí hŕstka jeho priateľov na čele s Ronom a Hermionou, ku ktorým sa pridali Neville, Harryho láska zo štvrtej časti Cho či roztomilá čudáčka Luna. Všetci chcú, aby ich obranu proti čiernej mágii učil práve Harry.
Šanca sa naskytne vtedy, keď Neville nájde Komnatu najvyššej potreby (The Room of Requirement). Táto miestnosť je totiž vybavená podľa toho, kto ju práve potrebuje a tým pádom majú Harry a jeho priatelia skvelé útočisko a takisto aj výbavu pre výučbu.
Piaty diel slávnej série si bravúrne poradil s tým, ako bude vyzerať Harryho život po smrti Cedrica Diggoryho. Samozrejme obrovskú zásluhu na tom má J. K. Rowlingová, ktorej predloha je hlavným koreňom úspechu.
2. Harry Potter a väzeň z Azkabanu (2004)
Mnohí kritici a diváci sa domnievajú, že najkvalitnejším dielom celej série je práve ten tretí. V ňom sa Harry dozvie, že za sprisahaním voči jeho rodičom a za ich smrťou stojí istý Sirius Black. Čo je ešte horšie je to, že sa mu podarilo utiecť z Azkabanu. A ešte k tomu je Harryho krstným otcom.
Práve on bol jedným z tých, ktorí vedeli, kde sa James, Lily a malý Harry ukrývajú pred Voldemortom. A práve jemu to prezradil. Lenže sú tu aj dobré správy. Učiteľom obrany proti čiernej mágii sa stal Remus Lupin. Ten Harryho učí, ako sa má brániť voči dementorom, ktorí kvôli Siriusovi Blackovi sliedia okolo Rokfortu. Brániť sa voči nim môže vďaka veľmi náročnému kúzlu zvanému „Patronus.“
Tretí diel série pod vedením oscarového režiséra Alfonsa Cuarona oplýva famóznou atmosférou, Gary Oldman je dokonalým Siriusom Blackom no nezaostáva ani jeho kolega David Thewlis v úlohe Remusa Lupina. Ako vždy boli famózni Rickman, Coltrane a takisto nový Dumbledore s tvárou Michaela Gambona. Bola to vynútená výmena, keďže pôvodný Dumbledore, herec Richard Harris po druhej časti zomrel.
Najslávnejšiu scénkou z celého filmu je práve tá, v ktorej Harry v zakázanom lese vysloví kúzlo „Expecto Patronum“, čím vyženie všetkých dementorov a zachráni tak život Siriusovi aj sebe samotnému.
1. Harry Potter a Dary smrti – 2 (2011)
Po 10 rokoch končí jedna z najlepšie spracovaných filmových sérií v histórii. Dumbledore je už nejaký ten čas mŕtvy a Harry vie, že v hre je ešte niekoľko horcruxov, ktoré musí zničiť. Takisto sa však dozvie, že práve on je posledným Voldemortovým horcruxom.
Keď sa ho temný pán ešte ako malého pokúsil zabiť, kliatba sa obrátila práve voči nemu a jeho duša pod vplyvom temnej mágie sa prilepila na „to jediné živé“ v miestnosti, teda na malého Harryho. Preto už v druhej časti Harry dokáže hovoriť s hadmi.
Po útokoch na Rokfort a potom, ako Harry vidí utrpenie svojich priateľov, sa Voldemortovi vydá na smrť. Ako sa však Harry o tom všetkom dozvedel? Severus Snape sa totiž nestal opätovným smrťožrútom. S Dumbledoreom kedysi uzavrel dohodu, že ak dokáže ochrániť rodinu Potterovcov, do ktorej patrila jeho milovaná Lily, tak mu bude navždy slúžiť ako dvojitý agent.
A práve na Albusov príkaz ho Severus Snape zabil, aby dokázal svoju vernosť Voldemortovi, ktorý tomu uveril. Prečo aj nie, keď Dumbledore bol skutočne mŕtvy. Každopádne Voldemort sa o moc s nikým nedelí, ani so Snapeom. Toho čakala drsná smrť v podobe hada Nadine, ktorý urobil s bývalým učiteľom elixírov „krátky proces“. Ešte predtým, ako zomrel, však stihol Harrymu vyroniť slzu, ktorú neskôr Harry nalial do mysľomisy a všetko sa dozvedel.
Lord Voldemort napokon padol a na záver série vidíme, ako naše ikonické trio odvádza svoje deti na nástupište 9 a 3/4. Takto končí jedna z najobľúbenejších sérii filmových dejín. A práve kvôli tomu, že je poslednou, ju umiestňujeme na prvé miesto tohto zoznamu.
Prečo had nadina tak sa nevolal?😲
Had Nadine?! To vážne?!? 👀🤦
Ondro, ak Ti môžem poradiť, zapracuj na svojej štylistike a syntaxi. Ak začínaš vety (dokonca nasledujúce za sebou) pravidelne časticou “každopádne”, pôsobí to rušivo. Ten… Ten… (stačilo by v druhej vete zmeniť na “víťaz”)… Držím palce v tvorivej činnosti do budúcna.